خودروتک |
۴ هفته پیش

جو مثبت اذهان عمومی نسبت به واردات خودرو

جو مثبت اذهان عمومی نسبت به واردات خودرو

مصوبه آزادسازی واردات خودرو که حدود دو هفته پیش به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، حمایت بسیاری از نمایندگان مجلس، فعالان حوزه واردات و کارشناسان را به همراه داشت. اکنون نیز دو نظرسنجی از مصرف‌کنندگان درباره تاثیر واردات خودرو بر متغیرهای کلیدی بازار، از اعلام رضایت تقاضا با آزادسازی حکایت دارد. نتایج این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد از نگاه مصرف‌کننده، بازگشایی واردات باعث کاهش قیمت، ایجاد رقابت و همچنین حذف دلالان و واسطه‌گران از بازار خودرو می‌شود؛ ضمن آنکه شرایط را برای تولید و فروش از حالت نابسامان خارج می‌کند.

به گزارشخودروتکبه نقل از دنیایاقتصاد، طرح آزادسازیخودرواز اوایل شهریور امسال در دستور کارمجلس شورای اسلامیقرار گرفت، طرحی که طبق آن،واردات خودروبدون انتقالارزو همچنین در ازای صادرات، برای اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد خواهد بود.

این طرح چهارشنبه دو هفته پیش درصحن علنی مجلسشورای اسلامی مطرح و با رای بالایی به تصویب رسید. چهارشنبه اما خبر رسید شورای نگهبان دو ایراد کلی را به مصوبه آزادسازی واردات خودرو گرفته و آن را به مجلس بازگردانده است. حالا قرار است مجلسی‌ها ایرادات شورای نگهبان را رفع و مصوبه واردات خودرو را دوباره به این شورا بفرستند. جدا از اینکه چه سرنوشتی در انتظار مصوبهوارداتخودرو خواهد بود (که البته به نظر می‌رسد با رفع ایرادات،شورای نگهباندر نهایت آن را تایید خواهد کرد) مساله مهم دیگر، استقبال افکار عمومی از مصوبه موردنظر است.

تا پیش از این، از فعالان عرصه واردات، برخی ازنمایندگان مجلسو خیلی از کارشناسان به عنوان موافقان آزادسازی واردات خودرو یاد می‌شد، اما حالا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این مصوبه از پشتوانه مردمی نیز برخوردار است. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های مربوطه، روی دو موضوع قیمت ورقابتدر بازار خودرو دست گذاشته‌اند. به اعتقاد اکثریت شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها، آزادسازی واردات می‌تواند علاوه بر کاهش قیمت خودرو‌(چه داخلی و چه خارجی)، بازار را نیز به سمت رقابتی شدن ببرد.

قیمت خودرو وارداتی

این موضوع نشان می‌دهد از دید افکار عمومی ممنوعیت واردات نه تنها سبب صعود منحنی قیمت در بازار خودرو شده، بلکه اندک رقابت موجود نیز در این بازار از بین رفته است. این مساله را کارشناسان نیز تایید می‌کنند و از همین رو معتقدند با شکسته شدن طلسم واردات، ضمن افت قیمت، حداقل بخشی از بازار خودرو درگیر رقابت خواهد شد.

پس از آنکه واردات خودرو در خرداد 97 توسطدولتو در راستای مدیریت منابع ارزی ممنوع شد، منحنی قیمت در بازار خودروهای خارجی کشور روندی صعودی را به خود گرفت و این وسط،رشدقیمت ارز نیز کمک کرد تا ارتفاع صعود بالاتر رود.

در واقع هرچند دولت در راستای مدیریت منابع ارزی در دوران تحریم، واردات خودرو را ممنوع کرد، اما نظرات مردمی نشانی از اینکه اکثریتجامعهموافق ادامه این ممنوعیت باشد، ندارد. ممنوعیت واردات خودرو به دلیل اثر افزایشی روی قیمت و کاهشی روی رقابت، بارها از سوی کارشناسان و فعالان عرصه واردات مورد نقد گرفت و در حال حاضر نیز نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند افکار عمومی هم چندان رضایتی به ممنوعیت واردات خودرو ندارند.

خودروی وارداتی

البته این موضوع را نمی‌توان انکار کرد که یکی از دلایل اقبال بلند واردات خودرو نزد افکار عمومی، نظر منفی آنها دربارهصنعتخودروی کشور است. به عبارت بهتر، از آنجاکه خودروسازی به دلیل ضعف در تولید و عرضه محصولاتی با سطح کیفی و قیمتی مناسب، محبوبیتی نزد اکثر شهروندان ایرانی ندارد، طبیعی است وقتی صحبت از واردات می‌شود، بیشتر نظرسنجی‌ها درباره ازسرگیری واردات خودرو مثبت باشد. طبعا اگر در بازار خودروی کشور رقابت به اندازه کافی وجود داشت و انحصاری به این بزرگی در آن نبود، میل به واردات خودرو نیز تا این حد در میان افکار عمومی به چشم نمی‌آمد.

با توجه به نظر مثبت افکار عمومی، حالانمایندگانمجلس شورایاسلامیانگیزه بیشتری برای رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه آزادسازی واردات خودرو دارند و از آن سو این شورا نیز پیام مردمی واردات خودرو را دریافت کرده است.

گفته می‌شود اعضای کمیسیونصنایع و معادن مجلسشورای اسلامی کار روی رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو را آغاز کرده‌اند و در کل نیز نسبت به تایید آن توسط شورای نگهبان خوش‌بین هستند. ایرادات شورای نگهبان بیشتر به متن مصوبه و البته مغایرت با یکی از قوانین وزارت صنعت،معدن و تجارتمربوط می‌شود که به نظر می‌رسد کاملا قابل حل خواهند بود و اگر شورا در بررسی مجدد مساله جدیدی را مطرح نکند، واردات خودرو به کشور پس از سه سال و اندی از سر گرفته خواهد شد.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون وزیر جهاد کشاورزی از ابلاغ دستورالعمل خرید حمایتی زعفران خبر داد و گفت: ۹۴ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود اما سهم ما از بازار این محصول تنها ۵ درصد است.

لحظاتی پیش

نشریه انگلیسی در گزارشی با اشاره به سخنان اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر تعداد 100 هزار نفره نیروی این جنبش، نوشت تعداد نیروهای حزب‌الله لبنان بیش از ارتش انگلیس است.

7 دقیقه پیش

یکشنبه با عبور امواج تراز میانی، در ارتفاعات استان‌های واقع در البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

7 دقیقه پیش

امروز نرخ دلار در صرافی ملی ایران به مبلغ ۲۶ هزار و ۶۹۰ تومان رسید.

یک ربع پیش

آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۳۳۳ ترددشمار فعال در محور‌های برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۷.۴ درصد کاهش تردد را نشان می‌دهد.

یک ربع پیش

گروه خودروسازی سایپا شرایط ثبت نام طرح جدید فروش فوق‌العاده محصولات خود را از فردا سوم آبان ۱۴۰۰ اعلام کرد.

یک ربع پیش

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران اظهار داشت: بازار لوازم یدکی خودرو تا حدودی دچار رکود است. عرضه در سطح بازار زیاد است ولی سطح تقاضا کم است.

نیم ساعت پیش

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زین‌العابدین خرم رضوی با سابقۀ مجاهدت در دفاع مقدس و شش ماه مقاومت ستودنی و هوشمندانه در اسارت تکفیری‌ها در سوریه، با کف نفس اشترگونۀ امروز در پیشگاه خدا و مردم عزیزتر شد.

نیم ساعت پیش

در شبانه روز گذشته ۱۱ هزار و ۶۴ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۶۵ تن نیز به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

نیم ساعت پیش

زمانی که امین قاسمی‌نژاد از تیم پدیده جدا شد به باشگاه سابقش قول داد که حق انتقال را شخصاً پرداخت خواهد کرد. در همین راستا قاسمی‌نژاد دو فقره چک شخصی خود را به باشگاه پدیده داده است. یکی از این چک‌ها به تاریخ 25 شهریور و دیگری متعلق به 25 مهر ماه است. یک چک دیگر نیز از سوی قاسمی‌نژاد به باشگاه پدیده داده شده و باید در موعد مقرر پول شود اما مسأله اینجا است که قاسمی‌نژاد به دلیل دریافت نکردن حقوق خود از باشگاه استقلال هنوز نتوانسته هیچ‌یک از این چک‌ها را در موعد مقرر پول کند و دو چک ابتدایی برگشت خورده است.

نیم ساعت پیش

سردار سلیمانی گفت: میدان دادن به نیروی خلاق و مبتکر بسیجی و اعتلای این تشکیلات در گام دوم حائز اهمیت است و باید برای آن برنامه ریزی کنیم.

نیم ساعت پیش

فارس نوشت: سران قوا، مسئولین نظام و میهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امروز با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

نیم ساعت پیش

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا در استان برنامه توزیع دان در مناطق و زیستگاه های استان آغاز شد.

نیم ساعت پیش

پس از انتشار ادعایی مبنی بر خودکشی یک خانم عکاس در بوشهر به دلیل رفتار قاضی، روابط عمومی دادگستری این استان ضمن تکذیب ادعای فوق به بیان‌ توضیحاتی پرداخت.

نیم ساعت پیش

مدیرعامل  ایران خودرو گفت: ظرفیت تولید 80 درصد از محصولات ایران‌خودرو،‌ طی سه سال آینده به برند داخلی در این شرکت فراهم شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...