کاشان میزبان مراسم پایانی هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند all tv logo

کاشان میزبان مراسم پایانی هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند
فرهنگی هنریرادیو تلویزیون

برگزیدگان جشنواره تلویزیونی مستند در چهار بخش «فیلم مستند»، «مجموعه مستند»، «مستندنگاری» و «عکس» معرفی خواهند شد.

آقای حسین زارع زاده مدیر شبکه مستند در گفتگو با شبکه خبر در باره روند برگزاری این جشنواره­ به علت متفاوت بودن آن با جشنواره‌های دیگر گفت: این جشنواره، جشنواره مستند است، و یک جشنواره تخصصی در حوزه رسانه که پر مخاطب‌ترین جشنواره مستند کشور هم هست­ به لحاظ تعداد مخاطب و علاقمندانی که جشنواره را دنبال می‌کنند.

وی در باره نحوه برگزاری جشنواره و نمایش فیلم‌ها هم گفت: طبق فراخوانی که داده شد آثار به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و این جشنواره در سه بخش اصلی برگزار می‌شود، یک بخش فیلم مستد، بخش عکس و بخش مستند نگاری است.

وی ادامه داد: بخش فیلم شامل فیلم‌های کوتاه، بلند و نیمه بلند و مجموعه مستند است، امسال در بخش فیلم ۶۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۱۸ فیلم، فیلم بلند بود، ۲۷ فیلم، فیلم کوتاه و ۲۳ فیلم هم، فیلم‌های نیمه بلند، در بخش مجموعه مستند از میان ۵۰ عنوان مجموعه مستندی که به دبیر خانه ارسال شد ۱۵ مجموعه مستند را با داوری که انجام شد به بخش مسابقه راه یافت و در بخش فیلم هم­ از مجموعه فیلم‌هایی که ارسال شد ۶۹ عنوان مستند به بخش مسابقه راه یافت و این‌ها طی دو ماه از روز اول مهر لغایت اول آذر از شبکه مستند پخش می‌شد، هر روز که این فیلم‌ها پخش می‌شد آرای مردمی را ما داشتیم در این بخش یعنی مخاطبین می‌توانستند­به این مستند‌ها رای دهند و ۲۴ ساعت هم فرصت داشتند و حتی­ یک بخش جایزه ویژه مخاطبین هم در این جشنواره گنجانده شده بود.

آقای زارع زاده ­افزود:­ مجموعه‌ها بعضا به صورت تک قسمت پخش شده، ولی آن ۶۹ عنوان فیلم مستند همه آن‌ها طی دو ماه از تلویزیون پخش شد. ­

وی افزود: بخش دیگر، بخش مستند نگاری بود که پذیرای اهالی­ رسانه و خبرنگاران بودیم­ که از مجموع آثاری که ارسال شده بود به دبیرخانه جشنواره مجموعا ۱۰ اثر از هشت نویسنده بعد از داوری حائز این­ شناخت شدند که در بخش رقابت، رقابت کنند، در بخش تک عکس ما ۷۷۳ فریم عکس از ۱۷۴ عکاس داشتیم که با نظر هیات داوران ۲۷ تک عکس­ از ۲۴ عکاس برای بخش مسابقه انتخاب شد، در بخش عکس ما بخش مجموعه عکس هم داشتیم که از بین ۱۲۵ اثر مجموعه عکس که از ۷۱ عکاس ارسال شده بود، ۱۷ مجموعه عکس از ۱۵ عکاس انتخاب شد و داوری شدند.

آقای زارع زاده ­در باره مراسم اختتامیه هم گفت: ما امسال یک بخش تقدیر تشکر داریم، یک یادبودی داریم از دو مستند ساز بزرگ کشورمان کسانی که در زمینه مستند فعال هستند، آقای مرتضی رزاق کریمی و آقای مصطفی دالایی، یک بخش پاسداشت هم داریم از آقای حمید بهمنی که­ از یکی از جانبازان تصویر برداران و مستند سازان کشور­­ و ­از خانواده رسانه ملی هستند، یک بخش ویژه‌ای هم اختصاص دادیم به بخش مستند سازان محیط زیست و کسانی که در زمینه حیات وحش کار می‌کنندکه­ مهمانان ویژه این جشنواره هستند که طی دو روزی که مراسم اختتامیه در شهر کاشان­­ برگزار می‌شود، برای این دوستان برنامه ویژه‌ای خواهیم داشت.

وی در خصوص چرایی رفتن به سراغ مستند سازان محیط زیست و حیات وحش گفت:­ حوزه­ محیط زیست یکی از پر مخاطب‌ترین بخش‌هایی است که مخاطبان هم عام و هم خاص دارد، در شبکه­ مستند هم این بخش مخاطبان خاص و ویژه خودش را دارد که تعدادشان بسیار زیاد هم هست، طی­ چند سال گذشته ما در­ بخش­ مستند، مستند سازان بسیار خوبی را در کشور داریم، که هم خوب آموزش دیده اند و هم­ مستند‌های خوب و با کیفیتی تولید کرده اند، که با مستند‌های خارجی مشابه­ قابل رقابت هستند؛ ­به همین علت­ این مستند سازان در این جشنواره گرد هم امدند و قرار است که یک بخش ویژه‌ای برای این دوستان داشته باشیم.

آقای زارع زاده در خصوص کیفیت آثار در این دوره هم گفت: امسال از آن سال‌هایی بود که کیفیت آثار مستند ارسال شده بسیار عالی بود، و نکته مهم این بود که در زمینه‌های مختلف و در موضوعات مختلف ما مستند داشتیم یعنی صرفا مستند‌ها در موضوعات تاریخی و یا حیات وحش نبودند، از گستردگی دامنه موضوعی مثل سیاسی، اجتماعی و. برخوردار بودند و از همه جور طیفی مستند داشتیم به گونه‌ای که کار داوری را هم سخت کرده بود. ­­

وی در خصوص استقبال مردم از این جشنواره گفت: بسیار مورد توجه قرار گرفت­، این جشنواره ­هفتمین دوره جشنواره است­ و مخاطبین ­­شبکه مستند کما بیش با این شیوه رای دهی و آرای مردمی آشنا بودند و با­ اطلاع رسانی که در شبکه مستند انجام شد، می‌دانستند­مستند‌هایی که در تایم‌های مختلف پخش می‌شود، یک کد‌هایی برایشان اختصاص پیدا کرده و مردم ۲۴ ساعت فرصت داشتند که به این مستند‌ها رای دهندو با استقبال بسیار خوبی مواجه شدیم و برای همین یک بخش ویژه و جایزه ویژه‌ای برای آرای مردمی اختصاص پیدا کرد.

وی درباره­ برنامه‌ای برای پخش مستند‌های برگزیده در شبکه مستند گفت:­­در راستای کار حرفه‌ای شبکه مستند، مستند‌هایی که راه پیدا کردند به این‌ها یک ­حق پخشی­ اختصاص می‌یابد، این مستند‌ها بعد از پخش، باز پخش اگر خواسته باشیم طی قراردادی این‌ها از شبکه مستند قطعا پخش می‌شود.

زارع زاده ادامه داد: در شبکه مستند در سه حوزه اختصاصی قصد داریم تمرکز داشته باشیم به لحاظ مستند سازی، یکی حوزه مستند‌های تاریخی و فرهنگی است که تمرکز ویژه ای­ خواهیم داشت به خصوص در بخش مستند‌هایی که مربوط به تاریخ معاصر هست، بخش بعدی مستند‌های محیط زیست است که هم شامل محیط زیست و هم حیات وحش می‌شود، دیگری مستند‌های علمی که خیلی مورد توجه مخاطبان است که تمرکز ویژه‌ای روی آن در شبکه مستند خواهیم داشت.

وی در پایان در خصوص پخش مراسم جشنواره گفت: مراسم روز جمعه ساعت ۱۸ در تالار بزرگ کاشان برگزار می‌شود و به صورت زنده از شبکه مستند و قطعاتی هم از دیگر شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوانفرهنگی هنریرادیو تلویزیون#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با حکم دکتر امیر خرمی‌شاد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، «مهدی اهرابی» مدیر مجتمع مس سونگون شد.

2 ساعت پیش

منابعی در رهبری مقاومت فلسطین جزئیات بیشتری درباره مذاکرات آتش‌بس در غزه ارائه کردند که قرار است از فردا (یکشنبه) در قاهره از سر گرفته شود.

2 ساعت پیش

شرکت خودروسازی بی‌وای‌دی، جنگ بی‌رحمانه قیمت خودروهای برقی چین را با تخفیف‌های بیشتر بر روی نسخه‌های جدید خودرو تقویت می‌کند.

3 ساعت پیش

بازیکن خارجی و تازه وارد تیم فوتبال سپاهان با عملکردش تجربه ناکام مورایس در خریدهای خارجی را یادآوری کرد.

1 ساعت پیش

مدعی وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد بر این اعتقاد است که استایل علی سوادکوهی به کشتی‌گیران وزن 86 کیلوگرم نمی‌خورد و بهتر است او در اوزان 74 یا 79 رقابت کند.

1 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان کرمان خطاب به منتخبان مردم بر توجه به اولویت‌های نظام، نیازهای عمومی مردم، رفع خلأهای قانونی و عدم دخالت در اموری که مربوط به دستگاه اجرایی است، تأکید کرد.

3 ساعت پیش

با اعلام رسمی نتایج آرای انتخابات مجلس دوازدهم در استان همدان، منتخبان مجلس دوازدهم در این استان مشخص شدند.

3 ساعت پیش

۷ موردی که علم می‌گوید شما را شادتر می‌کند در ادامه مطلب با ما همراه باشید .شادی یک حس درونی و پایدار است که از رضایت از زندگی و احساس خوشبختی ناشی می‌شود.

3 ساعت پیش

زعفران یکی از انواع ادویه های گران قیمت در سراسر جهان است که خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد، برای آشنایی بیشتر با خواص و مضرات زعفران در ادامه باما همراه باشید.

2 ساعت پیش

بیشتر...