خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

امام حسین مصداق الگوی واقعی تبلیغ عملی بود رضوی

سرپرست حجاج ایرانی:
امام حسین (ع) مصداق و الگوی واقعی تبلیغ عملی بود
بهگزارش سرویس دین و زندگیخبرگزاری رضوی، حجت‌ الاسلام‌ و المسلمین سید عبدالفتاح نواب در همایش روحانیون و مداحان منطقه تهران، با اشاره به ایثار و فداکاری امام حسین (ع) در دفاع از حق و تبیین و روشنگری حقایق و معارف دین در طول سفر کربلا، گفت: قیام عاشورا و مکتب آن حضرت مصداق بارز و گنجینه عملی جهاد تبیین بود.

نواب در ابتدای این جلسه با تبریک ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار به اهمیت کار تربیتی در آیات و روایات و آثار آن در جامع اشاره کرد و گفت: در میان همه کار‌ها و فعالیت‌های بشری که به تولید و یا خدمات منجر می‌شوند، کار تربیتی از همه ارزشمندتر است.

وی با بیان اینکه اساس عالم بر تربیت انسان است، اظهار داشت: در طول تاریخ هدف از ارسال رسل، انزال کتب و نصب امام معصوم، تربیت انسان و از قوه به فعل درآوردن توانایی‌ها و استعداد‌های او برای کسب مقام خلیفه الهی بوده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اهمیت و فلسفه تعلیم و تربیت در نظام خلقت و مهندسی اجتماعی در نظام الهی را یادآور شد و افزود: خداوند متعال نه تنها در فراز‌هایی از سوره صافات با تعابیری نظیر «سلام علی ابراهیم» و «سلام علی آل یاسین»، به مربیان تربیتی سلام و درود می‌فرستند، بلکه شروطی را نیز برای مربیان تربیتی جامعه تعیین می‌کند. خداوند متعال هدایت و تربیت انسان‌ها را در نظام هستی به دست فردی می‌سپارد که بیش از دیگران طعم بندگی را چشید و مقدمات خودسازی را فراهم آورد.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت شرایط زمان و مکان در تربیت و خودسازی اشاره کرد و گفت: ماه شعبان، ماه خودسازی، تهذیب و تزکیه نفس و پالایش است و پیامبر اکرم (ص) به‌عنوان اسوه حسنه و الگوی معرفتی و اخلاقی امت اسلام تا پایان عمر، همواره ماه شعبان را بزرگ می‌داشت. ما باید این فرصت ارزشمند را قدر بدانیم و در این ماه معظم هرچه بیشتر در جهت خودسازی و تهذیب و تزکیه و اجرای سنت پیغمبر (ص) بکوشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب به نمونه‌هایی از رنج‌ها و مشقت‌های پیامبران در طول تاریخ در مسیر تبلیغ و تبیین حقایق و معارف الهی اشاره کرد و گفت: در هیچ زمانی به‌اندازه امروز بشریت و جامعه ظرفیت و آمادگی پذیرش معارف و حقایق الهی را نداشته است. در قرون و اعصار گذشته فقدان رشد و تکامل و بلوغ بشریت، نه تنها مانع پذیرش پیامبران الهی می‌شد، بلکه زمینه آزار و اذیت آن‌ها را نیز فراهم می‌کرد، به‌طوری‌که حضرت نوح (ع) در طول عمر طولانی خویش، فقط ۸۰ نفر را به راه راست هدایت کرد.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه به شیوه تربیتی امام حسین (ع) به‌عنوان چراغ هدایت و کشتی نجات پرداخت و به حاضران توصیه کرد: شناخت روش‌های مطلوب تأثیرگذاری بر زائران و تربیت آنان، مهم‌ترین دغدغه خادمان فرهنگی عتبات عالیات باشد.

وی افزود: خادمان فرهنگی زائران حضرت سیدالشهدا (ع) باید با تأسی از آن امام بزرگوار که با تمام هستی و اهل‌بیت خود در مسیر رهایی و هدایت بشریت گام برداشت؛ با شناخت ظرفیت و استعداد زائران و رعایت ظرافت‌های بیان معارف الهی، زمینه و جاذبه پذیرش معارف اهل‌بیت (ع) را در میان آنان فراهم کنند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: امام حسین (ع) مصداق و الگوی واقعی تبلیغ عملی بود و سیره، حسن خلق و رفتار ایشان با مردم، یکی بودن قول و فعل و منش و بزرگواری آن حضرت در برخورد با افراد لجوج نه‌تن‌ها بهترین درس و شیوه آموزشی برای خادمان فرهنگی بلکه برای همه مؤمنان و حتی کل بشریت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب با اشاره به حدیثی از امام حسین (ع) گفت: آن حضرت اسوه واقعی معرفت افزایی و پرچمدار جهاد تبیین بود و در شرایطی که جنگ شناختی دشمنان و بدعت‌ها و وارونه جلوه دادن حقایق، ایمان مردم را نشانه رفته بود، در طول سفر کربلا و از زمان حرکت از مدینه تا لحظه شهادت، از هر فرصتی برای برملا کردن بدعت‌های دشمنان و تبیین و روشنگری معارف واقعی اسلام ناب محمدی بهره برد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...