خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

میکرو خانواده های امروزی در دوران گذار ایسنا

"میکرو خانواده‌های" امروزی در دوران گذار
عکس تزئینی است

عضو تیم تخصصی مشاوره ازدواج و زوج انجمن ازدواج و خانواده کشور از خانواده‌های امروزی به عنوان "میکرو خانواده" یاد کرد و گفت: در خانواده‌های امروزی افراد دچار انقطاع خانوادگی شده‌اند و بیشتر تمایل دارند بر لذت‌ها و دوستان خود تمرکز کنند و با آنها وقت بگذرانند. خانواده نظیر هر پدیده دیگری در حال عبور از مرحله گذار است و می‌توان گفت در حال تجربه یک فروپاشی جدی در قالب طلاق، زندگی مجردی، ازدواج سفید، مهاجرت‌های تک ساحتی و… است و اینگونه شکل جدیدی از خانواده ارائه می‌شود.

دکتر امیر لطفی حقیقت در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به روز جهانی خانواده و دلایل هراس جوانان برای ازدواج در عصر حاضر، اظهار کرد: در جامعه سطحی و پر لذت، افراد تصور می‌کنند پرداختن به لذت‌های فردی و جمعی بسیار راحت‌تر از پذیرفتن مسئولیت ازدواج است و این تنوع طلبی‌ها و خوشی‌ها را به دیگران نیز "سرایت" می‌دهند، به طوری که دیگر افراد تمایلی به تشکیل زندگی مشترک و خانواده پیدا نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بزرگترین خطر برای نهاد خانواده در جامعه امروزی، "ضعف اخلاقی" است. متاسفانه سطح اخلاق و رفتار در جامعه کاهش پیدا کرده و افزایش حجم مشغله روزانه باعث شده است تا افراد نتوانند عشق ورزی، احترام و ثبات را به معنای واقعی درک کنند.

این دکترای مشاوره همچنین این را هم گفت که عدم توانایی مالی برای تشکیل خانواده و ضعف در قوانین حوزه ازدواج و طلاق که نیازمند بازسازی و بازتعریف هستند نیز از جمله دلایل هراس جوانان از ازدواج است.

لطفی اخلاق محوری در خانواده، پذیرش نامشروط و اخلاق والا، احترام عمیق به طرف مقابل، عدم توقع بیش از حد و در عین حال عدم سادگی و ساده لوحی را از جمله مولفه‌های موثر در حفظ یکپارچگی خانواده‌ها دانست و گفت: نمی‌توان سن مشخصی برای تشکیل خانواده و ازدواج در نظر گرفت اما به طور کلی زمانی که افراد به پختگی متوسط در زندگی برسند و تحت نظر یک روانشناس آموزشهای فردی و اجتماعی و گروهی را دیده باشند می‌توان گفت برای تشکیل خانواده آماده‌اند. هر هدفی که منجر به تعالی، آرامش، موفقیت، کسب و اهداء عشق شود از جمله اهداف متعالی برای ازدواج است.

این عضو تیم تخصصی مشاوره ازدواج و زوج انجمن ازدواج و خانواده کشور با تاکید بر اینکه افراد نیازمند تشکیل خانواده هستند، تصریح کرد: افراد یک جامعه برای داشتن آینده‌ای روشن نیازمند زندگی بر مبنای هنجارهای سالم هستند. ارزشهای زندگی باید درون جوامع نهادینه شود و مورد تایید قرار گیرد. افراد نیازمند تشکیل خانواده بر مبنای چارچوب‌های روانشناسی اصیل هستند.

این پژوهشگر روان درمانی فراتشخیصی معتقد است که پیشرفت تکنولوژی از اهمیت خانواده در جامعه جهانی کاسته به طوری که تعلق خاطر عاطفی اعضای خانواده نسبت به یکدیگر و نسبت به مفهوم خانواده کاهش پیدا کرده است و در عین حال از بعد دیگر می‌توان گفت اهمیت خانواده از بین نرفته بلکه تغییر شکل یافته است.

این پژوهشگر روان درمانی فراتشخیصی با اشاره به اهمیت "معنویت" در جوامع، تصریح کرد: مشکلات معیشتی، افت آرامش و سلامت روان و افزایش انتظارات افراد، از جمله عوامل تهدید کننده خانواده است. امروزه معنویت به عنوان عنصر مهمی در جوامع، بسیار کمرنگ شده است. زمانی که ارزشهای فرامادی کاهش پیدا می‌کنند کج روی‌ها، بی‌اخلاقی‌ها، خیانت‌ها و بداخلاقی‌ها به عنوان عناصر مادی توجیه می‌شوند و همین امر زنگ خطر جدی نهاد خانواده را به صدا در می‌آورد.

لطفی از خانواده به عنوان "عنصری بی بدیل" یاد کرد و افزود: در جوامع امروزی نرخ اختلالات روانی، خودکشی، احساس تنهایی، فقر روانی و… رو به افزایش است و در این بین متاسفانه نتوانستیم برای خانواده به عنوان یک عنصر حیاتی چارچوب درست و خوبی تعیین کنیم. تبعا خانواده‌های تک نفره امروزی که در ارتباطات گذرا بسط پیدا کرده‌اند، دچار آسیب‌های زیادی هستند.

این دکترای مشاوره تصریح کرد: در عصر حاضر افراد نمی‌خواهند "افشا" شوند و از طرفی نمی‌خواهند با دیگران از طریق وصلت و در قالب خانواده ارتباط بگیرند. حتی مایلند شخص مورد علاقه خود را در ارتباط فردی نگه دارند. کمرنگ شدن ارزشهای معنوی، کمرنگ شدن هنجارهای اخلاقی و رفتاری، صمیمیت بیش از اندازه با افراد، بدبینی بیش از حد و برداشته شدن چارچوب خانواده‌ها از جمله مواردی است که خانواده‌های امروزی را تهدید می‌کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: خاصیت مغناطیسی ایجاد شده در بدن برخی دریافت کننده‌های واکسن کرونا ممکن است در هر نوع از این واکسن بروز کند. بر اساس فرضیه‌ها ممکن است این عارضه بر اساس مواد موجود در واکسن بروز کند. به دنبال یافتن دلیل علمی این موضوع هستیم.

۱ هفته پیش

«غیبت هنر» عنوان گزارشی است که در آن حضور بسیار کمرنگ اهالی فرهنگ و هنر در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شده است.

۱ هفته پیش

مجری یک شبکه عراقی گفت: بهتر است بشار رسن در فصل آینده به پرسپولیس و ایران برگردد یا به یک لیگ اروپایی برود.

۱ هفته پیش

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

بندرعباس-نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: حضور در انتخابات استفاده از حق و انجام تکلیف است و مشارکت درآن موجب افزایش عزت و استقلال کشور خواهد شد.

۱ هفته پیش

بوژیدار رادوشوویچ ، ناامید از بدقولی مدیران باشگاه به کشورش رفته و شاید این آغاز جدایی او از پرسپولیس باشد.

۱ هفته پیش

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار رتبه‌بندی تامین می‌شود، به این پرسش پاسخ داد که آیا رتبه‌بندی معلمان با تغییر دولت متوقف خواهد شد؟!

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: این موضوع وابسته به شرایط بازار است، اگر شرایط بازار مناسب شود اقدامات لازم برای آزادسازی ۴۰ درصد دوم سهام عدالت انجام می شود.

۱ هفته پیش

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، دوشنبه، همچنان تحت تاثیر گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد تورم آمریکا بیش از حد انتظار بالا رفته است، رشد کرد.

۱ هفته پیش

باشگاه الهلال عربستان اعلام کرد با لئوناردو ژاردیم سرمربی پرتغالی سابق موناکو قراردادی یک ساله امضا کرد.

۱ هفته پیش

تیم ملی فوتبال ایران برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی از پیراهن‌های جدید سفید و قرمز استفاه خواهد کرد.

۱ هفته پیش

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

۱ هفته پیش

یکی از چالش های افرادی که صاحب ایده و دانش هستن

۱ هفته پیش

در نمایشگاه «اولین نمایشگاه توانمندسازی و حمایت از شرکت‌های منطقه در تامین نیازهای شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر»، شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، کارون، اروند، شهید تندگویان، خوزستان، بوعلی سینا، شرکت فجر انرژی خلیج فارس و شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی در منطقه با هدف تأمین نیازهای خود از واحد‌های تولیدی منطقه ماهشهر و با حضور مدیران عامل این شرکت‌ها ۶۶ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۱ هفته پیش

بیمه تعاون در راستای سیاست های ترویج علم در صنعت بیمه، اقدام به دستاوردهای پژوهشی متخصصان آکادمیک کرده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...