خبرگزاری تسنیم |
2 ماه پیش

ترک فعل آب منطقه ای تهران در سقوط کودک قیامدشتی به کانال آب احراز تخلف شهردار قیامدشت تسنیم


‌ترک فعل‌ آب منطقه‌ای تهران در سقوط کودک قیامدشتی به کانال آب/ احراز تخلف شهردار قیامدشت

رئیس دادگاه بخش خاوران از غیبت مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران در جلسه بحران فوت کودک در کانال آب خبر داد و گفت: در این حادثه با مجموعه تقصیرها و ترک فعل‌ها مواجه هستیم و آب منطقه‌ای ذره‌ای دغدغه این حادثه ناگوار را ندارد.

- اخبار استانها -

محمد رحمتی در گفت‌وگو باخبرگزاری تسنیمدرری، با اشاره به سقوط کودک خردسال در کانال آب در محدوده قیامدشت اظهار داشت: از دقایق ابتدایی این حادثه تمامی دستگاه‌های شهرستانی برای کمک‌رسانی و بررسی موضوع و نیز اورژانس و آتش‌نشانی برای ارائه خدمات در محل حادثه حاضر شدند.

وی افزود: در این حادثه با مجموعه تقصیرهایی که می‌توان ترک فعل طی سالیان گذشته تلقی کرد، مواجه هستیم که در زمان مناسب پیگیری نشده و حالا در زمان وقوع این حادثه ناگوار باید به بررسی چرایی این حادثه بپردازیم.

رئیس دادگاه بخش خاوران در ادامه گفت: در این حادثه عوامل مؤثری دخیل هستند که نوک پیکان این تقصیرها به سوی شرکت آب منطقه‌ای استان تهران است زیرا که در قانون پدافند غیرعامل و قانون توزیع عادلانه آب به‌صراحت قید شده است که ارگان یا وزارت خانه‌ای که زیرساخت ایجاد می‌کند، وظیفه محافظت، ایمنی و امنیت منطقه را نیز بر عهده دارد.

رحمتی تصریح کرد: روز گذشته جلسه ستاد بحران در محل بخشداری تشکیل شد و کلیه مسئولان دستگاه‌های متولی شهرستان ری و شهر قیامدشت به‌جز مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان تهران حضور داشتند و این عدم حضور در جلسه‌ای مهم که پس از فوت یک کودک اتفاق افتاده با وجود صدور اخطار و ابلاغیه برای مدیران بوده است.

وی ادامه داد: این جلسه با هدف استیضاح مدیران وقت تشکیل شد که با اهمال‌کاری و بی‌مسئولیتی منجر به این وقوع این اتفاق ناگوار شدند.

رئیس دادگاه بخش خاوران تأکید کرد: مدیرعامل آب منطقه‌ای استان تهران به‌جای حضور در این جلسه یا حضور یکی از معاونان مرتبط، یک نماینده حقوقی به جلسه فرستاد که تنها حرفش حمایت از دستگاه خود بود، در صورتی که این گونه دفاعیات باید در جلسه دادگاه مطرح شود.

غیبت مدیرعامل آب منطقه‌ای در جلسه بحران فوت کودک در کانال آب

رحمتی ابراز داشت: به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اعلام شده بود که کودکی در کانال آب فوت شده و باید در جلسه حضور داشته باشی و از عملکرد خود دفاع کنی، با بی‌مسئولیتی از حضور در خودداری کرد.

وی ادامه داد: در این جلسه آب منطقه‌ای زیر بار تکلیف و مسئولیت خود برای محافظت و احداث دیوار حفاظتی نمی‌رفت و می‌گفت بر اساس قانون شهرداری موظف به تأمین امنیت و ایمنی کانال است در صورتی که در حدود 1 کیلومتر از کانال در محدوده شهر قیامدشت قرار دارد و باقی مسیر کانال در اختیار شهرداری نیست و باید برای ایمنی آن اقدام شود.

غیبت مدیرعامل آب منطقه‌ای هیچ توجیهی ندارد

رحمتی با بیان اینکه غیبت مدیرعامل آب منطقه‌ای در جلسه بحران قیامدشت هیچ توجیهی ندارد افزود: نماینده شرکت آب منطقه‌ای در پاسخ به این پرسش که چرا کانال در مسیر ری به ورامین که امکان سقوط خودرو یا انسان به داخل آن وجود دارد، ایمن‌سازی نشده، هیچ پاسخی نداشت و تنها به دفاع از دستگاه خود پرداخت بدون اینکه ذره‌ای دغدغه این حادثه ناگوار را داشته باشد.

رئیس دادگاه بخش خاوران با اشاره به حضور مدیر ستاد بحران و پدافند شهرستان ری در جلسه گفت: مدیر پدافند از تکلیف شرکت آب منطقه‌ای بر اساس قانون پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: هر دستگاه و ارگانی که زیرساخت شهری ایجاد می‌کند، محافظت از آن را نیز بر عهده دارد اما نماینده آب منطقه‌ای زیر بار نمی‌رفت.

وی تأکید کرد: کانال ری – ورامین توسط وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان تهران احداث‌شده و زارعین دشت ورامین با پرداخت حق آبه از این آب برای آبیاری کشاورزی استفاده می‌کنند و در واقع حق آبه مشخص شده به حساب آب منطقه‌ای واریز می‌شود.

شهردار قیامدشت به دلیل کوتاهی در ایمن‌سازی مرتکب تخلف شده

رحمتی با بیان اینکه احداث بازار روز در مجاورت کانال صحیح نبود اظهار داشت: شهردار قیامدشت به دلیل کوتاهی در ایمن‌سازی کانال در محدوده شهر قیامدشت مرتکب تخلف شده و شهردار نیز مدارکی از مکاتبات با شرکت آب منطقه‌ای ارائه کرد که در ماه‌های اخیر مطالبه ایمن‌سازی کانال را جهت پیشگیری از حوادث احتمالی داشته اما از سوی این شرکت بی‌پاسخ مانده است.

وی با اشاره به پیگیری‌های پیشین برای ایمن‌سازی کانال بیان کرد: در زمان سقوط کودکی که در حدود 3 سال پیش به کانال سقوط کرده بود نیز دستگاه قضایی پیگیری داشته اما به نتیجه نرسیده و بازم شرکت آب منطقه‌ای تهران برای ایمن‌سازی کانال اقدام نکرده است.

رئیس دادگاه بخش خاوران گفت: شهردار قیامدشت در خصوص ایمن‌سازی بخشی از کانال اقدام کرده اما آب منطقه‌ای در مکاتبه‌ای با شهردار اعلام کرده که نباید شهرداری در بستر کانال اقدام داشته باشد و هرگونه تصرف در بستر کانال منوط به موافقت کتبی شرکت است و متخلف از این جرم است و اعلام جرم خواهد شد.

رحمتی ادامه داد: براساس مکاتبات انجام شده شرکت آب منطقه‌ای استان تهران معتقد است که هیچ ارگانی اقدام به فعالیت در بستر کانال نداشته باشد و خودش نیز برای ایمنی کانال کاری انجام نداده است.

وی با اشاره به مصوبات جلسه بحران روز گذشته گفت: در این جلسه مقرر شد تا یک هفته آینده، شهرداری قیامدشت جهت نصب نیوجرسی با ارتفاعی در حدود 2 متر دیوار حفاظتی را در مسافتی در حدود 800 متر اقدام کند.

رئیس دادگاه بخش خاوران تصریح کرد: از 800 متر به بعد نیز باید توسط آب منطقه‌ای برای نصب حفاظ اقدام کند و عملیات عمرانی آن نیز به صورت مداوم رصد خواهد شد.

اهدای عضو کودک غرق‌شده قیامدشتی به بیماران نیازمند

احداث بازارچه در محدوده کانال آب تخلف است

رحمتی سپس افزود: یکی از تخلفات صورت گرفته احداث بازارچه در محدوده کانال است که بر این اساس بازارچه روز تا جانمایی مناسب یا ایمن‌سازی کانال آب تعطیل شد.

وی ادامه داد: پرونده قضایی توسط خانواده کودک تشکیل شد و کارشناسان فنی درصد تقصیر هریک از دستگاه‌ها را اعلام می‌کنند و جنبه عمومی این حادثه بی‌احتیاطی و در نتیجه فوت کودک را در پی داشته بر اساس ماده 616 قانون مجازات تعزیرات رسیدگی و مسئولان امر شناسایی می‌شوند.

نمی‌شود از غواص برای یافتن پیکر کودک استفاده کرد

رئیس دادگاه بخش خاوران با اشاره به تلاش‌های فراوان برای یافتن پیکر این کودک گفت: متأسفانه این کانال دارای عمق حدودی 2 متر و 40 کیلومتر سرعت است و به دلیل گل‌ولای زیاد امکان شنا در آن وجود ندارد، لذا نمی‌شود از غواص برای یافتن پیکر کودک استفاده کرد.

وی ابراز داشت: بر اساس نظرات کارشناسی ابتدا مسیر آب مسدود شد و آتش‌نشانان امکان حضور در کف کانال را داشتند اما متأسفانه هنوز پیکر این دختر 7 ساله پیدا نشده است.

رحمتی در پایان خاطرنشان کرد: در مسیر کانال و در حوزه شهرستان ورامین نیز حائل‌هایی تعبیه شده که اگر جسد از این کانال عبور کرده است در طول مسیر پیدا شود.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شهردار منطقه ۱۵ درجلسه قرارگاه جهادی مسکن که با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران برگزار شد، از نوسازی ۷۰ پلاک جدید در محدوده بافت فرسوده نواحی یک و دو و نیز افتتاح پارکینگ مینابی خبر داد.

نیم ساعت پیش

جنبش حماس با تعیین سقف زمانی برای پایان مذاکرات تاکید کرد که مقاومت هرگز امتیازی به اشغالگران و آمریکا نخواهد داد.

نیم ساعت پیش

باشگاه استقلال به دنبال شایعه مذاکره علی خطیر با فرهاد مجیدی با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود از نکونام را اعلام کرد.

نیم ساعت پیش

رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در نظر داریم ژنتیک افراد با مشاغل پرخطر را جمع‌آوری کنیم، گفت: افراد دارای مشاغل پرخطر مانند خبرنگاران، آتش‌نشانان، کادر پرواز، نیروهای مسلح، جنگل‌بانان، کارگران معادن و ... از گروه‌های هدف این طرح هستند.

نیم ساعت پیش

مرجع تقلید شیعیان در عراق با صدور بیانیه‌ای پیش‌بینی کرد که روز سه‌شنبه، ۱۲ مارس (۲۲ اسفندماه) نخستین روز ماه رمضان باشد.

نیم ساعت پیش

براساس شمارش آرای حدود ۸۰ درصد صندوق‌های تهران، اگر این روند ادامه یابد، ۱۰ نفر از این لیست به مجلس راه می‌یابند و احتمالا از نفر ۱۱ الی ۵۰ راهی دور دوم خواهند شد.

یک ربع پیش

شصتمین مراسم اهدای جوایز انجمن صدای آمریکا با درخشش «اوپنهایمهر» همراه شد.

یک ربع پیش

انتظار می‌رود که لالیگا با توجه به گزارش داور محرومیت دو جلسه‌ای برای جود بلینگام، ستاره رئال مادرید، در نظر بگیرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...