مرکز مشاوره |
5 روز پیش

نیکتوفوبیا ترس از تاریکی در بزرگسالان علائم فوبیای تاریکی نیکتوفوبیامرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده نوروفیدبک

نیکتوفوبیا

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان)

ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این ترس در نوجوانی و بزرگسالی غیر طبیعی است. در واقعنیکتوفوبیا، ترس از تاریکی در بزرگسالان است که در طی آن حین قرار گرفتن در تاریکی احساس تنش و اضطراب می کنند. در ادامه به بررسی بیشتر نیکتوفوبیا می پردازیم.

نیکتوفوبیا

لغت نیکتوفوبیابرگرفته از دو کلمه ی یونانی است.(nyktos) به معنای شب و (phobia) به معنی ترس. طی تحقیقات انجام شده عدم نور و تاریکی شب موجب ترشح هورمونی می شود که اضطراب و ترس را تشدید می کند. البته بعضی از افراد قادرند این حجم از اضطراب را آرام کنند و به مقابله با آن بپردازند. ترس از تاریکی مانند بسیاری از فوبیاهای دیگر ترسی بازدارنده است و ممکن است باعث شود فرد برای انجام کارهای ضروری و روزمره مانند رفتن به داخل جامعه نیز خودداری کند.

علائم فوبیای تاریکی

علائم فوبیای تاریکییا همان نیکتوفوبیا تا حدود زیادی به فوبیاهای دیگر شباهت دارد. افراد مبتلا به نیکتوفوبیا هستند هنگام قرار گرفتن در تاریکی ترس بسیار شدیدی را تجربه می کنند. نیکتوفوبیا در بعضی مواقع موجب می شود که فرد از شدت ترس و اضطراب به خود آسیب برساند.

علائم جسمی نیکتوفوبیا عبارتند از:

افزایش ضربان قلب

گرگرفتگی و تعریق سرد

مشکلات تنفسی

درد در موضع قفسه سینه

لرزیدن یا سوزن سوزن شدن بدن

سرگیجه

ناراحتی های معده معده و گوارشی

گرگرفتگی

علائم روانی نیکتوفوبیا:

احساس وحشت و اضطراب

نیاز به فرار از وضعیت فعلی

جنون آنی

احساس رفتن از هوش و از بین رفتن قوای بدن

احساس درماندگی و استیصال

دلایل ترس از تاریکی در بزرگسالان

نیکتوفوبیا در کودکان بین سنین 3 تا 6 سالگی ظهور می کند. البتهترس از تاریکی در این سنین امری طبیعی به نظر می رسدو در واقع این ترس بخشی از مرحله رشد کودک است. در این سنین کودکان نسبت به ارواح و هیولاهای خیالی وحشت دارند و گمان می کنند به محض تاریک شدن هوا هیولاها و ارواح به سمت آن ها می آیند.

به همین علت است که بیشتر آن ها از تنهایی خوابیدن وحشت دارند و با بودن در کنار پدرو مادر احساس امنیت می کنند.

روشن کردن چراغ خواب در اتاق کودک می تواند به بهبود این ترس کمک می کند. اگر ترس از تاریکی در کودک درمان نشود به معضلی بزرگ تبدیل شده و تا بزرگسالی با فرد همراه است. در این صورت فرد مبتلا به نیکتوفوبیا می ماند.

دلایل دیگری نیز ممکن است به نیکتوفوبیای بزرگسالی تبدیل شود. دلایلی نظیر:

والدین مضطرب:

بعضی از کودکان وقتی می بینند والدینشان از موضوعی وحشت دارند به طور طبیعی می آموزند که آن ها نیز نسبت به آن مسئله مضطرب باشند.

والدین سخت گیر:

برخی از والدین نسبت به فرزندان خود شدیدا کنترل گر و سخت گیر هستند در نتیجه آن ها به والدین وابستگی بیش از اندازه پیدا می کنند و به اختلال اضطراب فراگیر نیز مبتلا خواهند شد.

نیکتوفوبیا

 

 

وقایع استرس زا:

تجربه کردن اتفاقات استرس زا ممکن است افراد را به انواع فوبیا مبتلا کند.

ژنتیک: ژنتیک در ابتلا به انواع فوبیا موثر است. به همین دلیل برخی از افراد نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به فوبیا قرار دارند.

نیکتوفوبیا و اختلالات خواب

در بعضی مواقع ممکن است نیکتوفوبیا با نوعی از انواع اختلالات خواب به عنوان مثال بی خوابی(insomnia)همراه باشد.

مطالعه ای بر دانشجویان یک دانشگاه که به بی خوابی مبتلا بودند انجام شد و در آخر نتایج نشان کمی داد که نیمی از آنها نسبت به تاریکی وحشت دارند. محققان حین تاریکی و روشنایی پاسخ آن ها به محرک را بررسی کرده اند. بیشتر این افراد با شنیدن کوچکترین صدا وحشت زده می شوند.

راه های مقابله با ترس از تاریکی

برای افرادی که از بیماری نیکتوفوبیا رنج می برند روش هایی ارائه می شود که شامل درمان کامل توسط یک روانشناس و بهبود سبک زندگی است. البته روش هایی هم در محیط زندگی تجویز می شود که با انجام آنها، فرد چندین قدم به درمان نزدیک خواهد شد. روش هایی از قبیل:

شناسایی یک عبارت مقابله ای برای کاهش اضطراب

(همه جا تاریک است اما من در امان هستم)

استفاده از چنین جملات آرامبخش و تلقین و تکرار آنها میزان اضطراب وارده را کاهش خواهد داد.

تمرینات تنفسی مانند نفس عمیق کشیدن برای کاهش افکار منفی و تقویت خواب

تکنیک های تنفسی مانند دم و بازدم آگاهانه و خالی کردن مغز از هرگونه فکری شما را از نظر ذهنی بسیار آماده خواهد ساخت.

تمرکز بر روی یک تصویر مثبت در تاریکی

خود را در مکان هایی که دوست دارید الان آنجا می بودید تصور کنید و حس مثبتی که از این کار به روحو جسم شما تزریق می شود قادر است شما را بر اضطراب تاریکی چیره کند.

تمرین ریلکسیشن و آرمیدگی عضلانی پیشرونده

شما می توانید این تمارین را به صورت نشسته و یا حتی خوابیده انجام دهید.

این تکنیک شامل تصور هر قسمت از بدن به صورت جداگانه در حال ریلکسیشن است. این تمرین ها ناخودآگاه به بدن کمک می کند هنگامی که در تاریکی قرار گرفتید اضطراب کمتری داشته باشید. اگر با انجام این تمرین ها نیز حال بهتری پیدا نکردیدبهتر است هرچه سریعتر به یک روانشناس مراجعه کنید.

درمان ترس از تاریکی در بزرگسالان

برای درمان ترس از تاریکی روش های موثر و متداولی پیشنهاد می شود. روش هایی از قبیل:

رفتاردرمانی شناختی(cbt):

در این روش روانشناس با گفتمان و صحبت کردن در مورد این اختلال و پرداختن به جزئیات آن تلاش می کند فرد را در جهت از بین بردن این ترس یاری کند. علاوه بر آن فرد باید افکار مزاحم خود حین مواجهه با تاریکی را تبیین کند تا روانشناس راه حل درست مقابله با آن را ارائه نماید.

مواجهه درمانی:

مواجهه درمانی توسط بسیاری از روان شناسان برای مقابله با انواع فوبیا تجویز می شود. این رو شامل حساسیت زدایی تدریجی و در واقع مواجه شدن با محرک(تاریکی)است پس از گذشت مدتی ترس فرد از تاریکی کاهش خواهد یافت.

مصرف دارو

برای افرادی که خواب خوبی ندارند و اضطراب و تشویش مانع خواب راحت آنهاست ممکن است به صلاح دید روان درمانگر تحت نظر داروهایی تجویز شود. البته این داروها فقط به صورت مقطعی قادرند تا حدودی به شما کمک کنند و به حل شدن مشکل اصلی کمکی نخواهند کرد. برای این افراد روند درمان باید به صورت ادامه روان درمانی+ دارودرمانی توامان باشد و مصرف صرف دارو درمانی قطعا شما را به نتیجه نخواهد رساند.

کلام آخر

نیکتوفوبیا نوعی فوبیاست که طی آن فرد از تاریکی ترسی غیر معقول و شدید دارد. این ترس نیز مانند بسیاری از ترس های دیگر ناتوان کننده به نظر می آید و ممکن است حتی نیازهای اولیه فرد نظیر خواب را مختل کند. با شروع درمان هرچه سریعتر خود می توانید کمک بسیاری به روند درمان خود کنید.

نویسنده:مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک#‌روانشناسی #‌روانشناسی_فردی منبع: مرکز مشاوره

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

پریروز

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

3 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

3 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

4 روز پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

5 روز پیش

هرازگاهی ممکن است بپرسید: چرا من اینقدر ناراضی هستم؟ آیا تاریکی عاطفی افراد انتخاب خودشان است؟ یا شرایط زندگی خارج از کنترل آنهاست؟ در حالی که افسردگی و سایر بیماری‌های روان‌شناختی قطعاً یک بیماری…

6 روز پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

شاید مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده داشته باشند. ۱۵ توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

غم انگیز است که شکست عشقی به یک مشکل بسیار رایج در میان جوانان مدرن امروزی تبدیل شده است، اینطور نیست؟ عشق شما اغلب عمر کوتاهی دارد. به این دلیل که شما سطحی به رابطه نگاه می کنید. وقتی عشق شما فیزیکی…

۱ هفته پیش

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوعی درمان نوین و پیشرفته برای درمان سرطان است که با تحریک سیستم ایمنی عمل می‌کند. در این روش از داروهای مهارکننده وارسی ایمنی

۱ هفته پیش

چشم در چشم شدن دو نفر در فضایی شلوغ، و واکنشی که به آن نشان می‌دهند، شبیه یک سکانس کلیشه‌ای یک فیلم عاشقانه است. اما واکنش‌های پیچیده و ناخودآگاهی که افراد به چنین اتفاقی نشان می‌دهند به هیچ وجه ادا اطوار نیست.

۱ هفته پیش

سندرم بیت المقدس گروهی از پدیده های ذهنی است که شامل وجود ایده های وسواسی با مضمون مذهبی، هذیان ها یا سایر تجربیات شبیه روان پریشی است که با بازدید از شهر اورشلیم ایجاد می شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...