خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

نتیجه عجیب انتخابات آخرین مجلس پهلوی در شهرهای بزرگ، نمایندگان چند رای داشتند خبرآنلاین

نتیجه عجیب انتخابات آخرین مجلس پهلوی/در شهرهای بزرگ، نمایندگان چند رای داشتند؟

آیندنیوز نوشت:آخرین انتخابات در دوره پهلوی دوم مربوط به سال ۱۳۵۴ است. در ۳۰ خرداد آن سال، انتخابات نمایندگان مجلس شورای ملی و مجلس سنا همزمان برگزار شد.

با توجه به دستور محمدرضا شاه مبنی بر تشکیل حزب واحد، حزب رستاخیر برنده همه کرسی ها شد و میزان مشارکت در این انتخابات ۴۸.۶ درصد بود.

در این انتخابات ، ۷۰۰۰ نفر در کل کشور ثبت‌نام کردند اما فقط صلاحیت فقط ۹۵۰ نفر توسط هیات معتمدان و حزب رستاخیز تأیید شد.

آن موقع هم بیشترین نمایندگان شورای ملی مربوط به حوزه انتخابیه تهران بود و ۲۷ کرسی به تهران می رسید.

با نگاهی به جدول ذیل که میزان آرای اخذشده و آرای نفر اول و آخر راه یافته به مجلس برای ۹ شهر بزرگ را نشان میدهد، متوجه می شویم که تعداد شرکت کنندگان برای حوزه تهران بیش از ۷۲۰ هزار نفر بوده است که در مقایسه با دیگر شهرهای پرجمعیت آن زمان، بسیار بیشتر است. به عبارتی میزان شرکت کنندگان در دیگر شهرهای مهم کشور در آن انتخابات ، به یکصد هزار نفر هم نرسید.

برای همین سوال پیش می آید که علت این اختلاف بیش از ۶ برابری آمار شرکت کنندگان در تهران با سایر شهرهای ذکرشده در جدول چیست؟

پاسخ این پرسش، به اقدام قبل از روزهای برگزاری انتخابات برمی گردد. بدین شکل که حزب رستاخیر پیش از برگزاری انتخابات، به طور دستوری اقدام به ثبت نام از شهروندان تهرانی کرد تا در انتخابات شرکت کنند. به این ترتیب ، عدد ۷۲۰.۸۸۲ نفر، تعداد افرادی است که برگ ثبت نام در انتخابات گرفته بودند ؛ اما همه آن افراد روز انتخابات پای صندوق رای نرفتند. برای همین است که نفر اول برگزیده شده در انتخابات، فقط حدود ۲۳۹ هزار رای دارد.

جدول آرای نمایندگان مجلس ملی

۲۷۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌سیاسی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ورزشگاه آزادی احتمالا فقط یک بازی دیگر را میزبان لیگ قهرمانان آسیا باشد.

یک ربع پیش

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل زیبای پاییز با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیماهمراه باشید.

یک ربع پیش

گاهی گفته می‌شود که هوای سرد باتری تلفن همراه شما را از کار می‌اندازد اما هوا باید چقدر سرد باشد که روی ابزار تکنولوژی شما تاثیر منفی بگذارد و مشکل ایجاد کند؟

یک ربع پیش

رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز نگرانی درباره راه جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور، هشدار داد که در صورت رخ دادن آن، حجم زیادی از مشاغل حیاتی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

11 دقیقه پیش

با وجود اینکه باشگاه استقلال به بازیکنان این تیم ۱۰ درصد از قرارداد فصل جاری را پرداخت، تعداد زیادی از استقلالی‌ها تمایلی به تمرین نداشتند اما شرایط با یک تماس عوض شد.

نیم ساعت پیش

ملی‌پوش شنای ایران، رکورد خود در ماده 50 متر پروانه در بازی‌های آسیایی را قابل قبول توصیف کرد.

نیم ساعت پیش

خواسته سرمربی پرسپولیس در خصوص تمرین در قطر برآورده شد.

یک ربع پیش

رهبر کره شمالی ضمن تاکید بر اهمیت تسریع در نوسازی تسلیحات اتمی این کشور، تقویت روابط با کشورهای مخالف سلطه آمریکا را ضروری توصیف کرد.

یک ربع پیش

فرآیند صدور مجوز عبور گمرکی خودرو‌های زائران و گردشگران عراقی به منظور کاهش تشریفات و تسهیل تردد بین ایران و دیگر کشورها اجرایی شد.

یک ربع پیش

بیشتر...