خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

گزارش کتاب ، یارِ مهربانی که مهجور مانده است باید از کودکی شروع کرد اخبار سمنان اخبار استانها تسنیم Tasnim


گزارش| "کتاب"، یارِ مهربانی که مهجور مانده است؛ باید از کودکی آغاز کرد

آمارها نشان می‌دهد که وضعیت سرانه مطالعه و کتابخوانی در استان سمنان خوب نیست و این یار مهربان در شلوغی زندگی امروزی "مهجور" مانده است.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازسمنان، "من یار مهربانم!" نام شعری از عباس یمینی شریف در کتاب دوم دبستان. شعری به ما یادآوری کرد کتاب یاری مهربان است که نباید از آن غافل شد؛ چراکه این یار مهربان پندهای فراوانی در دل خود جای‌داده است؛ گرچه او دوستی هنرمند با سود و بی‌زیان است؛ اما امان از دنیای مدرن و مجازی امروز که فاصله بشریت را با این یار مهربان هرروز بیشتر و بیشتر کرده است.

اوضاع گویا آن‌قدر خراب است که یک شاعر معاصر، چندی قبل با لحنی طعنه گونه حال‌وروز کتاب‌خوانی در زمان خود را این‌گونه بیان می‌کند؛ «اگر خواستی چیزی را پنهان کنی، لای کتاب بگذار. این ملت کتاب نمی‌خوانند!» وضعیتی که انگار همچنان از آن زمان تا به امروز ادامه‌دار بوده و به عبارتی دَر بر همان پاشنه می‌چرخد که اهل فرهنگ همچنان از کتاب‌خوانی مردم و پایین بودن سرانه مطالعه می‌گویند.

وضعیت سرانه مطالعه در کشور و استان سمنان چگونه است؟

بر اساس آخرین پیمایش‌های انجام‌شده مشخص‌شده است 46.6 درصد از جمعیت کل کشور کتاب می‌خوانند؛ سرانه مطالعه در کشور 1.5 ساعت در هفته است.

سه هزار و 728 باب کتابخانه در کشور در حال فعالیت هستند که از این تعداد، دو هزار و 735 باب کتابخانه به‌صورت نهادی، 854 باب کتابخانه به‌صورت مشارکتی و 140 باب کتابخانه به‌صورت مستقل در حال انجام خدمات کتابخانه‌ای هستند.

اما در استان سمنان 56 کتابخانه متعلق به نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح استان فعالیت دارند.‌ بر اساس آمار و بررسی‌های انجام‌شده به لحاظ وجود فضای کتاب و کتاب‌خوانی و افراد کتاب‌خوان در استان سمنان رقمی 62.8 درصدی ثبت‌شده است که نسبت به آمار کشوری در این حوزه فاصله قابل‌توجهی وجود دارد و سرانه مطالعه در استان سمنان 1.8 ساعت در هفته است.

واکاوی این مسئله که چرا کتاب در سبد خانوار ایرانی جایگاهی ندارد و ایرانیان هنوز با اکراه به مطالعه و خرید کتاب نگریسته و جایگاهی برای آن در اقتصاد خانوار قائل نیستند بسیار حائز اهمیت است؛ این در حالی است که علاوه بر توصیه‌های اکید دین مبین اسلام بر مطالعه و توجه بر افزایش علم و آگاهی و دانایی؛ کتاب، کالای فرهنگی و اثرگذاری است که همچنان در هزاره سوم، ارمغانی شگفت‌انگیز از هزاره دوم به شمار می‌رود.

تأکید رهبری بر مطالعه نشان از اهمیت موضوع دارد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی مطیعی، نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت مطالعه و کتاب‌خوانی گفت: نشاط اجتماعی و شادمانی نسل جوان درگرو توجه به کتاب و کتاب‌خوانی است.

وی با بیان اینکه باید جامعه برای خود توفیق اجباری در مطالعه کتاب ایجاد کند و مطالعه گروهی را ترویج کند گفت: متأسفانه قدری آمار سرانه مطالعه و کتاب‌خوانی نه‌تنها در استان سمنان بلکه در کشور پایین است.

نهادهای فرهنگی استان سمنان "کتابخوانی" را در اولویت قرار دهند

ید محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان مطالعه و کتاب‌خوانی را برای سبد زندگی یک ضرورت انکارناپذیر می‌داند و می‌گوید: باید زمینه دسترسی کامل مردم به کتاب در هر زمان فراهم شود و توجه به کتاب و کتاب‌خوانی نباید محدود به‌روز و هفته کتاب شود.

ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و گرایش اقشار مختلف جامعه به سمت‌وسوی مطالعه و افزایش علم و آگاهی بسیار حائز اهمیت است؛ موضوعی که مسئولان امر به‌ویژه در نهادهای فرهنگی و آموزشی از جمله آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و... باید به آن نگاهی ویژه داشته باشند و آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

وقتی‌که شعر من یار مهربانم در کتاب درسی دوره ابتدایی گنجانده‌شده است؛ علاوه بر اینکه گواهی بر اهمیت توجه به کتاب و کتاب‌خوانی است؛ نشان می‌دهد بهترین زمان و دوره برای ترغیب و تشویق افراد به کتاب‌خوانی از همان سنین کودکی است.

تجربه‌های شیرین یک مربی در امر کتابخوانی...

ر همین راستا ربابه صفی مربی پیش‌دبستانی شایستگان سرخه به نوآموزان این مرکز با روشی خلاقانه می‌آموزد که کتاب دوستی هنرمند است که باید با او مأنوس شد.

وی با اشاره به اینکه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی سعی کردیم با روش‌ها و طرح‌هایی نو به نوآموزان بیاموزیم کتاب نقشی مهم در زندگی آنها دارد، خاطرنشان کرد: به این نوآموزان گفتم با کمک والدینتان یک کتاب قصه درست کنید.

این مربی می‌گوید: چند روز این نوآموزان برای درست کردن این کتاب‌ها فرصت داشتند و پس از چند روز هر یک با کتاب‌هایی که خودشان درست کرده بودند به شوق و اشتیاق فراوان به مدرسه آمدند؛ یکی از نوآموزان قصه "چوپان دروغ‌گو"، آن‌یکی داستان "کرم شب‌تاب"، "گندم دونه دونه"، "کی از همه قوی‌تره"، "آشنایی با اعداد" و ... را در اندازه‌های مختلف به شکل کتاب درست کرده بودند.

برنامه‌هایی برای افزایش مهارت کتابخوانی طراحی شود
فرهنگ کتابخوانی در استان کردستان ترویج شود
هفته کتاب ابزاری برای ترویج فرهنگ کتابخوانی است

صفی عنوان کرد: اهمیت توجه کتاب و مطالعه کتاب‌های غیردرسی باید از همان کودکی به بچه‌ها آموزش داده شود و به عقیده من با روش‌های مختلف می‌توان این امر مهم را به کودکان آموخت که از جمله آنها برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی و نقاشی و روایتگری کتاب است.

انتهای پیام/363/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سرمربی تیم والیبال ایفاسرام گفت: اینکه اول لیگ برتر را تعطیل کنند و بعد به سراغ نظرخواهی بروند به درد کسی نمی‌خورد.

9 ساعت پیش

ایرنا : وزارت دفاع آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای از حمله گروه‌های مسلح ارمنی به منطقه قره باغ خبر داد.

8 ساعت پیش

عضو تیم اعزامی به جام جهانی آمریکا تأکید کرد در یک سال اخیر در چندین میدان بین‌المللی محک خورده و حالا دیگر وقت نتیجه گرفتن اوست.

9 ساعت پیش

جام جهانی قطر - سامورایی آبی شگفتی دیگری در این دوره از رقابت‌ها آفرید و به‌عنوان صدرنشین گروه مرگ جام جهانی 2022 به یک‌هشتم نهایی رسید.

9 ساعت پیش

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به برخی تجمعات انجام شده در کشورهای اروپایی از سوی ایرانیان مهاجر (بی‌وطن)، گفت: برخی مجرمانی هستند که حتی کشورهای اروپایی به خاطر قوانین بین‌المللی آنها را پس می‌زنند و برخی که حتی هدف این تجمعات را نمی‌دانستند، فقط به خاطر یک وعده غذای گرم و هزینه ایاب و ذهاب، پادویی دشمنانی را می‌کردند که عقده از ایران دارند.

8 ساعت پیش

تیم ملی ژاپن با برتری مقابل اسپانیا به عنوان صدرنشین گروه E به مرحله یک‌هشتم نهایی مسابقات جام جهانی 2022 قطر صعود کرد.

9 ساعت پیش

معاون اول رئیس جمهوری و وزیر ورزش و جوانان پس از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی وعده پاداش داده بودند که شب دیدار مقابل آمریکا، این قول(مجوز ورود یک دستگاه خودرو خارجی) عملی شد تا بازیکنان روحیه مضاعفی برای این مسابقه پیدا کنند.

10 ساعت پیش

آلمان که دیدار امشب مقابل کاستاریکا برایش اهمیت زیادی دارد و لغزش در این مسابقه می‌تواند به بهای حذفش از مرحله گروهی جام جهانی تمام بشود با ترکیبی به میدان رفته است که بسیاری از آلمان‌ها از آن راضی نیستند.

10 ساعت پیش

نیروهای ارتش سومالی امروز پنجشنبه ۴۰ نفر از عناصر گروهک تروریستی الشباب را در این کشور به هلاکت رساند.

9 ساعت پیش

بیشتر...