چطور |
5 ماه پیش

بریدگی انگشت با کاغذ نکاتی که نباید فراموش کنید چطور

خیلی از ما انگشتمان را با کاغذ بریده‌ایم. این بریدگی کوچک و کم‌عمق است، اما درد و سوزش زیادی دارد. بدن انسان اعصاب زیادی دارد که در سراسر بدن پخش شده‌اند، از سر گرفته تا پا. متراکم‌ترین پایانه‌های حسی در نوک انگشتان قرار دارند و به همین دلیل نوک انگشتان به لمس و درد حساس‌ترند. برای اینکه دقیق‌تر بدانید چرا بریدگی با کاغذ این‌قدر درد دارد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
هنگام بریدگی با کاغذ چه کنیم؟
چه مدت طول می‌کشد تا زخم بریدگی با کاغذ بهبود یابد؟
آیا می‌توانیم از بریدگی با کاغذ جلوگیری کنیم؟
سخن پایانی

هنگام بریدگی با کاغذ چه کنیم؟

اعصاب در بیرونی‌ترین لایه پوست شما قرار دارند و کاغذ پایانه عصب را می‌برد، بنابراین درد شدیدی حس می‌کنید. البته مویرگ‌ها در لایه درم هستند و چون بریدگی با کاغذ معمولا به این لایه نمی‌رسد، خون زیادی هم از محل بریدگی نمی‌آید.

برای کمک به درمان خراش‌های جزئی مانند برش کاغذ، می‌توانید کارهایی را انجام دهید که در ادامه توضیح داده‌ایم.

۱. دست‌هایتان را بشویید

برای جلوگیری ازعفونت پوستیناشی از بریدگی با کاغذ، حتما دست‌هایتان را مرتب بشویید.

۲. خون‌ریزی را متوقف کنید

بیشتر مواقع خون‌ریزی خودبه‌خود متوقف می‌شود. همچنین می‌توانید با پارچه‌ای تمیز یا بانداژ فشار ملایمی به ناحیه مدنظر وارد کنید و خون‌ریزی احتمالی را بند بیاورید.

۳. زخم را تمیز کنید

اگر انگشت‌تان با کاغذ برید، آن را زیر آب نگه دارید و اطراف زخم را با صابون تمیز کنید. البته باید دقت کنید که صابون به زخم نفوذ نکند، چون باعث سوزش بیشتر می‌شود. برای تمیزکردن زخم از ید یا پراکسید هیدروژن استفاده نکنید و در عوض روی ناحیه آسیب‌دیده پمادآنتی‌‌بیوتیکبمالید.

۴. زخم را بپوشانید

اگر بریدگی با کاغذ خیلی عمیق است، بهتر است آن را با باند بپوشانید. این کار باعث تمیزنگه‌‌داشتن زخم می‌شود. اگر بریدگی جزئی است، نیاز نیست آن را بپوشانید. بانداژ از بریدگی شما در برابر باکتری‌های مضر محافظت می‌کند. اگر در طول روز سطوح زیادی مانند صفحه‌کلید یا دستگیره درها را لمس می‌کنید، بستن زخم اهمیت بیشتری دارد. تنها چیزی که باید هنگام بستن زخم رعایت کنید این است که هر روز یا وقتی بانداژ کثیف یا خیس شد آن را عوض کنید.

۵. دستکش دست‌تان کنید

اگر دست‌تان با کاغذ بریده، هنگام انجام چنین فعالیت‌هایی دستکش دست‌تان کنید:

 • شستن ظروف؛
 • آشپزی؛
 • باغبانی؛
 • تردد با وسایل حمل‌‌ونقل عمومی.
استفاده از دستکش خطر عفونت را کاهش می‌دهد و محل بریدگی سریع‌تر بهبود می‌یابد.

چه مدت طول می‌کشد تا زخم بریدگی با کاغذ بهبود یابد؟

معمولا بریدگی با کاغذ طی ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابد. اگر بریدگی در این مدت بهبود نیافت یا علائم زیر را داشتید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • افزایش قرمزی؛
 • درد مداوم؛
 • چرک؛
 • تورم؛
 • تب.

شرایط زیر می‌تواند حساسیت شما را به درد افزایش دهد و بریدگی کاغذ را تشدید کند:

 • دیابت؛
 • نقص ایمنی؛
 • آسیب عصبی (نوروپاتی)؛
 • فیبرومیالژیا؛
 • اضطراب؛
 • افسردگی.

ابتلا به نوروپاتی، نقص سیستم ایمنی و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌توانند درد را افزایش دهند. در صورت ابتلا به این بیماری‌ها، باید مطمئن شوید که بریدگی با کاغذ باعث ایجاد مشکلاتی مانند عفونت‌های باکتریایی نمی‌شود، بنابراین باید فوری با پزشک مشورت کنید.

آیا می‌توانیم از بریدگی با کاغذ جلوگیری کنیم؟

بریدگی با کاغذ معمولا ناگهانی اتفاق می‌افتد، اما با انجام اقداماتی می‌توان احتمال بروزش را کاهش داد.

۱. از مرطوب‌کننده استفاده کنید

پوست شما برای قوی‌ماندن نیاز بهآبرسانیدارد. اگر پوست خشک باشد، بیشتر مستعد بریدگی و خراش است و لبه کاغذ راحت‌تر به آن آسیب می‌زند. با استفاده از کرم دست یا لوسیون دست‌هایتان را مرطوب نگه دارید. مرطوب‌نگه‌داشتن دست‌ها هنگامی که هوا سرد است یا بعد از شستن دست‌ها ازخشکی پوستجلوگیری می‌کند.

۲. دستکش دست‌تان کنید

اگر زیاد با کاغذ سروکار دارید، دستکش لاتکس دست‌تان کنید. دستکش‌ها مانعی بین پوست و کاغذ ایجاد می‌کنند.

۳. کاغذ را آرام بردارید

بریدگی با کاغذ اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که دست شما سریع روی لبه کاغذ کشیده می‌شود. از چنگ‌زدن یا به‌هم‌ریختن سریع ورق‌های کاغذ خودداری کنید. اگر باید بسته‌های بزرگ کاغذ را مرتب جابه‌جا کنید، آرام و بادقت کار کنید.

۴. از نامه‌بازکن استفاده کنید

برای بازکردن پاکت‌نامه از نامه‌بازکن استفاده کنید. این کار خطر بریدگی با کاغذ را کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

بریدگی با کاغذ یکی از دردآورترین انواع بریدگی است که احتمالا برای شما هم پیش آمده است. حالا که اطلاعات علمی کاملی در این زمینه کسب کرده‌اید، سعی کنید هنگام کار با کاغذ بیشتر مراقب باشید تا از آسیب احتمالی پیشگیری کنید.#‌موفقیت منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با افزایش میزان گرلین در خون، اشتها بیشتر می‌شود و چربی‌های بیشتری ذخیره می‌شوند. اگر قصد کاهش یا افزایش وزن دارید، شناخت گرلین مهم است.

5 ماه پیش

بازیافت وسایل دورریختنی اقدامی مثبت برای کاهش آلودگی است. ببینیم که با وسایل دور ریختنی چه بسازیم، چطور با وسایل قدیمی کاردستی‌ بسازیم.

5 ماه پیش

مسئولیت مدیر انگیزه‌دادن به کارمندان است، اما برخی ممکن است ناخواسته انگیزه کارمندان را از بین ببرند. ۹ رفتار قاتل انگیزه را بشناسید.

5 ماه پیش

افراد به‌دلایل مختلف با ما تعامل می‌کنند. دراین مقاله درباره نشانه‌های افرادی صحبت می‌کنیم که واقعا دوست شما نیستند.

5 ماه پیش

معنای واقعی آی‌کیو چیست؟ آی کیو نرمال چند است؟ در این مقاله درباره این ضریب و مقدار نرمالش خواهیم گفت.

5 ماه پیش

پاولووا نوعی دسر نیوزیلندی است که با استفاده از مرنگ، خامه و انواع میوه‌ها تهیه می‌شود؛ نه‌تنها ظاهری زیبا دارد، بلکه خوش‌طعم هم هست.

5 ماه پیش

تأثیر قدردانی در تمام جنبه‌های زندگی انسان مشهود است. سپاسگزاری در زندگی سلامت جسمی و روانی و روابط بین‌فردی انسان‌ها را ارتقا می‌دهد.

5 ماه پیش

کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان می‌تواند شامل مزایای ویژه‌ای برای آنان باشد. در این متن به معرفی چندین کتاب مفید خواهیم پرداخت.

5 ماه پیش

طبیعت گردی با کودک مهارت های ذهنی مختلف او را تقویت می‌کند و بهترین جایگزین برای بازی‌ها و تفریحات دیجیتال است.

5 ماه پیش

بیشتر...