ایران آنلاین |
1 ماه پیش

شعر خوش گفتی ُ چنگ تر زدی ایران آنلاین

به بهانه جایزه ملی عارف
شعر خوش گفتی وُ چنگ‌تر زدی
ارمغان بهداروندشاعر

انتشار گفتمان عصر مشروطه، مرهون موسیقی و شعر است. نظام رسانه‌ای هنر پیشروتر از پیاده‌نظام‌ مشروطه‌خواهی، به تکمیل و ترویج گفتمانِ سیاسی قدم برداشت و بیداری بیشتر جامعه ایرانی را رقم زد. بافت فرسوده فکری توده از پس خرده‌نهضت‌هایی هم چون «روزنامه»، «ترجمه»، «مدرسه» و «اعزام‌های تحصیلی به فرنگ» که عموماً خاستگاهی طبقاتی و اشرافی داشتند آماده آواربرداری بود که با ظهور ادبیات وُ موسیقی مشروطه وَ عمومی‌تر شدن معارضانِ حاکمیت، مأموریت غیرممکنِ تحول اجتماعی و نوزایی سیاسی ممکن شد.

 «ادبیات» با دگرگونی نظام زبانی و تجددخواهی در شکل و معنا، تقرب بیشتری به مردم پیدا می‌کند و «موسیقی» با خروج از خلوت‌های خصوصی و حرکت به سمت اجراهای کنسرتی، مخاطبان جدیدی را به خود جذب کرد. این دو رسانه رسا، به حرکت پیدایش و پیمایش خردورزی در طبقاتِ اجتماعی فرادست و فرودست شتاب بخشیدند و تجدد مبتنی بر مشروطه‌خواهی با تأکید بر گزاره‌های «ملت»، «وطن»، «آزادی» و رواج نقد قدرت با ابزارهای هنری را دامن زدند.
در چنین احوالی؛ «عارف قزوینی» بواسطه روشن‌اندیشی سیاسی و غلبه روحیه انتقادی نماینده شعر و موسیقی عصر مشروطه می‌شود و با نفوذ در توده‌ها، کارکرد موسیقی قجری را از شکل حرمسرایی به حریم شهروندی اعتلا می‌بخشد. عارف از شعر و موسیقی به‌عنوان تریبونی منتقد که رویدادهای معاصر خویش را به دقت زیر نظر دارد استفاده می‌کند و با هم‌لحنی با مردم به‌عنوان جامعه هدف، آرایش گفتمانی تازه‌ای را برای شعر خود برمی‌گزیند و در این آرایش مقبول بر اصالت عقل، مردم‌دوستی، آزادیخواهی و استبداد ستیزی و روشنفکری مذهبی تأکید می‌کند.
آثاری جاودانه که معرف نبوغ و مبلغ زمان‌آگاهی عارف محسوب می‌شوند و از پس چند نسل هنوز قابلیت اقناع و اشباع اجتماعی خود را حفظ کرده‌اند. تصانیفی که در ادامه اراده مردم، شناسنامه عصر مشروطه شدند و آشکارا، به محبوب‌تر شدن مشروطه‌خواهان و مغضوب‌تر شدن مشروطه‌ستیزان منتهی شد. «دل هوس سبزه وصحرا ندارد»، «آی آمان از فراقت آمان»، «از خون جوانان وطن لاله دمیده»، «گریه را به مستی بهانه کردم»، «باد خزانی، زد ناگهانی، کرد آن‌چه دانی» گرانمایه‌‌ آثاری هستند که گویی در حصر زمان و مکان باقی نمانده‌اند و در ادوار پس از مشروطه نیز مهیج شنوندگان و الهام هنرمندان بوده است. «جایزه ملی عارف» باید با تکیه بر میراث مغتنم دیروز، مولد اشتیاق نسلی باشد که به اضطرار و اضطراب زیسته است و خیرخواهانه به تقلایی برای شناخت داشته فرهنگی‌اش هدایت نشده است. شاید این روزها که «نورسیده‌ها» برای دیده شدن به هر خفتی رضا می‌دهند، این جایزه بتواند جمال و جلال دستگاه موسیقی ایرانی را یادآوری کند و به شور و شعوری که متولد مواجهه با این میراث است، به مداوای امراض و اغراض بپردازد. عارف قزوینی به مصداقِ «شعر خوش گفتی وُ چنگ‌تر زدی» الگوی شعر شریف و ترانه شریف است و فرجام این جایزه امیدواریم افزون شدن خوش‌گویان و ترچنگان باشد.#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

صبح امروز (پنج شنبه) محموله ای از چین حاوی ۴۰۰ هزار دوز و

9 دقیقه پیش

اینستاگرام در یک آزمایش جهانی که از روز چهارشنبه آغاز ش

12 دقیقه پیش

رئیس سازمان زندان‌ها در اولین روز از ماه مبارک رمضان

یک ربع پیش

گروه استان‌ها ــ فرماندار نطنز از ثبت‌نام قطعی 341 داوطلب انتخابات شوراهای روستایی نطنز در دو بخش مرکزی نطنز و بادرود خبر داد.

یک ربع پیش

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه آغاز غنی‌سازی 60 درصد یکی از الزامات قانون اقدام راهبردی بود، گفت: در ماده یک این قانون سازمان انرژی اتمی مکلف شده برای تامین نیازهای کشور در صورت لزوم بیش از 20 درصد غنی سازی کند.

یک ربع پیش

نماینده دائم روسیه در وین بر لزوم اجرای تعهدات همه طرفین در چارچوب توافق هسته‌ای، بعنوان تنها راه حل مشکلات کنونی در مسیر احیای کامل برجام، ازجمله تحقق لغو تحریم‌های ضدایرانی از سوی آمریکا تأکید کرد.

یک ربع پیش

اینستاگرام در یک آزمایش جهانی که از روز چهارشنبه آغاز شد، به کاربران امکان می دهد مشاهده شمارشگر لایک پستهای خود یا کاربران دیگر را به اختیار خود مخفی کنند.

یک ربع پیش

منابع لبنانی گزارش دادند که در سایه پیچیده شدن اوضاع سیاسی تنها راه برای تشکیل دولت، تحمیل و اجبار است.

نیم ساعت پیش

نرخ بیکاری در ترکیه مجددا از ۱۳ درصد گذشت.

نیم ساعت پیش

یک کارشناس ارشد تغذیه مصرف زولبیا و بامیه را موجب تضعیف

نیم ساعت پیش

سخنگوی کاخ سفید گفته است که مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده و ایران با هدف احیای توافق هسته‌ای 2015 امروز پنجشنبه در شهر وین از سرگرفته می‌شود.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- طرح واکسیناسیون جانبازان در استان مرکزی اجرا می‌شود که به گفته مسئولان بنیاد شهید استان مرکزی، مرحله دوم واگسیناسیون جانبازان 70 درصدی استان مرکزی انجام شد.

نیم ساعت پیش

پدر شهید مرتضی غفاری از شهدای شهرستان زنجان درگذشت.

نیم ساعت پیش

مدیر منطقه‌ای تالار بورس آذربایجان شرقی گفت: افراد متعهد و متخصص در انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شرکت کنند.

نیم ساعت پیش

شرکت فضایی "بلو اوریجین"(Blue Origin) متعلق به "جف بزوس" روز گذشته تقویت کننده نیوشپرد خود را برای پانزدهمین آزمایش پرواز پرتاب کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...