ایران آنلاین |
۴ هفته پیش

مقایسه چیلرهای صنعتی خانگی ایران آنلاین

مقایسه چیلرهای صنعتی و خانگی

پیشرفت تکنولوژی و صنعت سبب پیدایش دستگاه‌ها و تجهیزات برودتی بسیاری شده است که در سطوح مختلف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اهمیتی که سیستم های برودت هوا و تهویه مطبوع دارند، تنوع بسیار زیادی در این تجهیزات دیده می‌شوند.

این تنوع نه تنها در ساختار این تجهیزات بلکه در کاربرد آن‌ها نیز دیده می‌شود.  یکی از پرکاربردترین دستگاه برودتی است که ساختار متفاوتی در انواع آن دیده می‌شود و بر حسب کاربرد به دو نوع چیلر صنعتی و خانگی تقسیم می‌شود. تهویه مطبوع و سیستم‌های خنک کاری نه تنها در فضای ساختمانی اهمیت بسیاری دارند، بلکه با توجه به اهمیتی که در صنعت و خنک کاری تجهیزات صنعتی دارند، در این حوزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به فضای پیچیده و گسترده صنعت می‌توان انتظار داشت که بین چیلر صنعتی و خانگی تفاوت‌های قابل توجهی وجود داشته باشد.

 

چیلر چیست؟

قبل از این که به بررسی تفاوت‌های بین چیلر صنعتی و خانگی بپردازیم، بهتر است به خوبی با دستگاه چیلر و نحوه کاربرد آن آشنا شوید. چیلر دستگاهی است که  در جریان یک سیکل ترمودینامیکی تراکمی بخار یا جذبی گرما را از مبرد یا سیال مورد نظر دفع کرده و این سیال جهت خنک کاری وارد فن‌ها و سیستم هواساز می‌شود. در واقع چیلر برای سرمایش جریان هوا گرما را از یک محیط گرفته و به محیط دیگر انتقال می‌دهد. می‌توان چیلر را نوعی پمپ انرژی دانست  که آب سرد محصول خروجی آن است. در واقع آب سرد تولیدی در چیلر به کمک  ها یا هواساز محیط داخلی هر ساختمان را خنک می‌کند. علاوه بر آن از این دستگاه برای خنک کاری دستگاه‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل چیلر بر حسب کاربرد به دو دسته تهویه مطبوع و برودت صنعتی نیز استفاده می شود. چیلر از لحاظ ساختاری در دو نوع جذبی یا تراکمی وجود دارد و در نوع تراکمی نیز به دو دسته هوا خنک یا آب خنک تقسیم می‌شود.

چیلر صنعتی

در تعریف اختصاصی چیلر صنعتی می‌توان گفت دستگاهی است که برای خنک کاری ماشین آلات صنعتی به کار می‌رود. با توجه به این که دستگاه های صنعتی در تمام روزهای سال فعالیت می‌کنند، عملکرد پیچیده و متفاوتی در چیلرهای صنعتی دیده می‌شود. در واقع چون این چیلرها پا به پای تجهیزات صنعتی و به صورت مداوم کار می‌کنند قابلیت‌های کارکری متفاوتی دارند. برای این که با تفاوت این دو دسته چیلر آشنا شوید، ویژکی چیلرهای صنعتی را بیان می‌کنیم تا در خلال ویژگی‌های آن به تفاوت‌های انواع چیلر برسید. همان طور که گفتیم چیلر تراکنی در دو نپع آب خنک و هوا خنک وجود دارد. چیلر مورد استفاده در صنعت در نوع آب خنک است. چیلرهای آب خنک توان سرمایشی بسیار بالاتری نسبت به چیلر هوا خنک دارند و از این لحاظ برای خنک کاری ماشین‌آلات بسیار مناسبند. از طرفی این تجهیزات به دلیل پیچیدگی در ساختار و طراحی چند تکه، راه اندازی سخت‌تری دارند و هنگام نصب با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند.

قدرت سرمایشی بالای این چیلر به میزان آب آن بستگی دارد، با این تفسیر چیلر صنعتی به آب زیادی احتیاج دارد و باید برای نگهداری آن نیز تجهیزات لازم را تدارک دید. به همین دلیل علاوه بر نصب و راه اندازی خود چیلر باید به فکر نصب برج خنک کننده نیز باشید. از طرفی آب موجود در برج خنک کننده تنها برای چند دوره پروسه خنک کاری قابل استفاده است و باید به صورت منظم میزان آب برج را افزایش دهید. به این ترتیب علاوه بر این تأمین آب خود یک عامل مهم در نصب این چیلر است، فضای مورد نیاز برای نصب برج و تجهیزات آن و هزینه نصب و سرویس آن نیز یک معضل جدی است. این عوامل همان محدودیت‌هایی است که هنگام نصب و استفاده از چیلر صنعتی لحاظ می‌شود. در صورت رسیدگی به تمام این محدودیت‌ها، عملکرد این چیلر برای خنک کاری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی بسیار ایده آل است.

چیلر خانگی

چیلر خانگی بر خلاف چیلر صنعتی  از نوع هوا خنک است و برای خنک کاری در این سیستم به جای جریان آب از جریان هوای آزاد استفاده می‌شود. به همین خاطر این چیلر در فضای ازاد مخصوصا پشت بام نصب شده و هوای خنک از طریق  و فن کویل به داخل ساختمان جریان می‌یابد. پارامترهای متعددی چیلر هوا خنک را برای برودت هوا در فضای ساختمانی مانند ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی ایده آل ساخته است. یکی از مهم‌ترین عوامل آن کمبود اب در برخی از شهرهای کشور و اقلیم‌های آب و هوایی گرم و مرطوب است.‌ علاوه بر آن طراحی یک تکه این چیلر آن را برای نصب در فضای ساختمانی مخصوصاً آپارتمان‌هایی با محدودیت فضای نصب مواجهند، سازگار ساخته است، چون چیلر خانگی به برج خنک کننده و سیستم‌های لوله کشی احتیاج ندارد و در ابعاد کوچکی تولید می‌شود.

مصرف انرژی چیلر خانگی بسیار کمتر از چیلر صنعتی است و هزینه نصب و سرویس آن نیز به مراتب بسیار کمتر از چیلر مورد استفاده در صنعت است. به این نکته مهم توجه کنید ابعاد و ظرفیت چیلر خانگی باید متناسب با فضای به کار گیری آن انتخاب شود. به عنوان مثال چیلرهای با ظرفیت کم تنها برای تهویه و برودت یک ساختمان کوچک متناسبند و هر چه فضا بزرگ‌تر شود به همان نسبت باید ظرفیت چیلر نیز افزایش یابد تا بتوان به استفاده بهینه ای از آن رسید.

بهترین شرکت برای خرید انواع چیلر

چیلر چه در انواع صنعتی و چه در انواع خانگی در برندهای مختلفی تولید می‌شود. با توجه به این موضوع و گذشته از تفاوت قیمتی که بین چیلرهای صنعتی و خانگی وجود دارد، در قیمت این تجهیزات با برندهای مختلف نوسان قیمت قابل توجهی دیده می‌شود.‌ امروزه اکثر مراکز فروش این تجهیزات، محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش می‌رسانند. بنابراین برای این بتوانید بهترین چیلر را با مناسب‌ترین قیمت خرید کنید، می‌توانید قیمت این محصول را از سایت‌های مختلف استعلام گرفته و مقایسه کنید. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم برای خرید انواع چیلر صنعتی و خانگی به سایت شرکت بتا تهویه مراجعه کنید. بتا تهویه تولیدکننده انواع تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع است که بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت درخشان در این عرصه را دارد و انواع سیستم‌های تهویه را در مقیاس صنعتی و خانگی با کیفیت عالی تولید کرده و با قیمت منصفانه عرضه می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر وارد سایت بتا تهویه شوید.

https://betatahvie.com/#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: گرانی رب گوجه فرنگی تابعی از گرانی گوجه نیست و باید گرانی این محصول را در مناسبات کارخانه داران جست وجو کنیم.

3 دقیقه پیش

استاندار یزد گفت: برای جلوگیری از افزایش شیوع کرونا و مقابله با موج ششم این ویروس در استان باید فعالیت مجموعه نظارت های مرتبط در این مورد به صورت روزانه رصد و به نهادهای ذی ربط برای تصمیم گیری گزارش شود.

6 دقیقه پیش

رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای سالروز میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) و هفته وحدت را به سران و مردم کشورهای اسلامی تبریک گفت.

7 دقیقه پیش

روند نزولی آمارهای کرونایی خراسان شمالی گرچه در هفته های اخیر ادامه داشت اما به اعتقاد کارشناسان بهداشتی و مسوولان استان، عادی انگاری ها و بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی این روند را شکننده و مسیر را برای حرکت موج ششم کرونا هموار کرده است.

10 دقیقه پیش

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از نجات نوجوان ۱۲ ساله ای که شب گذشته به داخل شکاف بین دوساختمان سقوط کرده بود خبر داد.

11 دقیقه پیش

رییس کل بانک مرکزی گفت: با وجود آسیب‌های همه‌گیری کرونا، اقتصاد ایران در فصل دوم سال ۲۰۲۱ رشد داشته و این نشان‌دهنده خروج ایران از رکود و حرکت آن به سمت بهبود است.

12 دقیقه پیش

فردا (جمعه) پرسپولیس در اولین بازی خود در رقابت های لیگ برتر در اهواز مقابل فولاد به میدان می رود.

یک ربع پیش

صحن و سرای حرم امام مهربانی‌ها در استقبال از میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفرصادق(ع) به رنگ و نور و شادمانی مزین شده و خادمان این آستان مقدس با آذین‌بندی، چراغانی و گل‌آرایی، این بارگاه را برای حضور زائران و مجاوران، مهیا کرده‌اند.

یک ربع پیش

از چهارشنبه اخیر ثبت نام برای خرید مسکن ارزان‌قیمت در طرح جهش مسکن آغاز شد که برخی از متقاضیان برای ثبت نام با مشکلاتی مواجه شدند. آن‌ها چه کنند؟

یک ربع پیش

نشریه انگلیسی در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر تعداد 100 هزار نفره نیروی این جنبش، نوشت تعداد نیروهای حزب‌الله لبنان بیش از ارتش انگلیس است.

نیم ساعت پیش

یکشنبه با عبور امواج تراز میانی، در ارتفاعات استان‌های واقع در البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

نیم ساعت پیش

سران قوا، مسئولین نظام و میهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امروز با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

نیم ساعت پیش

آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۳۳۳ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۷.۴ درصد کاهش تردد را نشان می‌دهد.

نیم ساعت پیش

گروه خودروسازی سایپا شرایط ثبت نام طرح جدید فروش فوق‌العاده محصولات خود را از فردا سوم آبان ۱۴۰۰ اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

در دیدار مدیرعامل و معاونین شرکت فولاد مبارکه با شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان و تنی چند از اعضای این شورا، پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک فولاد مبارکه و شهرداری اصفهان برای همکاری‌های دوجانبه مطرح شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...