خودروتک |
۱ هفته پیش

کدام خودروهای 10 هزار دلاری وارد کشور می شود

کدام خودروهای 10 هزار دلاری وارد کشور می شود؟

اخیراً وزیر صمت وعده داده که واردات خودروهای اروپایی با قیمت زیر ۱۰ هزار دلار در دولت بررسی می‌شود. آیا خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار در بازار اروپا وجود دارد؟ اگر وجود دارد چه ویژگی‌هایی دارند و چقدر کاربردی هستند؟

به گزارشخودروتکبه نقل ازتجارتنیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بازار اروپا هیچ خودرویی با قیمت ۱۰ هزاردلاروجود ندارد کهایرانبتواند با واردات آنها، وعدهوارداتخودروی ارزان را محقق کند. این مساله به آن معناست که وعده وزیر صمت جنبه اجرایی ندارد و ارزانترین خودروهای موجود در بازار اروپا، بیش از ۱۰ هزار دلار قیمت دارد.

بر این اساس یا وزیر صمت وعده توخالی داده و یا اینکه بدون بررسی بازار خودروهای داخلی وعده واردات چنین خودروهایی را به مردم داده است.

اما گشت بیشتری در بازار خودروهای اروپا نشان می‌دهد که چند مدل محدودخودروبا چنین قیمتی در بازار اروپاخرید و فروشمی‌شود. اما بزرگترین نقطه ضعف این خودروها کوچک بودن آنهاست. زیرا در خصوص خودرو اروپایی نمی‌توان همزمان هم خودرو جادار و مناسب همه اعضایخانوادهخرید و هم تنها ۱۰ هزار دلار برای آن هزینه کرد.

خودروهای دست دوم اروپایی

اگردولتبرنامه داشته باشد خودرو اروپایی دست دوم نیز وارد کند، باز هم به راحتی نمی‌تواند با چنین قیمتی خودروهای مناسبی خریداری کند. قیمت متوسط خودرو کار کرده در کشورهایی مانند ایتالیا،آلمانوفرانسهدر بازه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار قرار می‌گیرد. البته اگر خودرو دست دوم ۲۰ یا ۳۰ سال کار کرده باشد قیمت آن به ۵ یا ۶ هزار دلار کاهش پیدا می‌کند.

مساله این است که دولت با این وعده می‌خواهد چه نوع خودروهایی وارد کند و اگر این واردات انجام شد آیا این خودروها به صرفه و کاربردی هستند و یا صرفاً به دلیل خارجی بودن آنها را به قیمت بالایی می‌فروشند. با فرض واردات خودروهای کارکرده آیا خودروهای دست دوم کارایی مناسب را دارند یا تنها موجب هدر رفت هزینه هستند و دردسرهای تعمیرات و یافتن قطعات آنها گریبان‌گیر خریدار می‌شود؟

وضعیت خودروهای اروپایی زیر ۱۰ هزار دلار

به نقل از وبسایت درایومگ، شمار خودروهای اروپایی زیر ۱۰ هزار دلار بسیار کم است. نمونه این خودروها «داچیا ساندرو» است که قیمت آن از ۷ هزار دلار شروع می‌شود. البته این خودرو با این قیمت هیچ آپشنی ندارد و اگر بخواهید به آن آپشن اضافه کنید باید هزینه اضافی بپردازید. این خودرو نه تنها رادیو و سیستم پخشموسیقیندارد، کولر و سیستم تهویه هم ندارد. این خودرو با رنگ سفید تحویل داده می‌شود و سپرها نیزنقاشینشده‌اند. این مدل ۷۳اسب بخارقدرت و یک موتور یک لیتری دارد. خودرو مناسب پنج سرنشین است.

«اشکودا سیتی‌گو» یکی از دیگر از این خودرهاست که قیمت آن تقریبا ۱۰ هزار دلار است. این مدل، از خودروی قبلی هم کوچکتر است و اگر مدل بزرگتر را بخواهید باید هزینه بیشتری بپردازید. مانند مورد قبل این خودرو سیستم تهویه و رادیو ندارد. قدرت اشکودا سیتی‌گو ۶۰ اسب بخار است و موتور آن هم یک لیتری است.

«کیا پیکانتو» هم مانند دو مدل قبلی بدون آپشن ارائه می‌شود. ۶۷ اسب بخار و موتور یک لیتری دارد. ویژگی‌هایهیوندایآی۱۰ درست مانند کیا پیکانتو است با این تفاوت که رنگ پایه آن قرمز است. «فیات پاندا» که آخرین بار در سال ۲۰۱۱ به بازار آمد مانند مدل‌های قبلی است فقط موتور ۱٫۲ لیتری دارد.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هافبک فصل گذشته تیم سپاهان اصفهان رسماً به استقلال پیوست.

6 ساعت پیش

توضیحات اسماعیل حیدرپور، مدیر عامل باشگاه شهرخودرو درخصوص طلب این باشگاه از پرسپولیس بابت یحیی گل محمدی را ببینید.

5 ساعت پیش

کاپیتان تیم ملی فوتسال ایران از جمع قرمزپوشان پرتغالی خداحافظی کرد.

6 ساعت پیش

بیشتر افراد دست‌کم یک‌بار در زندگی خود درد و فشار سینوس را تجربه کرده‌اند و البته در بیشتر مواقع بدون مصرف هیچ داروی تجویزی بهبود یافته‌اند.

6 ساعت پیش

آیا می دانید نیش زنبور عسل چه فایده هایی برای انسان دارد؟ در این مقاله به بررسی فواید نیش زنبور عسل بر روی انسان می پردازیم.

6 ساعت پیش

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «پس از بیش از یک سال مذاکره، خطر عبور نکردن از خط پایان را داریم. ما باید در اسرع وقت توافق را منعقد کنیم و به اجرای کامل برجام برگردیم.»

5 ساعت پیش

باشگاه بارسلونا با فروش بخشی از حق پخش تلویزیونی خود درآمد هنگفتی ایجاد کرد.

6 ساعت پیش

رسانه‌ها از رابطه عاطفی جدید یولیان ناگلزمن سرمربی بایرن مونیخ گزارش داده‌اند.

6 ساعت پیش

کنایه برنامه ویدیوچک به ماجرای انتقال وینگرجوان استقلال به پرسپولیس و بازگشت دوباره به استقلال را ببینید.

5 ساعت پیش

بیشتر...