خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

مربی: ایرانیان بیانگر فرهنگ هویت تاریخی ایران است resize

علی مربی در گفت‌وگو با میزان پیرامون نمایش «ایرانیان» گفت: «ایرانیان» در حقیقت بیانگر فرهنگ و هویت تاریخی ایران است که در عین حال تقابل و اشتراک‌ها با سایر ملل به ویژه با یونان باستان ابراز می‌دارد. همچنین به برخورد دو تمدن بزرگ یونان و ایران و انگیزه‌های این مقابله می‌پردازد.

وی پیرامون مضمون نمایشنامه «ایرانیان» ابراز کرد: متن فاخر نمایشنامه «ایرانیان» علاوه بر تعریف یک واقعه عظیم، در زیر متن خود اشاره‌هایی به شکل اجرایی حکومت‌های قبل از میلاد مسیح، اسطوره شناسی و سلسله مراتب اجتماعی آن دوران اشاره دارد.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مشاهده آخرین اخبار تئاتراینجا کلیک کنید

این بازیگر تئاتر اظهار کرد: من در این نمایشنامه، نقش پیک ارتش خشایارشاه هخامنشی را بر عهده دارم که خبر شکست هولناک ایرانیان از یونانیان را می‌آورد و با جزئیات شرح ماوقع می‌کند و باعث می‌شود که حاکمان ایرانی آن زمان در تعامل با سایر ملل، تجدیدنظر کنند.

مربی با اشاره به هدف اصلی از روی صحنه رفتن این نمایش بیان کرد: آشنایی مخاطبان با یکی از بهترین متون کلاسیک ادبی جهان به قلم آیسخولوس (شاعر و نویسنده چیره دست یونانی) از دلالی اصلی اجرای نمایش «ایرانیان» بوده است.

بازیگر نمایش «ایرانیان» پیرامون صدمات کرونا بر بدنه تئاتر تصریح کرد: تئاتر هم مانند دیگر رشته‌های هنری و همچنین سایر حرفه‌ها، آسیب‌های جدی از همه گیری کرونا دیده، اما هنر نمایش یک هنر اصیل و فاخر است و همواره تحت هر شرایطی به حیات خود ادامه داده است، رسالت ما بعنوان عاشقان و دست اندرکاران این هنر این است که تا سرحد امکان و به هر وسیله‌ای آن را زنده و سرپا نگه داریم و برای انجام این رسالت چه متنی بهتر و والاتر از «ایرانیان» که تمام مؤلفه‌های یک متن کلاسیک دقیق را داراست.

 وی با اشاره به اینکه اجرای آثار چون چون «ایرانیان» در دوران کرونا ریسم محسوب محسوب می‌شود یا خیر بیان کرد: به نظر بنده اتفاقاً اجرای چنین متن‌های پر پرسوناژی می‌تواند نوید بخش اجرا‌های مشابه در آینده‌ای نزدیک باشد و باعث تشویق دیگر هنرمندان به اجرای چنین متونی شود. البته بهتر شدن وضعیت کرونا و عبور از پیک پنجم بیماری و همچنین واکسیناسیون گسترده، خود باعث اشتیاق بیشتر برای انجام چنین اجرا‌هایی و امید به موفقیت آمیز بودن آن‌ها خواهد شد.

انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

2 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

2 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

2 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

2 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

2 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

2 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...