راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

فراتر از فیزیک کلاسیک دانشمندان حالت جدیدی از ماده کشف کردند راهبرد معاصر

محققان بین‌المللی موفق به شناسایی یک حالت جدید از ماده شدند که ویژگی آن وجود یک پدیده کوانتومی موسوم به «جریان دستوار» (کایرال) است.

به گزارش راهبرد معاصر؛ جریان دستوار در مقیاس اتمی و از طریق حرکت هم‌افزایانه (cooperative movement) الکترون‌ها ایجاد می‌شوند که بر خلاف مواد مغناطیسی متعارف هستند و ویژگی‌های آن‌ها از خصوصیات کوانتومی یک الکترون موسوم به چرخش و نظم و آرایش آن‌ها در کریستال ناشی می‌شود.

اهمیت دستوارگی یا کایرالیته (Chirality)

در شیمی، زمانی یک مولکول یا یک یون دست‌سان، دست‌وار یا اصطلاحا کایرال نامیده می‌شود که فارغ از میزان چرخش و نوع جابه‌جایی‌های انجام شده، نتواند بر تصویر آینه‌ای خودانطباقٰ‌پذیر شود.

دستوارگی یا کایرالیته یک ویژگی بسیار حائز اهمیت در علم است که به عنوان مثال برای شناخت «دی ان ای» نقش بنیادی دارد. در پدیده کوانتومی کشف شده، دست‌وارگی جریان‌ها از طریق بررسی تراکنش بین نور و ماده شناسایی شد که ضمن آن یک فوتون قطبی (پولاریزه) شده می‌تواند یک الکترون را از سطح ماده‌ای با حالت چرخشی بخوبی تعریف شده ساطع کند.

این کشف که خبر آن در نشریه «نیچر» هم منتشر شده است، دانش ما را از مواد کوانتومی، کاوش برای فاز‌های کوانتومی دستواره و پدیده‌ای که در روی سطح مواد روی می‌دهد به میزان زیادی غنی می‌کند.

کاربرد‌ها و پیامد‌های بالقوه

«فدریکو مازولا» محقق حوزه فیزیک مواد در دانشگاه «کافوسکاری» (Ca’ Foscari) ونیز در ایتالیا در این مورد گفت: کشف وجود این حالت‌های کوانتومی ممکن است راه را برای ابداع نوع جدیدی از الکترونیک هموار کند که از جریان‌های دستوار (کایرال) به عنوان حمل کنندگان اطلاعات بجای شارژ الکترون‌ها استفاده خواهد کرد.

وی افزود: این پدیده می‌تواند پیامد مهمی برای کاربرد‌های آینده بر اساس دستگاه‌های «اپتوالکترونیک» جدید دستوار و همچنین تاثیر بزرگی در حوزه فناوری‌های کوانتوم برای حسگر‌های جدید و همچنین در حوزه بیومدیکال و انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشد. / ایرنا#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر تیم فوتبال پرسپولیس در اعتراض به تصمیم داور دیدار با تراکتور کارت قرمز گرفت.

1 ساعت پیش

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به شناور‌های شهید صیاد شیرازی و شناور حسن باقری گفت: این شناور‌ها ۲۸ موشک پدافندی و کروز دارد.

نیم ساعت پیش

دبیر شورای نگهبان گفت: ظهور حضرت صاحب ‌الزمان (عج)، مصداق تحقق وعده‌ تخلف‌ناپذیر الهی یعنی برچیدن بساط ظلم و استقرار حکومت جهانی مستضعفین است.

نیم ساعت پیش

علی جهانبخش بازیکن تیم ملی ایران و استوری جنجالی اش از بازی در رمدر ادامه مشاهده خواهید کرد.

نیم ساعت پیش

مرجانه گلچین بازیگر ایرانی و استایل بچه گانه ان در جشن تولدش در ادامه مشاهده خواهید کرد.

14 دقیقه پیش

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است این تیم بدون دروازه‌بان شماره یک تیم ملی ایران کار سختی مقابل ذوب‌آهن اصفهان دارد، اما سرخپوشان می‌توانند بر این مشکل غلبه کنند.

1 ساعت پیش

یکی از کاربران توئیتری درباره جنگ روسیه و اوکراین و احتمال پیروزی کی‌یف نوشت: رهبران اتحادیه اروپا نحوه صحبتشون در مورد جنگ اکراین رو تغییر بدن اکثر اروپایی‌ها بدنبال ممانعت از پیروزی روسیه‌ان اما به پیروزی کی‌اف باور ندارن، اونا به مردم میگفتن که ادامه کمک‌ها میتونه به صلح پایدار و مذاکره‌ منجر بشه ولی حالا کمتر از ۱۰٪ اروپاییا معتقد به پیروزی اکراین هستن

نیم ساعت پیش

مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس از پاسخ دادن به خبرهای روزهای اخیر درباره حضور در لیگ ژاپن خودداری کرد.

1 ساعت پیش

سرمربی برزیلی تیم فوتبال پرسپولیس به جای خالی تماشاگران در بازی امروز این تیم مقابل تراکتور اشاره و ابراز امیدواری کرد، در بازی آتی آنها سرخپوشان را همراهی کنند.

1 ساعت پیش

بیشتر...