تیتر برتر |
1 ماه پیش

گوش دادن آگاهانه: راه برای تقویت مهارت های مکالمه سایت تیتربرتر TitreBartar com

گوش دادن آگاهانه: 6 راه برای تقویت مهارت های مکالمه

تیتربرتر:آیا تا به حال با یکی از دوستان خود چت کرده اید و متوجه شده اید که او واقعاً توجه کامل خود را به شما نشان نمی دهد؟ شاید چشمان آنها از چشمان شما دور شده است یا در حالی که تظاهر به گوش دادن دارند با تلفن همراه خود مشغول بازی هستند؟

به همین ترتیب، شاید شما با کسی صحبت کرده اید، سر تکان می دهید و لبخند می زنید، اما در ذهن خود در واقع برنامه ریزی کرده اید که قرار است آن شب برای شام چه چیزی درست کنید؟ اگر این سناریوها آشنا به نظر می رسند، مطمئناً می توانید از تمرین آنچه به عنوان گوش دادن آگاهانه یا گوش دادن عمیق معروف است سود ببرید.

می بینید، حواس پرتی های زیادی در زندگی روزمره وجود دارد که بسیاری از ما احساس می کنیم توجه به آنچه دیگران می گویند به طور فزاینده ای دشوار است. در واقع، محققان دریافتند که توجه انسان در حال کاهش است و بسیاری از مردمتمرکزبر مکالمه را بدون ذهن خود در مسائل دیگر متمرکز می کنند. بنابراین، اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که بتوانید برای تقویت مهارت های گوش دادن آگاهانه خود چکار کنید.

گوش دادن آگاهانه چیست؟

گوش دادن آگاهانه یا عمیق راهی برای به کارگیری اصول ذهن آگاهی در تعاملات شخصی است. این اصول عبارتند از:

تمرکز تمام توجه ما در زمان حال و یافتن هدف در آن.

به طور کامل در زمان حال، با تمام حواس خود درگیر تجربه ای که داریم زندگی می کنیم.

تعلیق قضاوت در مورد مواردی که با آن روبرو می شویم، به عنوان یک نگرش قضاوت کننده، عامل اصلیحواس پرتیو مانعی برای توانایی توجه است.

یکی از اهداف نهایی گوش دادن آگاهانه ، آموزش مغز ما برای خاموش ساختن افکار است که در حین مکالمه برای جلب توجه ما رقابت می کنند. این به این دلیل است که ما واقعاً می توانیم پیام پشت حرف های کسی را بشنویم. داشتن آگاهی بهتر از زمان حال و نگرش بدون قضاوت می تواند به ما کمک کند شنونده های بهتری باشیم. در واقع، این ذات گوش دادن آگاهانه است.

توجه کامل خود را به گوش دادن به چیزهای شگفت انگیز و خنده دار معطوف کنید

چگونه تمرین گوش دادن عمیق را انجام دهیم؟

برای توسعه مهارت گوش دادن آگاهانه، اکثر ما باید مغز خود را آموزش دهیم تا بر آنچه شخص مقابل ما می گوید تمرکز کند. در اینجا شش مرحله برای کمک به شما در راه خود و بهبود مهارت های ارتباطی وجود دارد.

1. با نیت درست شروع کنید

اولین قدم در مسیر توسعه مهارت های گوش دادن آگاهانه، آگاهی بیشتر از الگوهایی است که ذهن ما را به راه می اندازد. انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا در گوش دادن عمیق حرفه ای شوید. هنگام مکالمه، قصد خود را برای جلب توجه طرف مقابل به دیگران یادآوری کنید، یا هر روز چند مکالمه انتخاب کنید تا بتوانید آن را متعهد شوید.

2. حواس پرتی ها را حذف کنید

همه ما متفاوت هستیم، بنابراین موارد مختلفی وجود دارد که باعث حواس پرتی شما می شود، اما دلایل متداول آن تلفن های همراه و اعلان ها، گرسنگی یا احساسخستگیاست. با کنار گذاشتن تلفن همراه خود و نادیده گرفتن آن شروع کنید، وسوسه نشوید آن را بیرون بیاورید و شروع به پیمایش کنید و فقط در صورت ضرورت به تماس پاسخ دهید.

با این حال، اگر واقعاً نمی توانید مواردی را که باعث حواس پرتی شما می شوند نادیده بگیرید، بهتر است مکالمه را دوباره برنامه ریزی کرده و توضیح دهید که ترجیح می دهید زمانی ملاقات کنید که بتوانید توجه کامل و بدون نقص خود را به طرف مقابل جلب کنید.

3. هدفمند گوش کنید

بسیاری از ما عادت داریم به مکالمات بدون فکر کردن در مورد هدف واقعی آنها بپردازیم. ما همچنین تمایل داریم تا هنگام صحبت با شخص دیگر، عجله کنیم تا پاسخی ارائه دهد تا اینکه به فضا اجازه دهیم پاسخ را در نظر بگیرد. با این حال، وقت گذاشتن برای تأمل و در نظر گرفتن آنچه می خواهیم بگوییم یکی از اجزای اصلی گوش دادن آگاهانه است.

"آگاهی بهتر از زمان حال و نگرش قضاوت کننده می تواند به ما کمک کند شنونده های بهتری باشیم. این ماهیت گوش دادن آگاهانه است. "

بنابراین، چرا به خاطر گوش دادن سعی نکنید گوش دهید؟ هنگامی که شروع به تمرین گوش دادن آگاهانه می کنید، ممکن است متوجه شوید که در پاسخ به کسی فوراً چیزی برای گفتن ندارید. یا شاید تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به شنیده های خود اعتراف کرده و با طرف مقابل همدلی کنید. بر عدم پاسخ به دوست خوداسترسنداشته باشید و به خاطر داشته باشید که هدف گوش دادن و حضور در زمان حال است.

4. وارد نشوید

اگر متوجه شدید که نظر خود را در میان می گذارید، عذرخواهی کنید و اجازه دهید شخص به حرف هایش بازگردد. سعی کنید در مورد قطع نکردن حرف مردم آگاهی بیشتری داشته باشید. به همین ترتیب، فراهم آوردن فضا برای مکالمه مکالمه در میانه مکالمه نیز مهم است:

آنها ممکن است به سادگی افکار خود را قبل از طرح نکته دیگری جمع آوری کنند. در جریان میانی پرش نکنید. گوش دادن آگاهانه به این معنی است که مطمئن شوید فردی که با او چت می کنید این شانس را دارد که به طور کامل خود را بیان کند.

5. نشان دهید که در حال گوش دادن هستید

گوش دادن آگاهانه تنها در مورد استفاده از گوش نیست. در واقع، از چشمان خود و سایر زبان بدن برای نشان دادن اینکه با هر کسی که صحبت می کنید نشان دهید که واقعاً به آن توجه می کنید. بنابراین، همیشه تماس چشمی خود را حفظ کنید و سر تکان دهید و لبخند بزنید و آنها را تشویق کنید تا کاملاً خود را نشان دهند. نشان دادن این که به این طریق به شدت گوش می دهید نشان می دهد که از نظر احساسی در ارتباط هستید.

تماس چشمی و لبخند زدن نشانه گوش دادن آگاهانه به اسلحه است/الکساندرا سوزی

۶. فرضیات را مطرح نکنید

مفروضات یک تداخل عمده در توانایی ما در برقراری ارتباط و درک دیگران است. از آنجا که ذهن ما غالباً در حالی که طرف مقابل هنوز در حال صحبت است از بین می رود، ممکن است ما تصویر کامل (یا معنی کامل) را دریافت نکنیم، که می تواند منجر به سوء ارتباط و مفروضات نادرست شود. سعی کنید آگاهانه گوش دهید تا کسی صحبت خود را تمام کند. سپس دوباره بررسی کنید که آیا درست متوجه شده اید یا پیام آنها را با کلمات خود تکرار کنید.

گوش دادن آگاهانه: مزایا

گوش دادن آگاهانه دارای مزایای بزرگ شخصی و بین فردی است. با تلاش واقعی برای گوش دادن بدون قضاوت، می توانیم درباره خودمان بیشتر بیاموزیم و از تعصبات خود یا زمینه هایی که می توانیم کیفیت ارتباطات خود را در آن ارتقا دهیم، آگاه شویم. با گذشت زمان و با تمرین، این نوع خودآگاهی ما را شنونده های بهتر و ارتباطات بهتری می سازد.

به دلیل تلاش لازم برای آموزش مجدد مغز ما برای گوش دادن به ذهن، ممکن است متوجه شوید که می توانید تمرکز بیشتری در سایر جنبه های زندگی روزمره خود داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است در کار بهره وری بیشتری داشته باشید یا از مزایایمدیتیشنخود سود بیشتری ببرید.

"گوش دادن آگاهانه فقط در مورد استفاده از گوش نیست. از چشمان خود و سایر زبان بدن برای نشان دادن این که واقعاً به او توجه می کنید استفاده کنید. "

در مورد مزایای بین فردی، واضح است که یکی از بزرگترین مزایای گوش دادن آگاهانه این است که بتوانیم روابط بهتری با دیگران برقرار کنیم و هرگونه تعامل را غنی تر کنیم.

و از آنجا که گوش دادن آگاهانه یک ویژگی نادر است، مردم متوجه آن می شوند و از آن قدردانی می کنند و ممکن است تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن چیزها با شما یا جستجوی شرکت شما داشته باشند. گوش دادن آگاهانه می تواند به ما در ایجاد ارتباطات واقعی تر کمک کند، زیرا هر مکالمه ای را با هدف شنیدن و درک طرف مقابل انجام می دهیم.

نکته مهم: گوش دادن آگاهانه

گوش دادن عمیق تمرین همدلی و خودآگاهی است که می تواند کیفیت و عمق روابط ما با دیگران را بهبود بخشد. با تمرین مجدد، مغز ما نیاز به تمرکز مجدد در زمان حال و معنای آنچه گفته می شود، دارد. و اگرچه ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما نتایج آن ارزشش را دارد. گوش دادن آگاهانه می تواند ما را نسبت به خود آگاه تر، متمرکزتر و قادر به ایجاد روابط بین فردی غنی تر و زندگی کامل تر کند.

نویسنده: مهرداد اکبری#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون صدا در حکمی، مهدی شهاب تالی را به‌ عنوان سرپرست رادیو پیام منصوب کرد.

۱ هفته پیش

گاهی اوقات افراد هنگام ازدواج یا پس از آن تصمیم می‌گیرند تا ملک مسکونی را به نام همسرشان کنند. در این مطلب به پس گرفتن ملک از همسر می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

میل جنسی به چه معناست؟, مراحل مختلف میل جنسی زن, میل جنسی خیلی بالاست؟ آیا چنین چیزی وجود دارد؟

۱ هفته پیش

در اینجا 10 ارتش برتر جهان در سال 2021 را فهرست کرده ایم.

۱ هفته پیش

بوتاکس مو چیست؟, چه کسانی باید برای بوتاکس مو مراجعه کنند؟, مزایا و معایب بوتاکس مو چیست؟

۱ هفته پیش

خشکی پوست گوش چیست؟, علائم و نشانه های خشکی پوست در گوش

۱ هفته پیش

نامزدهای مراسم Grammy 2022 مهمترین مراسم اهدای جوایز موسیقی اعلام شد.

۱ هفته پیش

پیش از این حضور لیلا زارع، محمد امین و رضا بهبودی در این پروژه قطعی شده بود و لیست تکمیلی بازیگران و عوامل این پروژه بزودی اعلام خواهد شد.

۱ هفته پیش

کلاهبرداری‌ها به این دلیل موفق می‌شوند که شبیه امور واقعی هستند. امروز به موضوع کلاهبرداری با اینترنت رایگان می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

نخستین مجموعه آثار وحید پویان آهنگساز و نوازنده فلامنکو با عنوان جهان در دستان من پیش روی شنوندگان قرار گرفت.

۱ هفته پیش

فریبا کوثری همزمان با سالروز تولدش نقش خودش را در فیلم کن - پامنار به کارگردانی اشکان درویشی و تهیه‌کنندگی شیما جبرائیلی‌پور بازی کرد.

۱ هفته پیش

بلفاروپلاستی چیست؟, فواید بلفاروپلاستی, قبل و بعد از  جراحی بلفاروپلاستی

۱ هفته پیش

ماسک حباب چیست؟, مزایای استفاده از ماسک حباب دار چیست؟

۱ هفته پیش

چه چیزی باعث لوپوس می شود؟ عوامل خطر آن چیست؟ درمان طبیعی برای مدیریت لوپوس

۱ هفته پیش

بیشتر...