عصر ایران |
۲ هفته پیش

نکته برای یادگیری سریع زبان انگلیسی

تسلط به زبان انگلیسی امری پرفایده و در بعضی شرایط ضروری است. مخصوصا برای کسانی که خواستار دسترسی به منابع اصلی علمی هستند. یادگیری سریع زبان انگلیسی با تلاش مستمر امری ممکن است.

یادگیری سریع زبان انگلیسیدغدغه بسیاری از افراد است. انگلیسی رایج‌ترین زبان دوم دنیا است. ازاین‌رو به‌سادگی می‌توانید منابع مفیدی برای یادگیری این زبان، چه کتبی چه شفاهی، پیدا کنید.

به گزارش الف، یادگیری زبان‌های دیگر فرایندی زمان‌بر است و به تلاش طولانی‌مدت نیاز دارد که گاه تا دو سال طول می‌کشد. اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف در پی آن هستند که سریع‌ترین راه آموزش زبان انگلیسی را بیابند.

این کار ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله برنامه‌ریزی تحصیلی یا به‌دست‌آوردن یک فرصت شغلی. ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن زبان انگلیسی را یاد گرفت. البته فراموش نکنید که به‌هرحال راه میان‌بری برای آموزش زبان انگلیسی وجود ندارد، اما می‌توان با استفاده از چند روش و تکنیک مشخص، سرعت رسیدن به این هدف را افزایش داد. پس تا آخر همراهمان باشید تا شما هم این مسیر را سریع‌تر طی کنید

عوامل گوناگونی در مدت‌زمان یادگیری زبان انگلیسی مؤثرند. برخی از این عوامل به ویژگی‌های فردی یا شغلی افراد وابسته‌اند و برخی دیگر به خود زبان انگلیسی و ساختار، پیچیدگی‌ها، لغت‌ها و گرامر آن بستگی دارد. در اینجا ما برخی از این عوامل مشترک را به شما می‌گوییم تا با استفاده از آن بتوانید خیلی زود روی زبان انگلیسی مسلط شوید.

۱. برای یادگیری سریع زبان انگلیسی ابتدا هدف خود را مشخص کنید

اگر هدفتان مبهم باشد و دقیقاً ندانید که از زبان انگلیسی چه می‌خواهید، نمی‌توانید خیلی زود روی این زبان مسلط شوید. پیش از هر چیز لازم است بدانید که برای چه می‌خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید. این مسئله بسیار مهم است؛ چون به‌صورت تقریبی مشخص می‌کند که به چه سطحی از آموزش زبان انگلیسی می‌خواهید برسید یا چقدر باید برای تمرین و یادگیری زمان صرف کنید.

مشخص‌کردن هدف حتی ممکن است روی انتخاب متدها یا روش یادگیری زبان نیز تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید در دانشگاه خاصی ثبت‌نام کنید، نمره و مدرک موردنیاز آن دانشگاه برای شما تعیین‌کننده است و اگر می‌خواهید برای شغل خاصی اپلای کنید، مهارت‌های موردنیاز آن شغل هدف شما را تعیین می‌کند. پس براییادگیری سریع زبان انگلیسی، اول هدف خود را به‌درستی و با شفافیت تعیین کنید.

۲. برنامه‌ریزی کنید

حالا که هدف خود را مشخص کردید، برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. سریع‌ترین روش یادگیری زبان انگلیسی با درنظرگرفتن دو فاکتور اصلی زمان‌بندی و تعیین متد پیدا می‌شود. یعنی باید بدانید که قصد دارید در چه مدت‌زمانی چه منابعی را مطالعه کنید. نیازی نیست اطرافتان را با کتاب‌های مختلف شلوغ کنید. با مشورت با یک استاد یا مشاور متخصص، متد مشخصی را برگزینید و با همان متد پیش بروید.

قدم دوم این است که یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. باید برای خودتان مشخص باشد که چند روز در هفته و روزی چند ساعت می‌خواهید مطالعه کنید. البته پیشنهاد ما این است که برای یادگیری مؤثرتر حتماً هر روز، زمانی را به مطالعه زبان انگلیسی اختصاص دهید.

این کار باعث می‌شود که ذهنتان با ساختار و کلمات زبان جدید درگیر شود و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد بگیرید. در آخر، فراموش نکنید که برای رسیدن به بهترین نتیجه همواره به برنامه آموزشی خود وفادار بمانید.

۳. موسیقی انگلیسی گوش دهید

یکی از راه‌های جذابی که می‌توانید در مسیریادگیری سریع زبان انگلیسیاز آن استفاده کنید، یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ است. کلام آهنگین ترانه‌ها باعث می‌شود لغت‌ها و عبارت‌های تازه انگلیسی راحت‌تر در یاد شما بماند. گذشته از این، شما هنگام گوش‌دادن به ترانه‌های انگلیسی با تلفظ، قواعد و ساختار زبان انگلیسی راحت‌تر خو می‌گیرید و سریع‌تر زبان انگلیسی را می‌آموزید.

البته باید سعی کنید آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که آرام‌تر باشند تا راحت‌تر بتوانید کلمه‌ها را بشنوید و تشخیص بدهید. اما خبر خوب این است که علاقه شما حرف اول را می‌زند؛ یعنی به موسیقی گوش بدهید که علاقه بیشتری به آن دارید و با ریتمش ارتباط بهتری برقرار می‌کنید.

۴. برای یادگیری سریع زبان انگلیسی فیلم انگلیسی ببینید

آموزش زبان انگلیسی با استفاده از فیلم هم به‌عنوان روشی براییادگیری سریع زبان انگلیسیشناخته شده است. با این شیوه مهارت شنیدنتان تقویت می‌شود، با مکالمات روزمره آشنا می‌شوید و باتوجه‌به گوناگونی موضوعات فیلم‌ها، دایره گسترده‌ای از لغت‌های انگلیسی را یاد می‌گیرید.

بهتر است هر فیلم را سه بار ببینید. بار اول فیلم را با سرعت معمولی ببینید و خود را محک بزنید تا یک نگاه کلی به موضوع و دیالوگ‌های فیلم داشته باشید. بار دوم کمی کارتان سخت‌تر می‌شود. باید قلم و کاغذ بردارید و تمام گفت‌وگوهای فیلم را بنویسید.

بارها فیلم را متوقف کنید، به عقب برگردانید و دوباره گوش دهید. آن‌قدر این کار را تکرار کنید تا بتوانید همه را بنویسید. این کار به زمان زیادی نیاز دارد. ممکن است برای یک فیلم دوساعته ده ساعت زمان صرف کنید؛ اما حوصله داشته باشید.

چون این روش واقعاً در سرعت یادگیری زبان انگلیسی مؤثر است. بار سوم، زیرنویس انگلیسی فیلم را فعال کنید و تمام نوشته‌های خود را با آنچه در زیرنویس‌ها می‌بینید، مقایسه کنید.

حالا ببینید کجاها را اشتباه متوجه شده‌اید. ضعف‌هایتان را تشخیص بدهید و روی آن‌ها بیشتر کار کنید. کلمه‌های جدید انگلیسی را بنویسید. شاید ترجیح دهید که پس از انجام تمام این مراحل، یک بار دیگر هم فیلم را ببینید و از دانش جدیدی که پس از این مراحل به دست آورده‌اید، لذت ببرید.

می‌توانید این مراحل را روی کلیپ‌های چند دقیقه‌ای آموزشی پیاده کنید. یا اگر برایتان سخت است، به خودتان راحت بگیرید و فقط فیلم را تماشا کنید تا گوش شما با کلمات آشنا شود. ولی هرچه این مراحل بالا را کامل‌تر و دقیق‌تر انجام دهید یادگیری زبان انگلیسی سریع‌تر اتفاق میفتد.

۵. داستان انگلیسی بخوانید

یکی از مهارت‌های اصلی زبان انگلیسی برای یادگیری، مهارت خواندن است. شما باید متن‌های انگلیسی زیادی بخوانید تا هم چشمتان به دیدن کلمات عادت کند، هم سریع‌تر بخوانید و هم سرعت درک مطالب انگلیسی را در خود بالا ببرید. برای این منظور شاید خواندن متن‌های پیچیده انگلیسی دشوار باشد، اما خوشبختانه داستان‌های کوتاه انگلیسی به‌صورت طبقه‌بندی شده و مناسب سطوح مختلف در بازار موجود است.

سعی کنید از این داستان‌ها زیاد کمک بگیرید و در صورت امکان به فایل‌های صوتی آن‌ها هم گوش دهید. از کتاب‌های داستانی استفاده کنید که مناسب سطحتان باشد. سطح بالاتر ذهن شما را خسته و مشوش می‌کند و سطح پایین‌تر چیزی به دانشتان اضافه نمی‌کند.

هر داستان را چندین و چندبار بخوانید، کلمه‌های تازه آن را یادداشت کنید و ساختارهای گرامری تازه را به خاطر بسپارید. همچون فیلم و موسیقی، می‌توانید از ژانرهای گوناگونی بهره ببرید تا دانش زبانی‌تان گسترده‌تر شود، اما از چیزی که به آن علاقه ندارید بپرهیزید تا انرژی زیادی از شما نگیرد.

۶. یادداشت کنید

داشتن یک دفتریادداشت برای این‌که بتوانید کلمه‌های جدید را در آن بنویسید، بسیار ضروری است. دفترچه‌ای را انتخاب کنید که دوستش داشته باشید و از این‌که همه‌جا همراهتان است، لذت ببرید. با استفاده از برچسب‌های مختلف دفترچه‌تان را مطابق موضوعات مختلف دسته‌بندی کنید و هر کلمه تازه‌ای را در جای خودش بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند که هرجا و هر زمان که فرصت داشته باشید، کلمه‌ها را تکرار و مرور کنید تا سریع‌تر آن‌ها را یاد بگیرید.

می‌توانید در دفترچه خود بخشی را به عبارت‌ها یا اصطلاحات نیز اختصاص دهید. سعی کنید هم‌خانواده‌ها و متضادهای هر کلمه را هم کنار آن بنویسید و همچنین اگر کلمه یا فعلی نیاز به پیشوند یا حرف‌اضافه دارد، آن را هم یادداشت کنید. همین کار می‌تواند تأثیر زیادی در سرعت یادگیری‌تان داشته باشد.

۷. انگلیسی حرف بزنید

خوشبختانه امروزه با دردسترس‌بودن انواع شبکه‌های اجتماعی، پیداکردن همراه یا دوستی که بتوانید با او به زبان انگلیسی صحبت کنید یا بنویسید، بسیار راحت‌تر از گذشته شده است. این مسئله به شما دریادگیری سریع زبان انگلیسیکمک می‌کند که تمام اطلاعات و دانش بالقوه زبان انگلیسی خود را به‌صورت بالفعل دربیاورید. اگر این امکان را ندارید که با یک انگلیسی‌زبان صحبت کنید، با کسانی انگلیسی حرف بزنید که مانند شما در حال یادگیری این زبان هستند.

سعی کنید کسی را انتخاب کنید که از نظر آموزشی هم‌سطح شما باشد. اگر چنین کسی را هم نداشتید، روبه‌روی آینه بایستید و با خودتان با صدای بلند به زبان انگلیسی حرف بزنید. حتی می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید تا اشتباهات خود را بشنوید و بتوانید آن‌ها را اصلاح نمایید.

۸. اشتباه کنید

براییادگیری سریع زبان انگلیسیاز اشتباه‌کردن نترسید و شرمگین نشوید. اشتباه‌کردن در هر مهارتی که به‌تازگی آموختن آن را شروع کرده‌اید، اجتناب‌ناپذیر است. شما بارها در نوشتن، شنیدن، حرف‌زدن و خواندن و درک مطلب اشتباه می‌کنید، اما هیچ‌چیز مانند اشتباه‌کردن نمی‌تواند روش درست را به شما یاد دهد.

تنها اشتباه‌کردن است که به شما نشان می‌دهد در کدام قسمت از آموزش زبان ضعف دارید و چه چیزی را باید دوباره تمرین کنید؛ بنابراین، حرف بزنید، بنویسید و اشتباه کنید تا زبان انگلیسی را سریع‌تر و درست‌تر بیاموزید.

کانال عصر ایران در تلگرام
تماشاخانه
کشف آثار مرموز تاریخی در وسط شهر اصفهان / باستان‌شناسان: «خیلی عجیب هستند تا به حال شبیه‌شان دیده نشده‌است» (فیلم)

کشف آثار مرموز تاریخی در وسط شهر اصفهان / باستان‌شناسان: «خیلی عجیب هستند تا به حال شبیه‌شان دیده نشده‌است» (فیلم)

logo-vid

ساخت مسجد در پارک قیطریه برای نماز یا خودنمایی مذهبی؟/ مسجدی که بدون رضایت وقف‌کنندگان ساخته می‌شد! (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارشناس اداره کل آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در رابطه با مصرف کرم ضد آفتاب برای خانم‌های باردار و کودکان گفت: برای این گروه توصیه می‌شود، از ضدآفتاب های فیزیکی یا مینرال استفاده کنند که دارای فیلترهای فیزیکی زینک اکساید یا تیتانیوم دی اکساید هستند.

11 دقیقه پیش

امام جمعه اصفهان اذعان داشت: مقاومت و نابودی هیمنه رژیم صهیونیستی نشانه پیروزی اسلام و جبهه مقاومت است و با برجا گذاشتن خسارت‌های جبران‌ناپذیر دشمن را درهم شکست.

یک ربع پیش

قیمت نفت پس از افزایش چشمگیری که در ابتدای معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانی های بازار نسبت به تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و متاثر شدن عرضه پیدا کرده بود، کاهش یافت.

نیم ساعت پیش

در این ویدئو فرآیند تهیه و سرو انواع کباب‌ها را در خیابان‌های استانبول ترکیه مشاهده خواهید کرد.

یک ربع پیش

سیل مهیب دوبی باعث شده برخی جوانان ساکن این شهر رو به جت اسکی سواری در خیابان‌ها بیاورند.

نیم ساعت پیش

مدیرکل هواشناسی فارس از ورود سامانه بارشی جدیدی از عصر امروز، ۳۱ فروردین به استان خبر داد.

نیم ساعت پیش

امام جمعه اردبیل گفت: تعدادی از مجموعه های تولیدی به بهانه بالا رفتن دستمزدها و حقوق کارگران، قیمت‌ها را خیلی بالاتر از معمول افزایش داده‌اند که ضرورت دارد دستگاه‌های نظارتی دخالت کنند.

نیم ساعت پیش

وزیر امنیت داخلی اسرائیل :حمله و پاسخ اسرائیل به ایران، مسخره بود .

یک ربع پیش

فرماندهی پلیس استان بابل عراق هم گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی درباره انفجار های بغداد و بابل را تکذیب کرد و آنها را «بی‌اساس» خواند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...