ایران آنلاین |
1 ماه پیش

کشف رد پای آخرین دایناسورهای انگلیس ایران آنلاین

کشف رد پای آخرین دایناسورهای انگلیس

رد پای شماری از آخرین دایناسور‌های انگلیس، نزدیک وایت کلیفز، واقع در داور، کشف شده است.

به نظر محققان، این رد پا‌ها را دایناسور‌های سه انگشتی گوشت‌خوار موسوم به ددپایان،دایناسور‌های گیاه‌خوارموسوم به پرنده‌پایان و دایناسور‌های خمیده‌خزنده‌سان دارای پوست زره‌ای سخت حدود ۱۱۰ میلیون سال پیش به جا گذاشته‌اند.


این رد پا‌های به جا مانده در صخره‌ها را فیلیپ هدلند، نمایشگاه‌گردان و مجموعه‌دار موزه و مجموعه هنری هستینگز، در صخره‌ها و آب‌های ساحلی فولکستون واقع در کنت، کشف کرده است.

آقای هدلند می‌گوید: «در سال ۲۰۱۱ به آثاری غیر عادی در آرایه صخره‌های فولکستون برخوردم که به نظر می‌رسید حالت تکرارشونده دارند. به فکرم رسید شاید رد پا باشند. البته چنین چیزی با حرف‌های اغلب زمین‌شناسان در مورد صخره‌های این منطقه همخوانی نداشت، اما به جستجو جهت یافتن ردپا‌های بیشتر ادامه دادم و جزر و مد که کاهش پیدا کرد، ردپا‌های بهتری پیدا کردم.»

او افزود: «جهت قانع کردن جامعه محققان در مورد اعتبار این کشف‌ها کار بیشتری لازم بود؛ بنابر این، جهت راستی‌آزمایی یافته‌های خود، با گروهی از محققان دانشگاه پورتسموت، شروع به همکاری کردم. ثابت شد که امکان آن هست تا تقریبا همه در محوطه‌های زمین‌شناسی در دسترس عموم، چیز‌هایی کشف و دانش علمی را تقویت کنند».

بنا به گزارش منتشر شده در نشریه انجمن زمین‌شناسان، رد پا‌های یافته شده در این منطقه، به دست‌ کم شش گونه دایناسور مختلف تعلق دارند.

در میان اینرد پا‌های کشف شده، دنباله‌ای متشکل از شش رد پا به چشم می‌خورد که یک جانور به جا گذاشته است و احتمال دارد دایناسوری موسوم به اورنیتوپودیکنوس باشد. این رد پا‌ها هم‌اندازه رد پای فیل هستند.

پهنای بزرگ‌ترین رد پا ۸۰ سانتی‌متر و طول آن ۶۵ سانتی‌متر بوده و مشخص شده است که به دایناسوری شبیه ایگوآنودون تعلق دارد.

در دوران کرتاسه متأخر، قسمت بزرگی از انگلیس را دریای کم‌عمقی پوشانده بود، اما بر اساس این بررسی، آرایه صخره فولکستون وضعیت بیناکشندی داشت؛ یعنی به هنگام فرونشست جزر و مد از زیر آب بیرون می‌آمد.

کارشناسان معتقدند که وقتی در مدت فرونشست جزر و مد، این صخره در آب‌های ساحلی از زیر آب بیرون می‌آمد، دایناسور‌ها جهت به دست آوردن غذا به آن هجوم می‌آوردند یا از راه آن به مسیر مهاجرت خود ادامه می‌دادند.

دیوید مارتیل، استاد ارشد دیرین‌زیست‌شناسی دانشگاه پورتسموت، می‌گوید: «این نخستین‌بار است که در لایه موسوم به آرایه فولکستون، رد پای دایناسور کشف شده و این کشف واقعا شگفت‌انگیز است، زیرا ایندایناسور‌هاآخرین دایناسور‌هایی بودند که در این کشور وجود داشتند و سپس، نسل آنها منقرض شد.»

او افزود: «این دایناسور‌ها در نزدیکی محل کنونی صخره‌های سفید داور، پرسه می‌زدند. یعنی دفعه بعد که با کشتی از کنار این صخره‌های با شکوه عبور می‌کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در ذهن خود تصور کنیم.»صدا وسیما #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

4 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

4 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

4 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

4 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

4 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

4 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

4 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

4 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

4 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

4 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

4 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

4 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

4 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

4 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

4 روز پیش

بیشتر...