خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

ابواب البیان ، کتابی تاریخی درباره خطب مواعظ حرم رضوی از نوروز تا رمضان رضوی

«ابواب البیان»، کتابی تاریخی درباره خطب و مواعظ حرم رضوی از نوروز تا رمضان
به گزارشخبرگزاری رضوی، خطیب قاری سبزواری، نویسنده کتاب ابواب البیان است که معاصر شاه سلیمان صفوی و از مقربان وی بوده است این کتاب را در سال 1086 قمری در زمان شاه سلیمان صفوی به پایان رسانده و به او تقدیم کرده است.

خطبه‌خوانی آیینی سنتی و دیرینه در بارگاه منور رضوی است که به منظور بزرگداشت شعار مذهبی و ابراز شکوه و عظمت دربار حضرت امام رضا(ع) برگزار می‌شود.
خطیب قاری، خطبه‌ها و مواعظ خود را به اقتضای وقت و مقتضای مقام در مجامع و عوام در جُمعات و اعیاد می‌نگاشته است، در واقع خطیبان پیش از او خطبه‌ها را فقط به زبان عربی ایراد می‌کردند اما خطیب قاری خطبه‌های خود را ابتدا به زبان فارسی ایراد می‌کرد.

کتاب «ابواب البیان» در 7 بیان تنظیم شده است، بیان نخست در ذکر خطبه و مواعظی است که مخصوص به عید نوروز است، بیان دوم به عید رمضان اختصاص دارد، بیان سوم مربوط به عید قربان، بیان چهارم راجع به عید غدیر است، بیان پنجم به روز مولود و مبعث و عاشورا می‌پردازد، بیان ششم به خطبه و مواعظی اختصاص دارد که ویژه جُمعات است و بیان آخر نیز به ذکر خطبه مربوط به وقوع زلزلهو احکام میمنت فرجام نواب همایون اعلی در فرستادن شمعدان های نذری به مشهد مقدس است.

در بخش مقدمه این کتاب به سیر تاریخی خطبه‌خوانی در حرم مطهر رضوی اشاره شده و در بخشی از این مطلب آمده است: آئین خطبه‌خوانی بر اساس وقف‌نامه علیشاه، حاکم وقت خراسان در سال 1130 هجری قمری و دست کم از دوره صفویه تداول داشته و برای خطبه‌خوان که از جمله مشاغل رسمی بوده در برخی از وقف‌نامه‌ها مقرری خاص تعیین شده است.

همچنین در این اثر به تاریخ خطابت در مسجد گوهرشاد نیز اشاره شده و آمده است: تاریخچه و اسناد موقوفات مسجد گوهرشاد نشان می‌دهد که سِمت و یا پست خطابت در این مسجد به عنوان شغل محسوب می‌شده و برای آن مقرری تعیین می‌شده است و همچنین ارکان اولین تشکیلات خدمه و سازمان مسجد نیز در این وقف نامه بیان شده است. شایان ذکر است، این کتاب توسط منصور ستایش تصحیح و تحقیق شده و در شمارگان 500 نسخه و قطع رقعی به چاپ رسیده است.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امروز (۱۱ اسفندماه ۱۴۰۲) دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود. در این مطلب روش یافتن نزدیک‌ترین شعبه‌ اخذ رای آمده است.

1 ساعت پیش

حسن روحانی رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم، در انتخابات ۱۴۰۲ شرکت کرد.

1 ساعت پیش

تصویری از حضور احمد نجفی، بازیگر پیشکسوت سینما در صندوق رای ویژه اصحاب فرهنگ و هنر را ببینید.

نیم ساعت پیش

علی‌رغم وجود سرمای هوا در شهرستان شیراز همچنان مردم ولایتمدار و شهیدپرور این خطه با اشتیاق برای حضور در انتخابات در شعب اخذ رای در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) حضور پررنگی دارند.

1 ساعت پیش

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: آغاز زمان رای‌گیری ساعت 8 بوده و طبق قانون تا 10ساعت ادامه پیدا خواهد کرد. بعد از ساعت 18 بنا به تشخیص وزیر کشور تمدید می‌شود که اطلاع‌رسانی خواهد شد.

1 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد به همراه استاندار یزد با حضور در شعبه اخذ رای، رای خود را به صندوق انداختند.

1 ساعت پیش

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون هیچ گونه قطعی در سامانه انتخاباتی نداشته‌ایم و 39 گشت فیبرنوری در استان فعال است.

1 ساعت پیش

وزیر ارتباطات گفت: مردم می‌توانند از طریق پیام‌رسان‌های ایرانی ویراستی، ایتا و گپ محل شعب اخذ رأی را در نزدیکی خود ببینند و به آن محل مراجعه کنند.

1 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: انتخابات فعلی اولین یا آخرین حماسه ملت ایران نبوده، ملت ایران حماسه های بزرگی در پیش دارد و این پیام را به دشمن می‌دهد که بدانند ملت بزرگ ایران راهی که انتخاب کرده را با صلابت ادامه خواهند داد.

1 ساعت پیش

بیشتر...