سلامت نیوز |
1 ماه پیش

توصیه های عضو کمیته علمی کرونا درباره تزریق واکسن: زنان باردار بهتر است واکسن نزنند پیشگیری مراقبت سلامت نیوز

توصیه‌های عضو کمیته علمی کرونا درباره تزریق واکسن: زنان باردار بهتر است واکسن نزنند

سلامت نیوز: عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا درباره تزریق واکسن کرونا گفت: کسانی که واکسن دریافت می کنند به هیچ وجه قابلیت انتقال کرونا به دیگران نیستند و نیازی به قرنطینه نیست.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر شروین شکوهی در گفت وگو با شفقنا زندگی درباره توصیه های پزشکی در خصوص قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا اظهار داشت: کسانی که در حال دریافت داروهای کاهنده به لحاظ ایمنی هستند باید با پزشک خود در این خصوص مشورت کنند و احتمالا زمان تزریق را باید یک الی دو هفته بعد از قطع دارو انجام دهند تا ایمنی زایی بیشتری داشته باشد و کسانی که داروهای شیمی درمانی یا مربوط به روماتیسم مصرف یا به صورت تزریقی استفاده می کنند باید حتما با پزشک شان در ارتباط باشند.

وی افزود: در مورد آلرژی بستگی دارد در واکسن مورد استفاده چه اندازه از مواد آلرژی زا استفاده شده باشد اما کسانی که به هر دلیل با تزریق یک دز واکسن بدن آنها واکنش آلرژیکی ایجاد کرد باید حداقل دز بعدی واکسن را از نوع دیگری تزریق کنند. به عنوان مثال بعضی واکسن ها مثل فایزر و مدرنا به علت غلافی که استفاده می کنند آلرژی زا هستند که خوب ما در ایران از این واکسن ها نداریم. اما در مورد بعضی واکسن ها مثل واکسن های چینی به خاطر اینکه بتوانند ایمنی فرد را افزایش دهند شاید برای بعضی ایجاد آلرژی کند که باید تحت نظر پزشک باشند که مشکلی برای آنها ایجاد نشود. برای بقیه بیماران می توانند قبل و بعد از واکسن داروها را استفاده کنند.

کسانی که واکسن دریافت می کنند به هیچ وجه قابلیت انتقال کرونا به دیگران نیستند

دکتر شکوهی در خصوص اینکه آیا فردی که واکسن دریافت می کند و دچار برخی علائم خفیف می شود ممکن است باعث انتقال کرونا شود؟ گفت: به هیچ وجه. این ویروس ها اصلا ویروس زنده کرونا نیستند حالا واکسنی که از ویروس زنده تشکیل شده هم حاوی ویروسی غیر از کروناست که حاوی ژن آن است که واکسن زنده حساب نمی شود. بنابراین کسانی که واکسن دریافت می کنند به هیچ وجه قابلیت انتقال کرونا به دیگران نیستند و نیازی به قرنطینه نیست.

بعضی واکسن ها کمتر یا بیشتر ممکن است ایجاد لخته کند

این متخصص عفونی در مورد نکات تغذیه ای در قبل و بعد از تزریق واکسن نیز گفت: نکات خاصی نیست فقط قبل و بعد از تزریق دارویی استفاده نکنند و اگر علامت دار شدند ممکن است تب و بدن درد و لرز داشته باشند مسکن استفاده کنند. بعضی واکسن ها کمتر یا بیشتر ممکن است ایجاد لخته کند. اگر شدید شد و طول کشید و یکی دو هفته بعد از واکسن بود به پزشک مراجعه کنند.

زنان باردار بهتر است واکسن نزنند

وی در مورد تزریق واکسن کرونا به زنان باردار و شیرده اظهار داشت: در مورد زنان باردار بهتر است با واکسن هایی که در حال حاضر در ایران داریم تزریق نشود البته یکی از واکسن هایی که در ایران وجود دارد زنان باردار را در شرایطی آزاد اعلام کرده اما ما فعلا اعلام کردیم که بهتر است زده نشود. زنان شیرده نیز می توانند واکسن دریافت کنند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک پژوهشگر خانواده گفت: با وجود تمایل ۹۶.۵ درصد دختران کشور به ازدواج، آمار ازدواج میان آنان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

نیم ساعت پیش

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که قارچ مربوط به شوره سر می‌تواند عامل بیماری پارکینسون باشد.

1 ساعت پیش

خیابان ناصرخسرو پایان قصه فروش داروهای کمیاب و قاچاق نیست. آنها حالا علاوه بر این خیابان معروف و اسمی، فضای مجازی را هم به قرق خودشان درآورده‌اند و با خیال راحت و بدون نگرانی از بگیر و ببندهای پلیسی، مشغول خرید و فروش داروهایشان هستند.

3 ساعت پیش

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش درباره مطالبه واکسیناسیون دانش آموزان با توجه به احتمال بازگشایی مدارس گفت: فعلا وزارت بهداشت و درمان هیچ مجوزی را برای دانش آموزان یا سنین زیر ۱۸ سال برای هیچ بخشی صادر نکرده است.

4 ساعت پیش

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی - مصادف با ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) - گفت: تغییر اقلیم و دخالت‌های انسانی حدود یک میلیون هکتار به وسعت بیابان‌های کشور افزوده است.

4 ساعت پیش

هرچه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می‌شود؛ این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید جریان خون آن را تأمین کند.

4 ساعت پیش

سازمان حفاظت محیط‌زیست تا 8سال آینده توان جذب سالانه 250محیط‌بان را دارد که همگی آنها مرد هستند. چندسال قبل اما تصویر زنی با لباس محیط‌بانی درحالی‌که یک قبضه سلاح سازمانی نیز به‌دست داشت در کنار محیط‌بانان مرد و به‌عنوان نخستین محیط‌بان زن در سایت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت و البته در فضای مجازی نیز به‌طور گسترده چرخید.

5 ساعت پیش

«تا پايان سال ۱۴۰۰ بيش از ۲۷۰ ميليون دوز واكسن براي انجام واكسيناسيون عمومي لازم است.» اين خبري است كه از سوي كيانوش جهانپور، سخنگوي سازمان غذا و دارو اعلام شد.

6 ساعت پیش

دوری از اجتماع و انزوا، سوغات میهمان ناخوانده چینی است که بر بسیاری از ارتباطات اجتماعی و مشاغل سایه انداخته و توانسته زنجیره کار و شغل را در بسیاری از کشورهای جهان به ناپایداری بکشاند.

6 ساعت پیش

خون‌دماغ ممکن است ترسناک باشد، اما معمولاً نشانه هیچ‌چیز جدی نیست و اغلب در خانه قابل درمان است. نام پزشکی خونریزی بینی اپیستاکسی است. در هنگام خونریزی بینی، خون از یک سوراخ بینی یا هر دو سوراخ بینی جریان می‌یابد.

13 ساعت پیش

یک استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ضمن بیان اینکه توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع طبیعی بی فایده است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسان، دانشگاهیان و طبق ضوابط مرسوم و به‌روز دنیا برنامه‌های علمی و کاربردی برای بخش کشاورزی در نظر گیرد.

13 ساعت پیش

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در واکنش به نامه رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران مبنی بر تکمیل واکسیناسیون جامعه پزشکی کشور، توضیحاتی ارائه داد.

14 ساعت پیش

به طور کلی می‌ت توان گفت زمانی که فک فضای کافی برای رشد دندان‌ها را نداشته باشد. بنابراین دندان ها در جای درست قرار نمی گیرد و باعث ایجاد ناهنجاری ها و مشکلاتی می شود که با استفاده از ارتودنسی دندان قابل درمان است. البته قیمت این روش با توجه به نوع ارتودنسی و فاکتور های دیگر تعیین می شود.

14 ساعت پیش

ورزش در حفظ وزن و همچنین کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.

15 ساعت پیش

یک متخصص ریه درباره راهکارهای لازم در تقویت ریه پس از ابتلا به کرونا گفت: کرونا می تواند ریه و کلیه و سیستم قلبی و عروقی را درگیر کند و این ها فاکتور های موثر در میزان درگیری با بیماری هستند. گاهی می بینیم بیمار در ظاهرا درگیری ریوی کمی دارد ولی بعدا مشکل پیدا می کند و نمی توان اظهار نظر قطعی کرد.

16 ساعت پیش

بیشتر...