5 روز پیش
2 بازدید

آزادسازی قریب الوقوع شهر مارب و تسلط مبارزان یمنی

یکی از فرماندهان ارشد مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی با اذعان به شکست مزدوران و نیرو‌های ائتلاف متجاوز به سرکردگی رژیم سعودی از سقوط قریب الوقوع شهر مأرب خبر داده است.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از فرماندهان ارشد مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن با اذعان به شکست مزدوران هادی و نیرو‌های ائتلاف متجاوز به سرکردگی رژیم سعودی از سقوط قریب الوقوع شهر مأرب خبر داده و به جنگجویان تحت امرش توصیه کرده است خانه هایشان را در شهر مأرب بفروشند چرا که تا مدتی دیگر به دست نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن خواهد افتاد.

روزنامه الاخبار چاپ لندن در گزارشی به قلم لقمان عبدالله نوشت: در آستانه ورود نیرو‌های صنعاء به ورودی‌های شهر مأرب، سردرگمی بر گروه‌های تحت کنترل نیرو‌های ائتلاف متجاوز حاکم شده است و آنان یکدیگر را یا به حاشیه می‌رانند یا با یکدیگر تسویه حساب می‌کنند و یکدیگر را مسئول شکست در برابر نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌دانند یا آنکه ائتلاف به خاطر کوتاهی در پشتیبانی هوایی سرزنش می‌شود.

نشانه‌های شکستی بزرگ در مأرب ظاهر شده است، سعودی‌ها در حال عقب نشینی هستند، خسارت‌های زیادی متحمل شده اند و این وضع در فیلمی که سرتیپ هاشم الاحمر، فرمانده منطقه ششم نظامی طرفدار عبد ربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) منتشر کرده است به روشنی دیده می‌شود.

او اعتراف کرده که تسلط انصارالله بر شهر مأرب به عنوان آخرین پایگاه دولت به اصطلاح قانونی در شمال یمن نزدیک است. او به تضعیف شدید روحیه نیرو‌های هادی اذعان کرده و گفته است بیشتر نیروهایش فقط زمان توزیع حقوق دیده می‌شوند و در داخل نهاد‌های دولت در مأرب مستقر هستند.

الاحمر در ادامه، صغیر بن عزیز فرمانده ستاد مشترک نیرو‌های منصور هادی و وابسته به امارات را مقصر دانسته و در مقابل از خود دفاع کرده و گفته است افسرانش در گذشته با وجود قطع شدن حقوقشان با جدیت و مسؤلانه جنگیده‌اند.

الاحمر در ادامه در سخنانی که نشانه یأس و ناامیدی اش از ادامه نبرد کنونی است جنگجویانش را به فروش خانه هایشان تشویق و خاطرنشان کرده، خانه‌هایی که ساخته شده است در صورتی که «حوثی ها» به مأرب حمله کنند آینده‌ای نخواهند داشت.

الاحمر تأیید کرده که از شدت دفاع از این شهر به میزان زیادی کاسته شده است.

این موضع‌گیری الاحمر یک روز پس از آن منتشر می‌شود که نیرو‌های سعودی تعداد زیادی از نفربر‌ها و تجهیزات سنگین نظامی را از پادگان تداوین به مرز‌ها منتقل و عقب نشینی کردند.

این در حالی است که برخی منابع نزدیک به ائتلاف کوشیده اند این عقب نشینی را کم ارزش جلوه بدهند و آن را جابجایی نیرو‌ها خوانده اند. رسانه‌های یمنی، تصاویری از عقب نشینی جنگ افزار‌های سعودی بدون آنکه جنگ افزار‌های جدیدی جایگزین آن‌ها شود، منتشر کردند.

نیرو‌های سعودی، تجهیزات سنگین خود را از آخرین پادگان منطقه هفتم نظامی یعنی پادگان "ماس" چند روز قبل از آنکه به کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی درآید، خارج و از آن عقب نشینی کرده اند.

پس از آنکه عربستان نیروهایش را در پی موفقیت‌های ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه‌های الجوف و نهم از این جبهه‌ها خارج کرد، هم اکنون شماری از نیرو‌ها و تجهیزات نظامی سعودی در پادگان‌های تدواین و الرویک مستقر هستند.

در حال حاضر و با وجود آنکه همه طرف‌های طرفدار ائتلاف، خطری را از بابت از دست دادن آخرین پایگاهشان در شرق صنعاء احساس می‌کنند، اما منازعه و کشمکش بین فرماندهان نیرو‌های محلی که جبهه‌های مأرب را تشکیل داده اند، ادامه دارد.

این منازعه در پی انتصاب‌های نظامی شدت گرفته، زیرا صغیر بن عزیز چند ماه گذشته توانسته است شمار زیادی را در مراکز عالی‌رتبه به کار گمارد و صاحبان این سمت‌ها به رژیم امارات وفادارند. او همزمان موفق شده است شمار زیادی از فرماندهان دیگر را که به حزب اصلاح (اخوان المسلمین) وفادارند کنار بگذارد.

نیرو‌های صنعاء توانسته اند با کنترل بر مناطق الجدافر و عداون، امنیت همه مناطق بیابانی حد فاصل بین استان‌های مأرب و الجوف را تأمین کنند و هدف از این گام نیز قطع کردن خطوط امدادی به سمت مأرب است.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اکنون کنترل خود را بر پادگان راهبردی "ماس" در مأرب تثبیت کرده‌اند. این پادگان آخرین و مهم‌ترین خطوط دفاعی شهر مأرب است و راه را به روی کنترل بر این شهر و پیشروی به سوی این شهر باز می‌کند.

الاخبار از برخی منابع نظامی اطلاع یافته است که نیرو‌های صنعاء و کمیته‌های آشتی در این شهر برای بررسی اوضاع به همراه قبیله جدعان تلاش می‌کنند. گروه‌هایی از افراد قبیله جدعان در کنار نیرو‌های ائتلاف می‌جنگند.

انتهای پیام/#‌اخبار_بین_الملل
منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران


مطالب پیشنهادی

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش | نکات مهم و نحوه دم کردن قهوه با قهوه جوش

نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نکاتی پیرامون نحوه دم كردن قهوه با قهوه جوش و نحوه دم کردن انواع قهوه و روش دم کردن قهوه را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

مطالب مرتبط