راهبرد معاصر |
3 روز پیش

جوزپ بورل احتمالا هفته آینده به تهران سفر می کند راهبرد معاصر

العربی الجدید به نقل از منابع آگاه ایرانی از احتمال سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در هفته آینده خبر داد.

به گزارش راهبرد معاصر،العربی الجدید به نقل از منابع آگاه ایرانی اعلام کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در اوایل هفته آینده به تهران سفر خواهد کرد تا درباره تحولات توافق هسته‌ای و از سرگیری مذاکرات وین گفتگو کند.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، افزودند که در روز‌های اخیر رایزنی‌هایی بین تهران و کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ایجاد مقدمات سفر بورل به تهران انجام شده است و دو طرف مقدمات را آغاز کرده‌اند و «اگر اتفاق ناگهانی رخ ندهد به احتمال زیاد بورل خواهد آمد.»

از آنجا که بورل و معاون او، انریکه مورا به‌ویژه طی ماه‌های اخیر پیام‌هایی را میان تهران و واشنگتن رد و بدل کرده‌اند، این‌بار نیز احتمالا حامل پیام آمریکایی‌ها خواهند بود.

العربی الجدید به نقل از این منابع ایرانی نوشت: «دولت آمریکا علیرغم تشدید فعالیت اخیر خود در ارسال پیام‌های میانجی به ایران مبنی بر تمایل این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای، تاکنون تصمیم مناسبی که منجر به احیای توافق شود، نگرفته است.»

این منابع گفته اند که توافق بین بورل و وزارت امور خارجه ایران برای این سفر و از سرگیری مذاکرات وین به زودی تعیین می‌شود.

شنبه گذشته، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد از سرگیری مذاکرات وین که از ۱۱ مارس به حالت تعلیق درآمده، تلفنی گفتگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایران که در این خصوص منتشر شده است، در این تماس، این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست تا مذاکرات را از سر بگیرد و مدعی شد: «زمان از سرگیری سریع مذاکرات و تلاش برای جلوگیری از افزایش تنش فرا رسیده است».

بورل در آن زمان تاکید کرد که «ادامه دیپلماسی و پرهیز از اقدامات غیرسازنده راه برون رفت از شرایط کنونی است «و بر تمایل خود برای ادامه «نقش مثبت برای رسیدن به توافق نهایی» تاکید کرد.

پیش از این رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد مذاکرات با ایران برای احیای توافق هسته‌ای به بن بست رسیده است و گفت: «آژانس در تلاش است تا برخی از واقعیت‌ها در ایران را توضیح دهد. ما هنوز در ارتباط با برخی سوال‌های فنی که از تهران پرسیده ایم، پاسخی دریافت نکرده ایم.»

این اظهارات گروسی در حالی مطرح شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی با وجود همکاری‌های مناسب و مورد نیاز ایران با آن در زمینه فعالیت‌های هسته ای، در گزارش اخیر خود مدعی شد که ایران اکنون به تولید مواد مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک شده است و به سؤالات آژانس در مورد منبع آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام‌نشده پاسخ معتبری نداده است./باشگاه خبرنگاران#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جانشین معاون رفاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود تا مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.

5 ساعت پیش

شرکت بیمه دی، غرامت فوت بیمه شده بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری را به ذینفعان این بیمه نامه پرداخت کرد.

7 ساعت پیش

شرکت خودروسازی پورشه اعلام کرد ساخت نمونه اولیه اسپورت ۹۶۳ را به پایان رسانده است که از سال آینده از این خودروبرای کسب بیستمین پیروزی کلی در مسابقات ۲۴ ساعته Le Mans استفاده خواهد کرد.

5 ساعت پیش

در روز پایانی رقابت‌های قهرمانی تکواندو آسیا، ۲ نماینده تکواندو آقایان برابر رقبایشان متوقف شدند.

7 ساعت پیش

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در هر شیطنت و فتنه‌ای در کشور جای پای نفاق دیده می‌شود،گفت: جریان انقلاب باید آگاه باشدتا جریان نفاق نتواند اهداف پلید خود را دنبال کند.

7 ساعت پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۵۲ بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد.

5 ساعت پیش

عضو کمیسیون صنایع اظهار داشت: وزیر صمت در بحث کنترل قیمت کالاهای صنعتی هم عملکرد قابل قبولی نداشته است و امروز در این حوزه هم گرانی بیداد می‌کند و بازار آن بی‌سرو سامان مانده و از کنترل خارج شده است.

5 ساعت پیش

ایی ای6(EA6) نام یک سدان فناورانه از کمپانی گاک است که در بازار چین از 25800 تا 29300 دلار قیمت دارد.

5 ساعت پیش

بیشتر...