خودروتک |
۱ هفته پیش

آنالیز قیمت خودرو در نیمه ابتدایی 1401 افزایش 80 میلیونی پژو 207

آنالیز قیمت خودرو در نیمه ابتدایی 1401 | افزایش 80 میلیونی پژو 207

نیمی از سال ۱۴۰۱ هم به پایان رسید و نگاهی به بازار خودرو نشان می‌دهد که هر چند قیمت ها به ویژه قیمت ایران خودرو افزایشی بوده اما این افزایش قیمت کم تر از سطح عمومی تورم بوده است؛ به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک که بیش‌ترین افزایش قیمت را میان محصولات ایران خودرو در نیمه اول سال تجربه کرده، افزایش حدود ۱۶ درصدی را ثبت کرده است. این در حالی است که تورم کلی اقتصاد در ۵ماه ابتدایی امسال حدود ۲۸ درصد بوده است.

به گزارشخودروتکبه نقل از اقتصادآنلاین؛ به طور کلی در نیمه نخست سال قیمتسایپابه طور قابل ملاحظه ای از قیمت ایرانخودروکم تر افزایش یافته است. قیمت خودروهای پر فروشایرانخودرو به طور میانگین افزایش ۷.۳ درصدی را نشان می دهد و قیمت خودروهای پرفروش سایپا به طور میانگین افزایش ۱.۴ درصدی را ثبت کرده اند. بنابراین اولاً به طور کلی میانگین قیمت خودروهای پر تقاضای داخلی کم تر ازتورمافزایش یافته است که نمودی از رکود حاکم بر بازار خودرو است و ثانیاً قیمتایران خودروبیش تر از قیمت سایپا افزایشی بوده است.

نکته قابل توجه این است که قیمت ایران خودرو در حالی بیش از سایپا افزایش یافته که ایران خودرویی ها همچنان مشمولقرعه کشی خودروهستند و بیش تر محصولات سایپا از فرآیندقرعه کشی خودروخارج شده اند. همچنین نگاهی به صورت های مالی ایران خودرو نشان می دهد که این شرکت نسبت به سایپا،‌از تولید هر خودرو زیان بیش تری را متحمل می شود که این موضوع می تواند ناشی از دو مسئله باشد؛ یا ایران خودرو نسبت به سایپا،‌ گران تر تولید می کند یا اینکهقیمت گذاریدستوری برای محصولات این شرکت شدیدتر بوده است.

در ادامه نگاهی به تغییر قیمت خودروهای پرتقاضای داخلی می اندازیم:

قیمت ایران خودرو

در گروه محصولات ایران خودروپژو۲۰۷ اتوماتیک پانوراما رکورددارافزایش قیمتبود وقیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراماطی شش ماه ابتدایی سال ۸۰ میلیون تومان (معادل ۱۵.۷ درصد) افزایش قیمت تجربه کرده است. این خودرو که در آخرین روزهای شهریور ۵۹۰ میلیون تومان قیمت می خورد در برهه ای تا قیمت ۶۲۰ میلیون تومان هم بالا رفت که افزایش ۱۱۰ میلیونی قیمت را نشان می داد.

قیمت پژو ۴۰۵ SLXبا ۳۵ میلیون تومان (معادل ۱۱.۶ درصد) افزایش در رده دوم خودروهایی با بیشترین افزایش قیمت قرار می گیرند.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵هم افزایش حدود ۱۱ درصدی را ثبت کرد؛قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵در حالی در فرودین ماه برابر با ۳۲۵ میلیون تومان بود که در پایان شهریور به ۳۶۰ میلیون تومان رسید.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲هم افزایش حدود ۸ درصدی را ثبت کرد و از ۲۷۸ میلیون تومان در ابتدای سال به ۳۰۰ میلیون تومان در پایان تابستان رسید. البتهقیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲در اردیبهشت ماه رکود ۳۱۸ میلیون تومان را هم ثبت کرده بود.

قیمتپژو پارسTU5که یکی از خودروهای پرطرفدار ایران خودرو محسوب می شود در ۶ماهه ابتدایی سال افزایش ۶.۳ درصدی را ثبت کرد و از ۳۵۰ میلیون به ۳۷۲ میلیون تومان رسید.قیمت پژو پارس TU5در اوج قیمت ها در بهار امسال به ۳۸۸ میلیون تومان هم رسیده بود.

قیمت ایران خودرو

قیمت سایپا

در گروه محصولات سایپا شرایط اندکی متفاوت است. به لطف خروج تعداد زیادی از محصولات این خودروساز از فرآیند قرعه کشی به دلیل فاصله کم قیمت بازار و کارخانه و در نتیجه کاهش چشمگیر تقاضای سوداگرانه، برخی از محصولات این شرکت کاهش قیمت داشته اند.

قیمت پراید ۱۱۱با افزایش ۸.۶ درصدی ( معادل ۱۶ میلیون تومان)‌ رکوددار افزایش قیمت میان محصولات ایران خودرو است.قیمت پراید ۱۱۱از ۱۸۶ میلیون تومان در فروردین به ۲۰۲ میلیون در پایان شهریور رسید.

قیمت پراید ۱۳۱نیز با افزایش ۷.۱ درصدی ( معادل ۱۲ میلیون تومان) در رتبه دوم افزایش قیمت سایپا در نیمه اول سال قرار می گیرد.قیمت پراید ۱۳۱از ۱۷۰ میلیون تومان در ابتدای سال به ۱۸۲ میلیون تومان در پایان شهریور رسید.

در نقطه مقابلقیمت کوییک معمولیبیش از ۱۱ درصد کاهش را در نیمه اول سال تجربه کرد، به گونه ای کهقیمت کوییک معمولیاز ۲۲۵ میلیون در ابتدای سال به ۲۰۰ میلیون تومان در پایان شهریور رسید.

کوییک Rنیز دیگر محصول سایپا بود که کاهش قیمت را در ۶ماهه نخست سال تجربه کرد؛‌قیمت کوییک Rبا کاهش حدود ۶درصدی از ۲۲۰ میلیون تومان ابتدای سال به ۲۰۷ میلیون تومان در پایان تابستان رسید.

تیبا هاچبکنیز از خودروهایی بود که در نیمه نخست سال با کاهش قیمت همراه شد؛قیمت تیبا۲  با کاهش ۱.۴ درصدی از ۲۰۷ میلیون تومان به ۲۰۴ میلیون تومان رسید.

قیمت سایپا

 
خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا فرمودند: در این حوادث بیش از همه به سازمان انتظامی کشور و به بسیج و به ملت ایران ظلم شد. البته ملت ایران در این حادثه نیز همچون حوادث دیگر کاملاً قوی ظاهر شد و در آینده هم به همین صورت خواهد بود.

4 ساعت پیش

بوشهر- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: ترویج فرهنگ همدلی و نوع‌دوستی در جامعه با جدیت دنبال شود.

4 ساعت پیش

فرمانده هشت سال دفاع‌مقدس گفت: انگیزه‌هایی وجود دارد که یاد شهدا کمرنگ شود. جریان نفوذ قصد دارد یاد و خاطره شهدا به فراموشی سپرده شود، باید به این درک برسیم که نفوذ وجود داشته و دارد.

4 ساعت پیش

مشهد- مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان با بیان این که در دو سال گذشته نمایشگاه کتاب برگزار نشده است، گفت : هفتمین نمایشگاه کتاب حوزه باشکوه تر از گذشته برگزار می شود.

4 ساعت پیش

بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از آزادی دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبر داد.

4 ساعت پیش

امروز دوشنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۱ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

4 ساعت پیش

مقام معظم رهبری: جامعه هنری و ورزشی ایرانی با این گونه حرکت های دشمن شاد کن آلوده نخواهد شد.

3 ساعت پیش

در حالی که روز گذشته دو گروه معترضین در دانشگاه فردوسی مشهد توافق کردند که صبح امروز ساعت ۱۰ در سالن آمفی تئاتر داشنگاه علوم حضور پیدا کرده و تریبون آزاد برگزار کنند، اما دانشجویان مخالف صبح امروز ساعت ۱۰مقابل دانشکده مهندسی تجمع اعتراضی برگزار کردند. البته گفته می‌شود تعداد تجمع‌کنندگان از روزهای قبل کمتر است و تعداد کمی از دانشجویان نیز در سالن آمفی تئاتر منتظر برگزاری تریبون آزاد هستند.

4 ساعت پیش

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: خروجی‌های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می‌شوند و نگاه این دانشگاه پاسخگویی به نیاز بازار کار است.

4 ساعت پیش

بیشتر...