خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

پیامبر گرامی اسلامی ائمه اطهار بهترین الگوی همه انسان ها هستند رضوی

تولیت آستان قدس رضوی:
پیامبر گرامی اسلامی(ص) و ائمه اطهار(ع) بهترین الگوی همه انسان‌ها هستند
به گزارشخبرگزاری رضوی،حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی صبح امروز در ویژه برنامه سالروز ولادت رسول مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) که در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک این ایام، به تبیین ویژگی‌های اخلاقی و رفتار حضرت محمد(ص) پرداخت و گفت: در قرآن کریم، علاوه بر نبوت و ابلاغ رسالت، بر نقش هدایت و امامت پیامبر اکرم (ص) نیز تاکید شده و به همین جهت وظایفی همچون تعلیم و تربیت و تزکیه بر عهده ایشان گذاشته شده است.
وی با ذکر نمونه‌ای، به آیه ۲۱ سوره احزاب اشاره و اظهار کرد: مضمون این آیه این است که به همگان توصیه شده، چه در صبر و مقاومت با دشمن و چه در اوصاف و افعال نیکو، به رسول خدا اقتدا کنند.
الگو بودن پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) محدود به زمان و مکان نیست
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: نقش امامت و ولایت پیامبر عظیم الشان اسلام، علاوه بر اینکه در کلام و لسان حضرت مجسم بود در سیره عملی این حضرت نیز ظهور و بروز داشت و طبق آیات قرآن، آن حضرت و همه ائمه اطهار(ع)، برای جامعه بشری و انسانی الگو و اسوه بودند.
وی تصریح کرد: علاوه بر اینکه در قرآن کریم، پیامبر(ص) به عنوان الگو و اسوه انسان‌ها معرفی شده است، امام علی(ع) هم در نهج البلاغه فرموده‌اند که پیامبر(ص) باید به عنوان الگو و اسوه به مردم و جامعه معرفی و از ایشان تاسی و پیروی شود. حجت‌الاسلام و المسلمین مروی ادامه داد: این الگو بودن، مختص به زمان و مکان محدودی نیست بلکه در همه زمان‌ها و اعصار برای جامعه بشری قابل استفاده است و به همین دلیل همچنان در زندگی امروز بشر نیز، پیامبر گرامی اسلامی(ص) و ائمه اطهار(ع) بهترین الگوی همه انسان‌ها هستند.
مهربانی و دوری از ریا، از صفات جامعه نبوی است
وی در ادامه به شاخص‌ها و ویژگی‌های بارز اخلاقی و رفتاری پیامبر(ص) اشاره و تصریح کرد: رسول مکرم اسلام(ص) جامعه‌ای عاری از تکبر، دروغ، فریب، کینه، بغض، حسادت و سوء ظن می‌خواهد و به دنبال جامعه‌ای پاکیزه، مهربان، با محبت و به دور از ریاکار و فریب‌کاری است؛ این‌ها صفات جامعه نبوی است نه جامعه‌ای که به خاطر مادیات دنیوی، چشمانشان را به روی مردم ببندند و رحم و مروت را کنار بگذارند. تولیت آستان قدس رضوی با ذکر مصداقی در این باره گفت: پیامبر(ص) از میان قبایلی که تولد دختر را ننگ می‌دانستند و فرزندانشان را زنده به گور می‌کردند، انسان‌های کمال یافته‌ای تربیت کردند و به جامعه تحویل دادند و این ثمره رفتار و سیره ایشان در جامعه آن زمانه بود.
رسول مکرم اسلام(ص) همواره دلسوز مردم بودند
وی از دیگر صفات بارز رفتاری پیامبر(ص) را ویژگی خیرخواهی و دوستی با مردم ذکر کرد و گفت: در قرآن کریم تعابیر مختلفی از پیامبر(ص) شده است که یکی از مهمترین آنها اخلاق عظيم و برجسته‌ ایشان است، رسول مکرم اسلام(ص) همواره دلسوز مردم بودند و از رنج‌ها و دردهای مردم آزرده خاطر می‌شدند، دلسوزی آن حضرت برای هدایت مردم بود و ایشان در هدایت مردم حریص بودند.
تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت تاسی از سیره پیامبر گرامی اسلامی تاکید و خاطر نشان کرد: هر که نسبت به درد و رنج مردم بی‌تفاوت نباشد و از غم و درد آنان آزرده خاطر شود و کاری برای مردم انجام دهد به سیره و رفتار پیامبر(ص) نزدیکتر است.
 


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

3 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

3 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

3 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

3 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

3 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

3 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...