خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

خروج آهن بنتونیت از خراسان جنوبی بدون فرآوری ممنوع شد ایسنا

خروج آهن و بنتونیت از خراسان جنوبی بدون فرآوری ممنوع شد

ایسنا/خراسان جنوبیمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: به منظور جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی، مقرر شد آهن و بنتونیت به عنوان مواد اولیه بسیاری از صنایع کشور ابتدا در استان حداقل یک مرحله فرآوری شود و سپس در اختیار صنایع بالادستی قرار گیرد.

علیرضا عباس‌زاده روز شنبه ۱۵ مرداد در دومین نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی در سال جاری اظهار کرد: بسیاری از مواد اولیه صنعت در استان ما تامین می‌شود که سنگ آهن و بنتونیت جزو مهمترین آنهاست و خراسان جنوبی بهترین مواد بنتونیت کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در این زمینه علاوه بر اینکه تکلیف قانونی است، براساس تشخیص شورای معادن استان مواد اولیه‌ای که در خراسان جنوبی وجود دارد که منحصر به‌فرد بوده و دارای کیفیت است نباید به‌صورت خام از استان خارج شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در زمینه مواد معدنی آهن و بنتونیت قرار شد طی سه سال با شرایطی که مشخص می‌شود فروش این مواد منحصر به مرحله فرآوری در داخل استان شود، ادامه داد: برای سایر مواد معدنی نیز در استان برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری خواهد شد تا از خروج مواد اولیه خام جلوگیری شود.

عباس‌زاده گفت: اگر این مرحله را برای بقیه معادن فعال استان هم انجام دهیم، در نهایت طی سه سال از خام‌فروشی مواد اولیه مورد نیاز صنایع موجود در کشور جلوگیری خواهد شد.

وی درباره جزء ۴ بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه درخصوص وضعیت پرونده‌های مالیاتی معادن نیز تصریح کرد: براساس این قانون حساب‌های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط قانونی باید در استان‌های محل ذخایر معدنی انجام شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی افزود: باید دفاتر مالی و قانونی مربوطه در استان‌های مذکور مستقر شوند و حوزه مالیاتی آنها در همان استان‌ها تعیین شود که شورای معادن موظف است بر اجرای این بند قانونی نظارت کند.

وی تصریح کرد: اجرای این قانون در استان از اهمیت زیادی برخوردار است چون انجام بخشی از گردش مالی این شرکت‌ها و پرداخت مالیات، سبب تقویت بنیه اقتصادی استان می‌شود.

عباس‌زاده گفت: عمده اجرای این قانون وظیفه سازمان امور مالیاتی کشور است که قرار شد موضوع از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی پیگیری شود لذا اگر عمل نشود باید برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به جزء ۵ بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه افزود: طبق این قانون در مواردی که به دلیل بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های معدنی خسارت‌هایی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آنها برسد، علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک درصد فروش آنها پس از واریز وجه به خزانه استان نزد خزانه‌داری کل کشور به جبران خسارت‌های مذکور و در صورت وارد شدن آسیب‌های عمومی به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص یابد.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی ممکن است خسارت‌هایی به بخش کشاورزی، بهداشت، راه‌های روستایی، منابع طبیعی یا محیط زیست وارد کند که دستگاه‌های تخصصی باید میزان خسارت‌ها را احصا کنند تا یک درصد سهم فروش معادن برای جبران خسارت‌ها هزینه شود، یادآور شد: در این زمینه دستگاه‌های مربوطه باید میزان خسارت‌های معادن را در مناطق مختلف شناسایی کرده و از این ظرفیت استفاده کنیم.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

توقف تولید خودرو خودروسازان در فروش تخلف کرده اند خودرو

7 ساعت پیش

مقامات آمریکایی ماه گذشته مدعی شدند که واشنگتن اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد ایران در حال آماده شدن برای ارسال صدها پهپاد به روسیه است، از جمله برخی از آنها قابلیت تسلیحات دارند و مقامات روسی برای مشاهده هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمله (پهپاد) از ایران بازدید کرده اند.

7 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح ساماندهی نیروی انسانی آموزشی و پرورشی آموزش و پرورش با حضور رئیس سازمان امور اداری و استخدامی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد

7 ساعت پیش

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی از کشف ۱۰۰ کیلوگرم شیشه توسط مرزبانان هنگ تایباد خبر داد.

7 ساعت پیش

، رقابت دسته های ۸۱ و ۷۶ کیلوگرم وزنه برداری زنان بازیهای کشورهای اسلامی برگزار شد و ایران در دسته ۸۱ کیلوگرم صاحب یک مدال طلا و دو برنز شد.

6 ساعت پیش

فوق ستاره آرژانتینی پاری سن ژرمن به ستایش از کریم بنزما پرداخت و او را شایسته کسب توپ طلای ۲۰۲۲ دانست.

6 ساعت پیش

زمان ثبت سفارش فیدلیتی دیگنیتی در بورس کالا ابلاغ شد خودرو

7 ساعت پیش

تسهیلات ۲۵۰۰ میلیارد ریالی برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی خودرو

7 ساعت پیش

دختر وزنه بردار ایران در بازی های کشورهای اسلامی سوم شد و مدال برنز مجموع را گرفت.

7 ساعت پیش

بیشتر...