تیتر برتر |
5 روز پیش

جدیدترین ادعای طالبان درباره افغانستان سایت تیتربرتر TitreBartar com

تصاحب نود درصدی افغانستان:

به گزارشتیتربرتر؛افغانستان در میان کشورهای آسیایی شرقی چون هند و چین، از جنوب پاکستان، از غرب با ایران و از شمال کشورهای آسیایی مرکزی، قرار دارد. هر کدام از این کشورها منافعی درافغانستاندارند و رقابت هایی هم بین آنها وجود دارد.

ادعای جدید طالبان ر مورد افغانستان

ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان به اسپوتنیک گفت:طالبانحدود ۹۰٪ مرز افغانستان با کشورهای همسایه را کنترل می‌کند.

وی گفت: مرزهایافغانستان با تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، ایران- حدود ۹۰٪ مرزها تحت کنترل ما است ...

مجاهد افزود: مرز با ترکمنستان و مرز با ایران کاملا تحت کنترل ما است. مرزهای پاکستان (به استثنای چند بخش کوچک) نیز تحت کنترل ما هستند .

طالبان: به‌دنبال تصرف نظامی نیستیم

عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان گفت که این گروه ب‌دنبال تصرف نظامیافغانستاننیست اما خواستار جایگزین دولت کنونی افغانستان با یک دولت اسلامی است.

«سهیل شاهین» عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان در پاسخ به پرسش سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه آیا این گروه در پیتصرف افغانستانبه هر قیمت است، گفت: ما به‌دنبال تصرف نظامی (افغانستان) نیستیم.

وی افزود: رویکرد ما این است که به یک راه‌حل صلح‌آمیز مسئله افغانستان برسیم و هدف ما نیز این است که یک دولت فراگیر و اسلامی در افغانستان داشته باشیم تا جایگزین دولت کابل شود.

شاهین تصریح کرد: ما خواستار ایجاد یک دولت اسلامی فراگیر در افغانستان هستیم که همه افغان‌ها در آن مشارکت کنند، به همین دلیل است که با طرف مقابل (دولت افغانستان) در قطر در حال مذاکره هستیم.

عضو تیم مذاکره‌کننده طالبان با اشاره به پیشروی‌های اخیر این گروه نیز گفت: برخی شهرستان‌ها بدست ما افتاد چرا که نیروهای به ما ملحق شدند، این به معنی آن نیست که ما رویکرد خود را تغییر داده‌ایم.

وی با ادعای اینکه طالبان در حال حاضر 85 درصد از خاک افغانستان را در تصرف خود دارد، ادامه داد: اگر دولت کابل 85 درصد از خاک را در تصرف خود داشت حتی با ما گفت‌وگو نمی‌کردند و مذاکرات را متوقف می‌کردند اما ما این کار را نمی‌کنیم.

ملا هبت‌الله: باوجود پیروزی‌های نظامی حامی جدی راه‌حل سیاسی در افغانستان هستیم

شاهین افزود: ما باور داریم که وقتی به یک توافق سیاسی برسیم دستیابی به صلح پایدار ممکن است.

کدام مراکز افغانستان تحت کنترل طالبان است؟

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز چهارشنبه با اشاره به وخامت سریع وضعیت امنیتی در افغانستان تأکید کرد که نیروهای طالبان کنترل حدود نیمی از مراکز منطقه‌ای افغانستان را در دست دارد.

این در حالی است که ظرف هفته‌های گذشته و همزمان با ادامه خروج نیروهای نظامی خارجی تحت رهبری آمریکا از خاک افغانستان و پیشروی داخلی طالبان نا امنی نیز در این کشور افزایش یافت.

میلی گفت که بیش از ۲۰۰ مرکز منطقه‌ای از مجموع ۴۱۹ مرکز منطقه‌ای تحت کنترل طالبان قرار دارد. وی ماه میلادی گذشته گفته بود که طالبان ۸۱ مرکز منطقه‌ای را در افغانستان کنترل کرد.

به گفته این مقام نظامی ایالات متحده، هرچند طالبان کنترل مراکز ولایات را در دست ندارد، بر حومه نیمی از این مراکز کنترل دارد.

دولت افغانستان طالبان را به ویران سازی صدها ساختمان دولتی در ۲۹ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور متهم کرد. طالبان اتهام ویرانی گسترده از سوی نیروهای خود را رد کرد.

واکنش رئیس ستاد ارتش آمریکا از کنترل خاک افغانستان توسط طالبان

رئیس ستاد ارتش آمریکا اعلام کرد که طالبان کنترل نیمی از مراکز شهرستان‌ها در خاک افغانستان را در اختیار دارد.

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد ارتش آمریکا اظهار داشت کهحملات طالبانافزایش یافته است و این گروه نیمی از مراکز شهرستان‌ها در افغانستان را تحت کنترل دارد.

این ژنرال آمریکایی به خبرنگاران گفت که از 419 مرکز شهرستان‌ در افغانستان، کنترل بیش از 200 مرکز در اختیار طالبان قرار دارد.

وی افزود که این «جهش استراتژیک» به سودطالباناست اما هنوز نتوانسته که مراکز ولایت‌ها درافغانستانرا تصرف کند.

رئیس ستاد ارتش آمریکا ماه گذشته میلادی گفته بود که طالبان کنترل بیش از 81 شهرستان در افغانستان را در اختیار دارد.

از سوی دیگر، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است کهبر اساس طرح و برنامه‌های ویژه، وضعیت امنیتی به زودی در افغانستان تغییر خواهد کرد.

به نقل از صدای آمریکا، ژنرال «اجمل عمر شینواری» سخنگوینیروهای مسلح افغانستاننیز گفته است که نیروهای امنیتی این کشور در بیشتر مناطق از حالت دفاعی به تهاجمی درآمده‌اند و مناطق از دست رفته بار دیگر از کنترل طالبان خارج خواهد کرد.

هفته گذشته «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان گفت که طالبان طی دو ماه دستکم 193 شهرستان را تصرف کرده است که در تمام آنها امنیت فوق العاده تامین شده است و مردم به راحتی در شبانه روز رفت و آمد می‌کنند.

واکنش اروپا پیشروی طالبان در افغانستان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که تصاحب قدرت نظامی افغانستان از سوی طالبان برای بسیاری از افغان‌ها، کشورهای منطقه و جامعه جهانی پذیرفتنی نیست و منجر به انزوای این کشور می‌شود.

جوسپ بورل در یادداشتی پیرامون سفرش به تاشکند (ازبکستان) برای شرکت در اجلاس «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه‌ای، فرصت‌ها و چالش ها» عنوان کرد که با رئیس جمهوری افغانستان، نخست وزیرپاکستان، وزرای امور خارجه چین و هند پیرامون آخرین وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرده است.

وی صلح و امنیت این کشور را برای ثبات و توسعه کل منطقه، امری حیاتی دانست و افزود که در جریان ملاقات های صورت گرفته در خصوص حضور افغانستان در ترکیب همکاری‌های منطقه‌ای تبادل نظر شد. او همچنین در این ملاقات‌ها نگرانی‌هایش را «درباره خشونت‌های طالبان و افزایش شدید تلفات غیرنظامی و شمار فزاینده افغان‌هایی که از کشور فرار می‌کنند» ابراز کرد.

بورل با بیان اینکه صلح و ثباتافغانستانیک هدف و مسئولیت مشترک برای اتحادیه اروپا و جامعه جهانی است هشدار داد: هرج‌ومرج در افغانستان باعث گسترش قاچاق مواد مخدر و توسعه اندیشه‌های افراطی، تروریسم و خشونت در منطقه می‌شود و امنیت ما در اروپا را نیز به مخاطره می‌اندازد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که کشورهای همجوار افغانستان از جمله آسیای مرکزی نگران تاثیرات منفی تحولات افغانستان هستند. تحولاتی که به گفته بورل امنیت اروپا را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد؛ اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آمادگی دارند تا از تلاش‌های مشترک در حوزهافغانستانحمایت کنند. بورل در این زمینه تاکید کرد کشورهای همجوار افغانستان در زمینه حمایت از روند صلح و از طریق تعاملات سازنده و عدم حمایت از گروه‌های مسلح  در این کشور نقش کلیدی دارند.

اتحادیه اروپا به گفته بورل، از روند صلح فراگیر افغانستان  که به حل و فصل سیاسی مذاکره‌محور منجر شود حمایت می‌کند، اما لازم است طالبان نشان دهد که واقعا به راه حل مذاکره محور متعهد است.

وی در این زمینه تصریح کرد که کشورهای همجوار افغانستان، اتحادیه اروپا و تمام شرکای بین‌المللی باید در ارسال پیام به طالبان شفاف و روشن عمل و پیامد اقداماتی را که (طالبان) برگزیده‌ به آن‌ها گوش‌زده کنند.

این دیپلمات اسپانیایی خاطر نشان کرد که تداوم حمایت بین‌المللی از جملهاتحادیه اتحادیه اروپا از افغانستانمشروط است به حفظ آنچه او دستاوردهای دمکراتیک ۲۰ سال گذشته در این کشور خواند. او این دستاوردها را احترام به حقوق اولیه و آزادی شهروندان افغان و تقویت نهادهای دولتی و مقابله با فساد توصیف کرد.

گزارش از محسن رضوی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

3 روز پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

3 روز پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

3 روز پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

3 روز پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

3 روز پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

3 روز پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

3 روز پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

3 روز پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

3 روز پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

3 روز پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

3 روز پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

3 روز پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

3 روز پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

3 روز پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

3 روز پیش

بیشتر...