خبرگزاری میزان |
6 روز پیش

حمایت ایران از لبنان درسی برای دیگران resize

خبرگزاری میزان - -مرتضی غلامرضایی پژوهشگر مسائل بین‌المللی- چند سالی است اوضاع کشور لبنان که سالیان متمادی از لحاظ سیاسی در غرب آسیا آرامش داشت، متشنج شده و تحولات عمیق و گسترده‌ای را تجربه می‌کند.

برای آنکه بدانیم در لبنان چه خبر است ابتدا باید بدانیم بر لبنان چه گذشته است. لبنان پس از فروپاشی عثمانی و شکل گیری طبق پیمان سایکس پیکو همیشه به عنوان کشوری بدون اراده سیاسی و همسو با بازیگران بزرگ در منطقه بود، که به طور معمول دنباله رو آمریکا و فرانسه و در موضع گیری‌های منطقه‌ای پیرو عربستان بوده است.

کشوری کوچک که از لحاظ همسایگی با اسرائیل برای اعراب و صهیونیست‌ها مهم بوده و معمولا مزد همسویی خود با قدرت‌های بزرگ را با کمک‌های آنان دریافت می‌کرد. به طور معمول کشور‌ها برای لبنان نقش مستقلی قائل نبودند و حتی خود لبنانی‌ها نسبت به تابعیت‌های خارجی مسئولانشان اعتراضی نداشتند.

لبنان که سال‌ها درگیر جنگ داخلی و اشغال توسط صهیونیست‌ها بود، پس از تحولات ایران و پیدایش انقلاب اسلامی، ابتدا شاهد هویت بخشی و تصمیم سازی توسط قسمتی از جامعه بزرگ لبنان بود که قبلا نادیده گرفته می‌شدند. این هویت بخشی بنا به نیاز آن روز خود را در قالب گروه‌های مقاومتی، چون جنبش امل و حزب الله نشان داد.

بعد از پایان یافتن جنگ داخلی و آزادسازی اراضی لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی که در آن مقاومت توانست وجهه قابل قبولی از خود برای تمام اقشار نشان بدهد، بدنه مردم لبنان حس کردند که معادلات و تعاریفی که تاکنون سیاستمداران سنتی برای آن‌ها تعیین کرده اند درست نیست.

پس از آن بود که تصمیم برآن شد که با ورود عناصر نادیده گرفته شده ملت لبنان به ارکان قدرت این کشور ضمن خارج نمودن عناصر سنتی و ناکارآمد لبنان، سیاست‌های لبنان را بر اساس منافع آن ترسیم کنند در در راستی منافع دیگر کشورها.

با پررنگ‌تر شدن نظریه تغییر قدرت در لبنان، با همکاری اسرائیل و سرویس‌های بعضی از کشور‌های منطقه که نگاه قومی-مذهبی به لبنان داشتند جنگ ۳۳ روزه بر لبنان تحمیل شد تا توان و پشتوانه تغییر در این کشور از بین برود. اما در این جنگ و با درخشش گروه‌های مقاومت که ناتوانی ارتش لبنان را جبران کردند، ضمن ناکامی اسرائیل در این جنگ موجب شدند در چشم مردم و در لایه‌های زیرین جامعه لبنان از تمام مذاهب و فرق، سیاست و عناصر سنتی کشور را فاقد توان و عزم برای تامین منافع لبنان دیده شدند و نیاز به ورود عناصر جدید به قدرت به طور ملی حس شود.

پس از آسودگی ملت لبنان از عدم تکرار جنگ، بدنه ملت لبنان به سمت احقاق حقوق خود در ارکان سیاسی کشور رفت که در سال‌های گذشته شاهد حضور نمایندگان و وزرایی از گروه‌های متفاوت از گذشته در لبنان بودیم و این تغییرات در تغییر قانون انتخابات لبنان نیز خود را نشان داد.

از آنجایی که نیاز به تغییرات دیگر در لبنان مختص به یک جریان خاص نبود و حتی نمایندگان دیگر مذاهب در احزاب مقاوت صاحب کرسی می‌شدند، عناصر سنتی سیاسی لبنان و حامیان خارجی آنان متوجه شدند تغییرات در لبنان به نقاط بدون بازگشتی نزدیک می‌شود که لبنان را از نقش سنتی خود که همان حیاط خلوت قدرت‌های خارجی بود، خارج می‌کند، پس این‌بار بدون ایده جنگ و با برنامه‌هایی شامل وقفه در روند سیاسی لبنان، تحریم خارجی، کمبود‌های مدیریت شده و ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی خواستار فلج کردن لبنان شدند و خواستند عناصر جدید قدرت را مقصر وضع فعلی نشان دهند و عواقب اعتماد به این عناصر جدید را انزوای بین المللی لبنان، تحریم و آشفتگی اجتماعی عنوان کنند.

اما عناصر مردمی قدرت در لبنان خیلی هوشمندانه با این توطئه برخورد کردند، آن‌ها ابتدا از ورود خود و حامیانشان به هرگونه ماجراجویی حزبی و فرقه‌ای جلوگیری کردند. در ادامه آن‌ها به صورت واضح مقصران وضع سیاسی و اجتماعی موجود لبنان را برای اتمام حجت به مردم لبنان مرفی کردند.

در ادامه آن‌ها از ایران که قبلا اعلام کرده بود همیشه در کنار ملت‌های منطقه و در مقابل قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی می‌ایستد به صورت علنی درخواست کمک کردند. این درخواست علنی و واضح چندین مزیت داشت. ابتدا حجتی برای مردم لبنان بود که مقصران وضع موجود و حامیان لبنان در این شرایط چه کسانی هستند. دوم یک اعلان سیاسی بود که زمانه در منطقه غرب آسیا تغییر کرده و راه حل مسائل از داخل منطقه و ایران می‌گذرد.

ایران نیز از آن منظر که لبنان خارج از جنگ‌های منطقه‌ای و به صورت سیاسی از دایره نفوذ قدرت‌های فرامنطقه‌ای خارج می‌شود استقبال می‌کند و اجازه نمی‌دهد دستاوردی که برای ملت‌های منطقه از طریق آگاهی سیاسی به دست آمده، با استفاده از زور و اجبار از بین برود.

همانطور که آقای عبداللهیان وزیرخارجه کشورمان نیز گفتند ایران برای حمایت از لبنان این عضو موثر کشور‌های مقاومت از کمکی فروگزار نخواهد بود و این مانند همیشه برای بقیه درسی خواهد بود که ایران مانند گذشته در هیچ شرایطی دوستان خود را رها نمی‌کند و قدر مسلم منطقه برای مردم مرنطقه خواهد بود.
 
 


#‌خبر_سیاسی#‌اخبارسیاست منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

4 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

4 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

5 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در 24 مهر اعلام شد برای مشاهده لینک اسامی فروش فوق العاده ایران خودرو به سایت تیتربرتر مراجعه کنید.

7 ساعت پیش

سهام عدالت در معاملات امروز بورس و با قرار گرفتن شاخص کل بر مدار صعودی، بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کرد و ارزشش با رشد ۲.۵ درصدی همراه شد.

7 ساعت پیش

با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز، قیمت طلا و سکه در بازار امروز روند افزایشی داشتند.

7 ساعت پیش

رئیس سازمان بورس در خصوص برنامه بازار سرمایه برای بازار بدهی و فروش اوراق توضیحات جدیدی را بیان کرد.

7 ساعت پیش

شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با سود یک درصد از آبان 1400 اعلام شد.

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

7 ساعت پیش

پنجمین دور گفتگو‌های سیاسی ایران و اتریش امروز به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

7 ساعت پیش

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با ۴۶ درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» ۸۲.۹ درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

8 ساعت پیش

بیشتر...