خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

قویا مخالف گسترش ناتو استمرار جنگ در اوکراین هستیم رضوی

امیرعبداللهیان در دیدار همتای فنلاندی:
قویا مخالف گسترش ناتو و استمرار جنگ در اوکراین هستیم
به گزارشخبرگزاری رضوی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بامداد امروز (دوشنبه) هشتم اسفند ماه در رأس هیأتی برای شرکت در پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل و نشست سالانه کنفرانس خلع سلاح وارد ژنو شد، صبح امروز در اولین دیدار دوجانبه پذیرای «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند در محل اقامتش بود.
در این دیدار در خصوص موضوعات مورد علاقه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، تحولات اوکراین و بویژه آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها بحث و تبادل نظر شد.
امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدارهای خوب قبلی با همتای فنلاندی در نیویورک و نیز تهران و همچنین رایزنی‌های تلفنی قبلی با یکدیگر، از استمرار این رایزنی‌های دیپلماتیک استقبال کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان روابط دو کشور ایران و فنلاند را تاریخی و توأم با احترام متقابل توصیف کرد و افزود: دو کشور در مسیر گسترش روابط حرکت می‌کنند.
وزیر امور خارجه با اشاره به تلاش‌های خوب جمهوری اسلامی ایران در خصوص برقراری آتش بس در اوکراین، تاکید کرد: ما قویا مخالف گسترش ناتو و استمرار جنگ در اوکراین و مخالف تهدید حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به جنجال‌های غیرواقعی در مورد ادعای صدور پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، به مفاد گفت‌وگوهای تیم فنی و کارشناسی دو کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون سند و مدرکی موثقی درباره این ادعا به طرف ایرانی نشده و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از کانال‌های مختلف دیپلماتیک به طرف اوکراینی منعکس کرده، آماده برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای تیم‌های فنی و کارشناسی دو کشور است.
امیرعبداللهیان بر حمایت ایران از توقف جنگ در اوکراین و بازگشت به گفتگو تاکید کرد و با اشاره به سفر اخیر معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و گفت‌وگوهای خوب انجام شده، از توافق برای سفر گروسی به تهران در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که در صورت پرهیز از اعمال فشارهای سیاسی بر آژانس، پیشرفت‌های خوبی در خصوص مسائل فنی حاصل شود.
امیرعبداللهیان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز گفت: ما از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به توافق بودیم، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در خصوص اغتشاشات اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.
وزیر امور خارجه کشورمان، همچنین با اشاره به پیام‌های تبادل شده و تحرکات دیپلماتیک اخیر، ابراز امیدواری کرد که شاهد بازگشت همه طرف‌ها به توافق منطبق با مفاد توافق امضا شده سال ۲۰۱۵ باشیم.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با انتقاد از رویکرد غیرسازنده و محاسبات غلط تعداد معدودی از کشورهای اروپایی در ارتباط با اغتشاشات اخیر در ایران، اقدامات توأم با حسن نیت ایران در ارتباط با برخی اتباع اروپایی نقش آفرین در اغتشاشات اخیر ایران را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.
امیرعبداللهیان تاکید کرد: برای افراد اروپایی که در چارچوب قوانین در ایران هستند و یا سفر می‌کنند، هیچ مشکلی وجود ندارد.
وی همچنین با اشاره به شرایط عادی کشورمان، عفو عمومی مقام معظم رهبری در ارتباط با عوامل ذی نقش در اغتشاشات اخیر را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.
وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار با اشاره روابط خوب سیاسی بین دو کشور، از استمرار تماس‌ها و گفت‌وگوهای دوجانبه بین مقامات دو کشور و وزیر امور خارجه کشورمان ابراز خرسندی کرد.
وی با اشاره‌ به اهمیت مسئله اوکراین برای اروپا و امنیت این قاره، مواضع و نیز اطلاعات مطرح شده از سوی وزیر خارجه کشورمان در خصوص اوکراین و خاصه مسئله پهپادها را مهم خواند و از آن تشکر کرد و افزود: من در این زمینه با وزیر خارجه اوکراین صحبت می‌کنم.
وزیر خارجه فنلاند با ابراز خرسندی از نکات و اطلاعات مطرح شده توسط وزیر خارجه کشورمان در خصوص توافق هسته‌ای و نیز گفت‌وگوها و همکار‌ی‌های ایران و آژانس، تاکید کرد: ما خواستار احیای برجام و اجرا و پایبندی همه طرف‌ها به آن هستیم.
وزیر خارجه فنلاند با اشاره به اهمیت استمرار گفت‌وگوهای دوجانبه، علاقه‌مندی خود را به ادامه این رایزنی‌ها در آینده مورد تاکید قرار داد.
به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان و «پکا هاویستو» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فنلاند ۱۷ آذر ماه بنا به درخواست طرف فنلاندی تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.
در آن تماس تلفنی، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، تحولات اخیر ایران، بحران اوکراین، مهاجران و آوارگان افغانستانی و برخی موضوعات مورد اهتمام دو طرف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و امیرعبداللهیان با اشاره به سفر سال گذشته پکا هاویستو به تهران مناسبات موجود دو کشور را در مسیر درست خود خواند.
به گزارش فارس، «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ با در سفر به تهران با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...