خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

سونامی سرطان نداریم تسنیم


سونامی سرطان نداریم

متخصصان حوزه سلامت تاکید می‌کنند که ایران هنوز جزو کشورهایی نیست که با سونامی سرطان مواجه شده باشد و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش منظم می‌توان از ابتلا به نیمی از سرطان‌ها پیشگیری کرد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌هایخبرگزاری تسنیم،متخصصان حوزه سلامت تأکید می‌کنند که ایران هنوز جزو کشورهایی نیست که با سونامی سرطان مواجه شده باشد و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش منظم می‌توان از ابتلا به نیمی از سرطان‌ها پیشگیری کرد، درمان‌های نوین و داروهای جدید در کشور موجود است یا تولید می‌شود. علاوه بر آن دانش مردم هم درباره بیماری‌ها و میزان مراجعه آنها به متخصصان افزایش پیدا کرده است. این نکات را دکتر اردشیر قوام‌زاده، فوق‌تخصص بیماری‌های خون و سرطان بزرگسالان و بنیانگذار پیوند مغز استخوان در ایران هم تأیید می‌کند و در توضیح بیشتر می‌گوید: «در حال حاضر نه‌تنها با سونامی سرطان مواجه نیستیم که برخی سرطان‌ها روند کاهشی یا ثابت دارند.» او در پاسخ به سؤالات همشهری توضیحات بیشتری درباره شیوع سرطان کشور دارد.

دلیل شیوع بیشتر سرطان در برخی شهرهای کشور چیست؟‌
برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان برای تمامی مناطق کشور تدوین شده، اما فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند توزیع سرطان درشهرها را متفاوت از یکدیگر رقم بزند. به‌عنوان مثال در کلانشهر تهران، فاکتورهایی ازجمله ژنتیک، آلودگی هوا، آب آشامیدنی، مواد غذایی در بروز بیماری‌ها نسبت به سایر نقاط کشور متفاوت است. حتی نوع کود و سمپاشی میوه‌های تولیدشده در تهران با سایر شهرهای کشور متفاوت است.

عوامل مؤثر در بروز سرطان‌ها یک مسئله جهانی است، یا تنها در برخی کشورها وجود دارد؟
بروز سرطان در کشورهای توسعه‌یافته به‌دلیل صنعتی شدن بیشتر است. از سوی دیگر با افزایش جمعیت، آمار ابتلا هم بیشتر می‌شود. جمعیت کشور ما هم نسبت به سایر کشورها 10سال جوان‌تر است، اما ما هم در مسیر پیری حرکت می‌کنیم. نکته مهم این است که در برخی سرطان‌ها روند کاهشی داریم و ادعای روند صعودی درباره همه سرطان‌ها در کشور، غلط است.

دلیل این روند کاهشی چیست؟
دسترسی به داروهای جدید، کنترل بیشتر بیماری و آگاه‌تر شدن مردم. شرکت‌های دارویی کشور موفقیت‌های خوبی در زمینه تولید داروهای سرطان دارند، داروهایی هم که در اختیار داریم جدید است و پزشکان هم از درمان‌های نوین کاملا مطلع هستند. من تعجب می‌کنم که این موارد را به مردم نمی‌گویند. سطح سواد علمی مردم ایران در حال افزایش است و جمعیت تحصیلکرده‌های بالای لیسانس ما نسبت به سایر کشورها عدد بیشتری به‌خود اختصاص می‌دهد. این مسئله باعث شده که مطالبات درمانی مردم هم افزایش پیدا کند و ارجاع بیشتری به پزشکان متخصص داشته باشند.

کدام سرطان‌ها روند نزولی دارند؟
برخی سرطان‌ها ازجمله مری و لنفوم معده در کشور به‌صورت واضح رو به کاهش است. سایر سرطان‌ها هم به‌دلیل درمان‌های مدرن، افزایش اطلاعات و فهم مردم یا شیوع ثابتی دارند یا روند کاهشی پیدا کرده‌اند. نکته مهم اینجاست که اکنون تشخیص بیشتر و دقیق‌تری وجود دارد و مردم هم بیشتر مراجعه می‌کنند.

اما آمارهای رسمی وزارت بهداشت، حاکی از افزایش ابتلا به برخی سرطان‌هاست؟
بله، درست است. سرطان‌های ریه، پروستات و مغز استخوان در حال افزایش است. دلیل افزایش سرطان ریه مصرف دخانیات است که پیش از این در مردان بوده اما اکنون مصرف سیگار در زنان ایرانی هم افزایش پیدا کرده است. بیشتر شدن امید به زندگی و طول عمر هم مثل این بیماری در سن بالا بروز می‌کند. سرطان پروستات هم معمولا بین 70 تا 74 سالگی تشخیص داده می‌شود و در ایران سن امید به زندگی افزایش پیدا کرده است. سبک تغذیه مردم هم در بروز این سرطان دخیل است، چاقی و کم‌تحرکی، مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی با کالری بالا ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. درمان سرطان در کشور به درستی انجام می‌شود و ما در این حوزه با آمریکا و اروپا برابری می‌کنیم، اما سبک زندگی مردم نادرست است. مردم باید از خوراکی‌ها و مواد غذایی طبیعی استفاده کنند. حتی در خرید سبزیجات هم باید اطمینان داشته باشند که این محصول سالم و ارگانیک تهیه شده و کود شیمیایی ندارد. خودایمنی برای افراد بسیار مهم است و اینکه از مواد غذایی که مصرف می‌کنند اطمینان داشته باشند. البته وزارت جهادکشاورزی و وزارت بهداشت هم باید استفاده از مواد شیمیایی برای مواد خوراکی را کنترل کنند.

وضعیت شیوع سرطان در ایران
در حال حاضر سرطان‌های پستان، روده بزرگ، ریه، پروستات و معده ازجمله سرطان‌های شایع در ایران هستند. البته ایران هنوز جزو کشورهای با آمار بالای ابتلا به سرطان نیست و مطرح‌شدن واژه سونامی سرطان در کشور مورد تأیید متولیان حوزه سلامت نیست. به تأکید آنها، کشورهای اروپایی در حال حاضر بیشترین ابتلا به سرطان در مقایسه با سایر نقاط دنیا را دارند.

البته برنامه‌ریزی‌هایی هم برای تشخیص زودهنگام سرطان‌ها در کشور در حال انجام است و به‌زودی غربالگری سرطان ریه و معده در برخی استان‌ها که آمار مبتلایان در آنها بیشتر است، برای نخستین‌بار انجام خواهد شد. برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان هم با هدف کاهش مرگ‌ومیر در وزارت بهداشت تدوین شده که شامل اقداماتی ازجمله غربالگری سرطان پستان و روده بزرگ، آموزش به جامعه و ارتقای کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی است. برنامه‌ای براساس شایع‌ترین سرطان‌ها در استان‌های کشور طراحی شده که به شرح زیر است. البته جنسیت در این سرطان‌ها هم مطرح است. به‌گونه‌ای که سرطان پستان آمار بالایی در زنان دارد و به‌صورت اندک در مردان هم مشاهده می‌شود ‌یا سرطان پروستات که بیماری مردانه است. اما در مورد سایر سرطان‌ها توزیع جنسی در میان زنان و مردان یکسان است.

منبع:همشهری

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ وارد دادگاه شد تا با اولین محاکمه جنایی خود در نیویورک روبرو شود. اولین تصاویر ترامپ در داخل دادگاه منتشر شد./اصطلاحات نیوز

نیم ساعت پیش

اردن امروز دوشنبه از نخست وزیر اسرائیل خواست تا از کشاندن منطقه خاورمیانه به تنش بیشتر با ایران خودداری کند.

یک ربع پیش

دیشب در هفتۀ بیست‌ونهم شاگردان ژابی آلونسو در ورزشگاه خانگی شهر لورکوزن موفق شدند با گل‌های ویکتور بونیفیس، گرانیت ژاکا و فلورین ویرتز قهرمانی خودشان را در این فصل بوندس‌لیگا مسجل سازند. فلوریت ویرتز در بازی دیشب هت‌تریک کرد و زنندۀ سه گل پایانی بایرلورکوزن بود.

نیم ساعت پیش

امین میرزازاده آخرین کشتی‌گیر ایران بود که در روز اول مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان روی تشک حاضر شد و در فینال 130 کیلوگرم مقابل مین سئوک کیم از کره‌جنوبی قرار گرفت و این کشتی را 5-صفر به سود خود تمام کرد.

یک ربع پیش

در این ویدئو یک کدبانوی خانه دار روشی ساده و سریع برای جرم گیری و رسوب زدایی از شیرآلات خانگی را آموزش می‌دهد.

نیم ساعت پیش

علی البلیهی، مدافع الهلال، بعد از چند بار تلاش برای ایجاد تنش با کریستیانو رونالدو سرانجام در دیدار اخیر الهلال و النصر در سوپرجام عربستان موفق شد کاری کند که کریستیانو از کوره در برود و با او درگیر شود.

نیم ساعت پیش

نیرو‌های آمریکایی مدعی شدند که ۵ هواپیمای بدون سرنشین انصارالله یمن را منهدم کرده‌اند.

نیم ساعت پیش

ویدئویی از تعزیه خوانی استاد حسین خواجه امیری (ایرج) استاد برجسته آواز ایران در حاشیه یک مراسم منتشر شده است. حسین خواجه امیری در ۱۱ دیماه ۱۳۱۱ در نطنز به‌دنیا آمد. پدربزرگش ملا میرزا از خوانندگان بنام زمان ناصرالدین شاه بود و پدرش نعمت‌اللّه که از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف می‌دانست، مدت‌ها او را تحت تعلیم خویش قرار داد. حسین در همان زمان در مراسم تعزیه‌خوانی شرکت می‌کرد و نزد تعزیه‌خوانانی که ردیف و دستگاه می‌دانستند، آواز آموخت.

نیم ساعت پیش

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) گفت واشنگتن در حال «سازماندهی یک پاسخ دیپلماتیک» به حمله ایران است تا از تشدید تنش‌ها جلوگیری کند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...