تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام سنا

مجید پیره

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی موضوع "تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام " در جلسه اخیر این کمیته تخصصی خبر داد .

مجید پیره  در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: جلسه اخیر کمیته فقهی به موضوع بررسی سهامی که جهت اجاره دادن برای تامین مالی از محل انتشار اوراق اجاره معرفی شده بود ، اختصاص داشت.

وی با بیان اینکه در این جلسه درخصوص این موضوع و جوانب آن طرح بحث شد ، افزود: یکی از ظرفیت هایی که در حال حاضر در بازار سرمایه ایران- به عنوان یک بازار سرمایه اسلامی مطرح در سطح بین المللی -وجود دارد، استفاده از اوراق اجاره مبتنی بر سهام است .

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، توضیح داد: اوراق اجاره مبتنی بر سهام ، در سطح بازارهای مالی اسلامی دنیا، یک محصول مالی جدید و نوآور و پیشرو محسوب می شود که به مدد تصویب و تایید آن در کمیته فقهی و به پشتوانه آرای فقهی مراجع عظام تقلید در بازار سرمایه ایران عملیاتی هم شده و با استفاده از این سازوکار، خیلی از شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها می توانند تامین مالی کنند .

پیره اظهار داشت: نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به اینکه سهام شرکت های مختلفی در بازار سرمایه در حال معامله است و این شرکت ها از نظر ملاحظات فقهی هم تفاوت هایی با هم دارند، سهام تمام شرکت ها از نظر ملاحظات کمیته فقهی قابلیت اجاره دادن را ندارد .

وی با اشاره به اینکه  بر این مبنا سهام تمام شرکت ها نمی تواند به عنوان دارایی مبنای موضوع انتشار اوراق اجاره قرار بگیرد ، خاطرنشان کرد:  از نظر ملاحظات فقهی، آن دسته از شرکت هایی که دارایی های قابل اجاره آنها در مجموعه اموال شرکت بر سایر انواع دارایی ها غلبه داشته باشد، می تواند مبنای انتشار اوراق اجاره قرار بگیرد و در خصوص این سهم ها بعد از اینکه کمیته فقهی این موضوع را تایید کرد، امکان انتشار اوراق اجاره برای آنهاوجود دارد .

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار،  ادامه داد: ساز و کاری که در این رابطه پیشنهاد می شود و البته  مورد اجرا هم قرار می گیرد ، این است که مجموعه ای مانند یک هلدینگ یا یک شرکت سرمایه گذاری که  سهم ها را در اختیار دارد، و آن سهم از نظر ملاحظات فقهی قابلیت اجاره دارد، توسط آن شرکت که بانی نامیده می شود به خریداران اوراق اجاره فروخته می شود  و خریداران این اوراق،  آن سهم را خریداری می کنند و بعد منافع آن سهم را در قالب اجاره به شرط تملیک به بانی واگذار می کنند .

پیره  افزود: مشابه انواع اوراق اجاره، ساز و کار کلی فرآیند انتشار و روابط حقوقی بین طرفین در مورد اوراق اجاره مبتنی بر سهام هم وجود دارد و شرکت ها می توانند با استفاده از ظرفیت اوراق اجاره مبتنی بر سهام ، از این محل تامین مالی کنند .

وی توضیح داد: در جلسه اخیر کمیته فقهی، مواردی که قبلا از نظر ملاحظات کارشناسی به تایید رسیده بود، و نسبت های غلبه دارایی های قابل اجاره در خصوص آنها محرز شده بود، مطرح شد و چهار سهم برای تامین مالی از محل انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام حایز شرایط اجاره دادن شناخته شد .

به گفته پیره،  در صورتی که بقیه موارد اجرایی هم طی شود، شرکت هایی می توانند از محل این چهار سهم در قالب انتشار اوراق تامین مالی کنند .


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

قم- همزمان با دهه کرامت ، 65 زوج در اتاق عقد حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) با تاسی به ایشان ، زندگی مشترک خود را آغاز کردند.

10 دقیقه پیش

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 37 سنت معادل 0.49 درصد افزایش به 75 دلار و 56 سنت رسید.

11 دقیقه پیش

باشگاه پرسپولیس با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که با همه شرط های بوژیدار رادوشوویچ موافقت کرده است.

یک ربع پیش

با اعلام محمد ربیعی مهدی کیانی و محمد انصاری در بازی با پرسپولیس حضور خواهند داشت.

یک ربع پیش

علت دیرکرد در واریز بخش دوم سود سهام عدالت مشخص شددهقان دهنوی گفت: علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت آن است که هنوز چند شرکت بورسی سرمایه پذیر سودی را به حساب سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

یک ربع پیش

سرمربی آبی پوشان بعد از دو روز غیبت به تمرینات تیمش برگشت

یک ربع پیش

باغستان سنتی قزوین از نمونه های کارآمد آبخوانداری و پخش سیلاب است که توانسته است تهدید سیل را به فرصت آبادانی و سرسبزی تبدیل کند.

نیم ساعت پیش

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده‌های دو خبرنگار محیط زیستی و 5 سرباز معلم که بر اثر حادثه واژگونی اتوبوس جانشان را از دست دادند، نوشت: مسئولان پاسخگو باشند.

نیم ساعت پیش

اقتصاد آنلاین – فائزه بهرامی: آنچه در زیر می آید قیمت انواع لپ تاپ‌ ایسوس در سطح بازار تهران است.

نیم ساعت پیش

اذیت و آزار کودکان و نوجونان در فضای مجازی در بسیاری از کشورهای اروپایی به خصوص انگلیس جرم شناخته می شود. در این گزارش به این موضوع می پردازیم.

نیم ساعت پیش

ارزش بازار مایکروسافت پیش از برگزاری رویداد معرفی ویندوز 11 و پس از رشد 1.2 درصدی بهای هر سهم، به 2 تریلیون دلار رسید.

نیم ساعت پیش

قم- هفدهمین نشست علمی و تخصصی در رواق میقات به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) فردا در قم برگزار می‌شود.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال استقلال پیش از دیدار تیمش مقابل پدیده از بازداشت مدافع این تیم جلوگیری کرد.

نیم ساعت پیش

تهران- علی انسانی از شعرای آیینی کشور به عنوان خادم فرهنگ رضوی انتخاب شد.

نیم ساعت پیش

نیسان پاترول که در بازار ایالات متحده با نام نی

1 ساعت پیش

بیشتر...