خودروتک |
6 روز پیش

صنعت خودرو هیچ اتفاقی نیفتاد

امیرحسین  کاکایی

ادعا و حرف زیاد بوده و است اما آنچه که عملا در بازار خودرو دیده شد چیز خاصی جز نوسانات عادی روزانه قیمتی نبود.

در مقطعی از زمان تعداد خودروهای کف زیاد شد و در مقطعی نیز کاهش پیدا کرد و در نتیجه آن قیمت‌ها در بازارخودرودچار نوسان شد و چه مدیرعامل عوض می‌شد یا خیر این اتفاق می افتاد و هیچ ارتباطی به عملکرددولتنداشته است.

در مجموع متاسفانه دولت تاکنون مسیر را اشتباه رفته است؛ سال گذشته سال پشتیبانی از تولید و مانع زدایی بود اما یک مانع زدایی و یا پشتیبانی از تولید انجام نشد و برعکس در این یک سال تا دلمان بخواهد در خصوص بازار و کنترل آن صحبت شد و دیده شد که بازار کنترل نشد و دولتمردان در کنترل آن موفق نبودند.

آقای وزیر آمدن گفتند که صد هزار تا به تولید خواهند افزود و یک میلیون و 350 هزار دستگاه تولید خواهند کرد اما نه در سال گذشته صد هزار دستگاه به تولید افزوده شد بلکه امسال نیز افزایش تولید رخ نداد و وعده‌های آنها در خصوص افزایش کیفیت و صادرات نیز محقق نشد و حتی توسعه داخلی سازی نیز متوقف شده است و هر آنچه که گفتند انجام نشده است.

بنده هیچ عجله‌ای ندارم و شاید باید در قضاوت صبر کرد اما آقایان خیلی وعده‌ها دادند برای یک سال اول که به نظر بنده اشتباه کردند و نباید همچین وعده‌هایی می‌دادند و اخیرا نیز کماکان در حال وعده دادن هستند.

اولا هیچ دلیلی نداشت چنین وعده های بزرگی بدهند ودوماباید تمرکز را به جای بازار بر روی تولید می گذاشته اند؛ گفتند که تولید را ناگهانی 35 درصد افزایش خواهند داد در زمانی که تراشه های الکترونیکی در دنیا کمیاب شده است و به مشکل برخورده است چگونه می‌خواهند این وعده را عملیاتی کنند و حتی اگر بتوانند در داخل کشور مشکل را حل کنند،مشکلاتخارج از کشور را نخواهند توانست برطرف کنند.

در نتیجه چرا باید وعده داد که تولید را در عرض 6 ماه صدهزار دستگاه افزایش خواهند داد و این وعده دادن ها اشتباه بود وانرژیآقایان را گرفت و متاسفانه کماکان این کار را انجام می دهند.

از طرف دیگر نگاه آنها نیز اشتباه است اینکه با دستور دادن به قیمت‌ها و به طور کلی دستور دادن به بازارها می‌توانید مشکلات را حل کنید اشتباه است و سیاست‌گذار باید مشکلات را به صورت ریشه‌ای در بخش تولید حل کند و در صورتی که تولید رونق گیرد، عرضه افزایش پیدا خواهد کرد و بازار رونق خواهد گرفت و یا برعکس زمانی که قیمت‌ها را سرکوب می کنند در بازار معمولا تولید بیشترین ضربه را خواهد خورد واقتصادآسیب پذیر خواهد شد و بازار از تعادل بیشتر خارج خواهد شد که در یک سال گذشته نیز شاهد آن بودیم.

*کارشناسصنعتخودرو#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بر اساس اطلاعات موجود، صنعت خودروی کشور در دهه ۹۰ با وضعیت نابسامانی روبرو بود.تا پایان تابستان سال ۱۴۰۰، انبارهای خودروسازان شاهد تجمع بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص بودند. این موضوع نشان‌دهنده عمق بحران در این صنعت است.در دوران اخیر، صنعت خودرو با مشکلات متعددی روبرو بوده است. تعهدات انجام نشده به اوج خود رسیده و شکاف قیمتی میان محصولات تولیدی و بازار به شدت افزایش یافته بود.

1 ساعت پیش

تصویری از مادر سام اصغری منتشر شد که چهره او 20 سال از بریتنی جوانتر نشان می دهد.

1 ساعت پیش

هم‌زمان با دهه دوم محرم، مجالس عزاداری هیئت‌ها برای سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش آغاز می‌شود

1 ساعت پیش

مراسم هفتمین روز ارتحال آیت‌الله حاج شیخ علی نکونام گلپایگانی (ره) فردا جمعه در قم برگزار می‌شود.

1 ساعت پیش

با توجه به استقبال گسترده مشتریان از عرضه نیسان سیلفی در سامانه یکپارچه، شرکت آمیتیس خودرو از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی ایران‌روور، دور جدید عرضه این خودروی باکیفیت و برند ژاپنی را از امروز 24 اردیبهشت 1403 آغاز کرد.

1 ساعت پیش

هیوندای تصاویری از مدل سانتافه منتشر کرده که نشان می‌دهد نسل جدید این ماشین با تغییرات زیادی به بازار عرضه خواهد شد. این تصاویر در آستانه رونمایی از نسل پنجم سانتافه‌ منتشر شده که قرار است به زودی در کانال یوتیوب این خودروساز معرفی شود.

1 ساعت پیش

حمید گودرزی در سال بعد از 12 سال زندگی مشترک از همسرش ماندانا دانشور در سال 95 جدا شد که تا مدتها دلیل این موضوع مشخص نشد.

1 ساعت پیش

درحالی شاهد بیش‌اظهاری و هدر رفتن حدود یک میلیارد دلار منابع ارزی کشور به واسطه واردات آیفون‌های رفرش و ریپک شده هستیم که وزرات صمت میتوانست منابع ارز حاصل از صادرات را برای واردات خودرو تخصیص دهد.

1 ساعت پیش

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

1 ساعت پیش

بیشتر...