تیتر برتر |
1 ماه پیش

پیش بینی دوئل سپاهان پرسپولیس در 19 اردیبهشت 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

چرا پرسپولیس- سپاهان ال‌کلاسیکو شد؟

به گزارشتیتربرتر؛ در ادامه مسابقات هفته بیست‌ودوملیگ برترفوتبال، از ساعت ۲۰:۴۵ امشب در اصفهان نبردی برگزار می‌شود که شاید -البته فقط شاید- بتوان به آن لقب «فینال لیگ» را داد. بله؛ می‌دانیم کهمسابقات لیگبه صورت دوره‌ای برگزار می‌شود و به اصطلاح فینال ندارد، اما زمانی که بحثدوئل دو رقیببسیار نزدیک در میان باشد، تعبیری بهتر از این وجود نخواهد داشت.

البته برخی معتقدند کهبازی سپاهان- پرسپولیسدر فاصله 9 هفته مانده به پایان فصل لیگ برتر هم لقب فینال نگیرد اما با در نظر گرفتن تفاوت‌های این دو تیم با سایر تیم‌های لیگ شاید برنده این مسابقه گام بزرگی به سوی قهرمانی بردارد.

رقابت هیجان‌انگیز در صدر جدول لیگ

سپاهانو پرسپولیساین فصل شانه به شانه هم پیش آمده‌اند و از وقتی تیم یحیی بازی‌های عقب افتاده‌اش را برگزار کرده رقابتی فوق‌العاده جذاب و هیجان‌انگیز در صدر جدول بین این دو تیم پرافتخار در لیگ برتر شکل گرفته و به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از آنها نمی‌خواهند در این رقابت کم بیاورند و شانه خالی کنند.

در حال حاضر سپاهان با یک بازی بیشتر سه امتیاز بیشتر ازپرسپولیسجمع کرده و نتیجه این مسابقه می‌تواند باعث تغییر صدرنشین و تعیین کننده بخشی از معادلات قهرمانی باشد.

از سوی دیگر حساسیت‌های تاریخی این جدال طی 16-15 سال گذشته، اتفاقاتی که در بازی برگشت فصل قبل رخ داد و سپاهان در زمین حاضر نشد و تقابل ستاره‌های دو تیم می‌تواند به حساسیت‌های این مسابقه بیفزاید.

سپاهانبرای این بازی محمدرضا خلعتبری، شایان مصلح و محمد نژادمهدی را در اختیار ندارد که از این جمع فقط نژادمهدی در ترکیب اصلی بازی می‌کرد و البته جانشین شایسته‌ای مثل گولسیانی برای بازی در پست مدافع میانی حضور دارد.

در تیم پرسپولیس بازیکن مصدوم و محرومی حضور ندارد اما سعید آقایی که حدود یک ماه با تیم تمرین نکرده بود شاید حتی در لیست بازی امروز نباشد اما بقیه نفرات در دسترس یحیی و کادرش خواهند بود.

با توجه به توانایی‌های دو تیم که حالا پرمهره‌ترین تیم‌های لیگ برتر به حساب می‌آیند همه منتظر یک جدال زیبا و تاکتیکی هستند اما بعید نیست به خاطر حساسیت‌های جدولی این مسابقه تا حدودی محتاطانه و منفعلانه هم دنبال شود.

پیش بینی بازی سپاهان- پرسپولیس

این حکایت بازی امروزسپاهان- پرسپولیساست؛ دو تیمی که مدت‌هاست در جدول رده‌بندی سایه به سایه در حرکت هستند و رقابت امروز آنها در حساس‌ترین شرایط ممکن برگزار می‌شود.

در دوره‌ای کهپرسپولیسسرگرم پشت سر گذاشتنلیگ قهرمانان آسیابود،سپاهانیک مسابقه لیگی دشوار را در خانه نساجی برگزار کرد و باسوپرگلاحسان حاج‌صفیبه پیروزی رسید.

به این ترتیبطلایی‌پوشان اصفهانیبا ۴۴ امتیاز از ۲۱ بازی بهصدر جدولرسیدند. این در حالی است کهپرسپولیسبا ۴۱ امتیاز از ۲۰ بازی این تیم را تعقیب می‌کند.

به این ترتیب اگر پرسپولیسبرنده بازیامروز باشد، با یک بازی کمترصدر جدولرا از سپاهان باز پس خواهد گرفت، اما اگر سپاهان مسابقه را ببرد، فاصله‌اش را با سرخپوشان به شش امتیاز افزایش خواهد داد؛ عددی که در فاصله هشت هفته به پایان فصل، از نظر روحی روی تیم رقیب فشار وارد می‌کند.

مرور سابقه دیدار پرسپولیس و سپاهان

پرسپولیس و سپاهاندو تیم ریشه‌دار در فوتبال ایران هستند که نبردهای رودرروی آنها، مخصوصا از زمان تاسیس لیگ برتر بسیار جذاب از آب در آمده است. از این جهت به این بازی لقب «ال‌کلاسیکوی ایران» داده شده است که چندان بیراه به‌نظر نمی‌رسد. پس خوب است قبل از بازی امشب بدانید از آخرین پیروزی سپاهان برابر پرسپولیس در اصفهان شش سال می‌گذرد.

در طول این مدت ۱۰ نبرد بین دو تیم برگزار شده که در آنها پنج‌بار پرسپولیس برنده شده، چهار مسابقه به تساوی انجامیده و تنها یک بار سپاهان طعم برتری را چشیده که آن هم فصل گذشته در تهران بوده است.

نکته دیگر اینکه بازی رفت دو تیم در ورزشگاه آزادی به تساوی بدون گل انجامید. سپاهان در دقایق پایانی آن مسابقه میل به برتری را نشان می‌داد، اما درخشش حامد لک یک امتیاز را برای میزبان نگه داشت.

از سوی دیگر چهار ستاره نسبت به بازی رفت به مسابقه امشب افزوده شده‌اند؛ سپاهان بین دو نیم‌فصل احسان حاج‌صفی را جذب کرده و پرسپولیس هم مهدی ترابی، عیسی آل‌کثیر و شهریار مغانلو را در اختیار دارد.

این نکته را هم بگوییم و خلاص؛ بازی امشب می‌تواند جنگی برای تاریخ هم باشد. پرسپولیسشش قهرمانی در لیگ برتردارد و سپاهان پنج عنوان؛ بنابراین سپاهان در پی قهرمانی این فصل است تا بارکورد پرسپولیسمساوی کند، اما اگر قرمزها جام امسال را هم بگیرند و به قول خودشان «گلات» کنند، در تعداد قهرمانی‌های لیگ برتر هفت به پنچ پیش می‌افتند و دست‌نیافتنی‌تر از قبل خواهند شد.

نارضایتی استقلالی‌ها از لقب ال‌کلاسیکوی ایران

امروز تیم‌های اول و دوم جدول رده‌بندی یعنی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان به مصاف هم می‌روند تا به عقیده بسیاری از کارشناسان تکلیف قهرمانی این دوره از رقابت‌های لیگ را مشخص کنند؛ جایی که سپاهانی‌ها با یک بازی بیشتر فعلا صدر جدول را در اختیار دارند و در تلاش برای حفظ آن هستند.

در آن‌سو، اما پرسپولیس، تیمی که در فصول اخیر در لیگ برتر یکه‌تازی کرده نمی‌خواهد به‌راحتی از کنار سه امتیاز این دیدار عبور کند؛ آن‌هم درحالی‌که به‌خوبی می‌داند اگر قرار است انتهای فصل برای پنجمین‌بار متوالی جام قهرمانی را بالای سر ببرد، باید از سد سپاهان عبور کند.

فارغ از حساسیت‌هایی که این بازی از لحاظ فنی و جدولی دارد، اما این تقابل یک نام پرمعنی را هم یدک می‌کشد:ال‌کلاسیکو! لقبی که در دنیا به تقابل حساس تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید داده شده، ولی هر کشور صاحب فوتبالی برای خودش یکی از این تقابل‌های ال‌کلاسیکوگونه دارد.

استقلالی‌ها، رقیب دیرینه پرسپولیس، از اینکه بهتقابل پرسپولیس- سپاهانعنوانال‌کلاسیکوداده شود، چندان راضی نیستند و دل خوشی ندارند. آن‌ها (شاید به‌درستی) همچنان اعتقاد دارنددربی تهران، کلاسیک‌ترین تقابلی است که تاریخ فوتبال ایران به خود دیده و نباید ضلع سومی برای این رقابت دیرینه تراشید.

باوجوداین، اسم ال‌کلاسیکو، رفته‌رفته روی تقابل تیم‌های پرسپولیس و سپاهان نشست و حالا بسیار پرمصرف‌تر از روز‌های نخست، در رسانه‌ها تکرار می‌شود. کسی به‌طور دقیق و مشخص به خاطر ندارد چرا و از کی به اینرویارویی ال‌کلاسیکوگفته شده، ولی نشانه‌های دقیقی وجود دارد که می‌تواند پاسخ مناسبی برای این پرسش دیرینه باشد؛ پرسشی که می‌تواند چرایی تولد قطب سوم فوتبال در ایران را توجیه کند.

چرا استقلال- سپاهان، ال‌کلاسیکو نشد؟

این یکی هم از آن دست پرسش‌هایی است که گه‌گاهی مخاطبان فوتبال باید از خودشان بپرسند؟ چطور است که سپاهانی‌ها پرسپولیس را به‌عنوان رقیب اصلی می‌بینند و عمده چالش‌ها را با این تیم داشته‌اند و نه استقلال؟

این موضوع ریشه در دو مورد دارد؛ اولی همان است که ابتدای مطلب عنوان شد: درست در همان روز‌هایی که سپاهان به قدرت رسیده بود و رسانه‌ها نیاز به برجسته‌کردن اتفاق مهمی داشتند، این پرسپولیس بود که در کورس قهرمانی با سپاهان قرار گرفته بود واستقلالبه‌واسطه ضعف سرمربی وقتش شانسی برای واردشدن به چرخه تازه فوتبال ایران نداشت.

البته که بعد‌هاسپاهان- استقلالهم می‌توانست تبدیل به یک دو قطبی شود و جای تقابلپرسپولیس- سپاهانرا بگیرد، ولی حضور سرمربی نام‌آشنایی مانع از این رخداد شد.امیر قلعه‌نویی، موفق‌ترین سرمربی لیگ برتر تا‌به‌حال، سهم زیادی در موفقیت‌های سپاهان در لیگ برتر دارد و چند قهرمانی این تیم را رقم زده است.

نشستن قلعه‌نویی، به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های استقلال روی نیمکت سپاهان، به‌جای برجسته‌کردن تقابل استقلال- سپاهان، به آتش اختلافات سپاهان- پرسپولیس دمید! این موضوع ریشه در رقابت دیرینه قلعه‌نویی با پرسپولیسی‌ها داشت که این رقابت وارد چرخه تقابل پرسپولیس و سپاهان هم شد. پس برای دومین‌بار و به‌طور قطعی‌تری،ال‌کلاسیکوبه پرسپولیس- سپاهان رسید تا استقلال از چرخه رقابت برای تشکیل یک دو قطبی دیگر دور بماند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌ورزش #‌اخبار_ورزشی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یازدهمین اردوی تیم ملی کشتی فرنگی برای حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ از روز ۱۳ خردادماه در خانه کشتی یوسف صدرزاده برگزار می‌شود.

۱ هفته پیش

تیم فوتبال ناشنوایان ایران در دومین دیدار خود در بازی‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۲ برابر عراق پیروز شد.

۱ هفته پیش

تیم کوبورگ آلمان که لژیونر هندبال ایران را در اختیار دارد در هفته سی و دوم بوندسلیگای آلمان شکست خورد.

۱ هفته پیش

سرمربی سابق تیم ملی ایران معتقد است تیم ملی علی‌رغم عدم نمایش قابل‌قبول &#۱۶۰;مقابل هنگ کنگ با تکیه بر عملکرد فردی بازیکنان قادر است به مرحله بعدی صعود کند.

۱ هفته پیش

انگولو کانته، ستاره فرانسوی چلسی مدعی شد فعلا به دریافت جایزه توپ طلا فکر نمی کند.

۱ هفته پیش

لوکاس واسکز بر سر تمدید قرارداد سه ساله با رئال به توافق رسیده است.

۱ هفته پیش

فرناندو سانتوس، سرمربی تیم ملی پرتغال، معتقد است که کریستیانو رونالدو می تواند ۲۰ یا ۳۰ گل ملی دیگر به ثمر برساند.

۱ هفته پیش

یک پزشک در مورد وضعیت دیسک کمر احسان حدادی می‌گوید تعجب می‌کنم که مشکل او بیش‌تر از درد کمر نیست چون وضعیت در عکس‌ها بدتر از چیزی است که احساس می‌کند.

۱ هفته پیش

باشگاه میلان در اندیشه به خدمت گرفتن مدافع بارسلونا است.

۱ هفته پیش

سرخیو پرز، راننده تیم ردبولز اتریش قهرمان گرندپری آذربایجان شد.

۱ هفته پیش

تصمیم اشتباه سرمربی پورتو در نیمکت‌نشین کردن ستاره ایرانی‌اش تاثیر مستقیم در شکست مقابل براگا داشت.

۱ هفته پیش

در حالیکه پس از اسکوچیچ و طارمی، امروز نیز کاتانچ سرمربی عراق به چمن استادیوم المحرق معترض شد که دو تیم باید در این ورزشگاه با هم دیدار کنند.

۱ هفته پیش

در یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته بیست و هشتم لیگ یک، نمایندگان استان کرمان مقابل یکدیگر صف‌آرایی خواهند کرد.

۱ هفته پیش

سرجیو پرز برنده گرندپری غیرقابل‌پیشبینی و دراماتیک آذربایجان شد تا دومین پیروزی خود در F۱ را جشن بگیرد.

۱ هفته پیش

باشگاه آرسنال هم به صف مشتریان مدافع انگلیسی اتلتیکومادرید ملحق شد.

۱ هفته پیش

بیشتر...