نسل بعدی لباس فضایی در بی وزنی شبیه سازی شده آزمایش شد all tv logo

نسل بعدی لباس فضایی در بی‌وزنی شبیه‌سازی‌شده آزمایش شد
علمی پزشکیفناوری

یک نقطه عطف کلیدی در طراحی لباس ناسا اخیرا توسط شرکت «کالینز اروسپیس» (Collins Aerospace) تکمیل شد و این شرکت برای توسعه نسل بعدی لباس فضایی مناسب استفاده در «ایستگاه فضایی بین‌المللی» (ISS) تلاش می‌کند.

به نقل از ناسا، این نقطه عطف، آزمایش عملکرد و تناسب سیستم پوشاک تحت فشار در یک محیط مشابه ریزگرانش بود و یک گام مهم به سوی توسعه نوعی لباس برای ناساست که می‌توان از آن برای ادامه دادن عملیات و پیشبرد اکتشافات علمی در مدار پایین زمین استفاده کرد.

ناسا شرکت کالینز اروسپیس را برای توسعه لباس فضایی جدیدی انتخاب کرد که می‌تواند جایگزین لباس فضایی کنونی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. لباس فضایی کنونی از نظر فنی به عنوان یک واحد تحرک خارج از وسیله نقلیه شناخته می‌شود که برای بیش از دو دهه توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده شده است.

آزمایش شرکت کالینز اروسپیس با استفاده از یک هواپیمای تجاری ریزگرانش انجام شد که دوره‌های کوتاهی از بی‌وزنی را ارائه می‌دهد. در طول پرواز سهموی، خلبان با انجام دادن یک مجموعه مانور‌های هوایی، شرایط بی‌وزنی را برای حدود ۲۰ ثانیه در هر مرتبه ایجاد می‌کند. این کار به مهندسان، دانشمندان و دانشجویان امکان می‌دهد تا سخت‌افزار را آزمایش کنند و بدون رفتن به فضا، آزمایش‌های علمی را در یک محیط مشابه فضا انجام دهند.

این آزمایش، یک گام کلیدی در فرآیند بازنگری طراحی اولیه ناسا بود و یکی از مراحل بازرسی پروژه به شمار می‌رود که تضمین می‌کند طراحی پیش از آغاز ساخت واحد‌های آماده پرواز، همه نیاز‌های سیستم را برآورده خواهد کرد.

شرکت کالینز اروسپیس به آزمایش کردن لباس فضایی خود در یک محفظه خلاء ادامه خواهد داد که برای مشاهده عملکرد لباس فضایی در محیطی شبیه به فضا و همچنین در «آزمایشگاه شناوری خنثی» (NBL) انجام می‌شود. این آزمایشگاه، یک استخر با عمق ۴۰ فوت در «مرکز فضایی جانسون» ناسا در هیوستون است که یک محیط ریزگرانشی را برای آموزش دادن پیاده‌روی فضایی شبیه‌سازی می‌کند.

لباس فضایی کالینز اروسپیس برای ارتقای قابلیت‌های پیاده‌روی فضایی ناسا در مدار پایین زمین طراحی شده است. همچنین، این لباس برای پشتیبانی از تعمیر و نگهداری ایستگاه و عملیات آن توسعه یافته، زیرا ناسا و شرکای بین‌المللی آن به انجام دادن تحقیقات علمی به نفع بشریت و آزمایش کردن فناوری‌های جدید برای مأموریت‌های انسانی و رباتیک آینده ادامه می‌دهند.

منیع: ایسنا

باشگاه خبرنگاران جوانعلمی پزشکیفناوری#‌اخبار_علمی_پزشکی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، رهبر انقلاب سه اصله نهال کاشتند.

یک ربع پیش

مجسمه‌های «اوشابتی» که به اعتقاد مصریان باستان قرار است در دنیای پس از مرگ برای متوفی کار کنند و پرتره‌های مومیایی که چهره متوفی‌ها را به تصویر کشیده‌اند، از جمله اشیائی به شمار می‌روند که به طور مدوام در مقبره‌ها و گورهای مصریان باستان کشف شده‌اند.

یک ربع پیش

حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امروز: حضور مردم در انتخابات ۱۱ اسفند یک جهاد بود.

یک ربع پیش

عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین تأکید کرد ملت فلسطین از موضع یمن در این برهه تاریخی قدردانی می‌کند.

یک ربع پیش

 مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی گفت: برای توسعه بنگاه‌داری و ارتقای تعالی سازمانی باید خلاقیت، نوآوری و مدیرت چابک و تقویت استعداد کارکنان، بهبود فرآیندها و تمام شاخص‌ها را در دستور کار قرار دهیم و بحث دانش بنیان کردن را در سیستم جاری و ساری کنیم.

یک ربع پیش

۵۳ ماهواره با موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس» به فضا پرتاب شدند.

یک ربع پیش

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خواستار در دستور کار قرار گرفتن طرح ساماندهی نیروهای غیررسمی آموزش و پرورش شد.

یک ربع پیش

نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری گفت: اصحاب رسانه باید دست به کار شوند و از اقدامات خوبی که در سال‌های اخیر در کشورمان انجام شده است حماسه بسازند.

یک ربع پیش

وزیر راه و شهرسازی گفت: از ابتدای سال ۸۷۸ نقطه پرحادثه را هدف گذاری کردیم که تا کنون ۴۰۰ نقطه آن را رفع خطر کردیم.

نیم ساعت پیش

بیشتر...