تیتر برتر |
1 ماه پیش

اصلی ترین دلایل پوسیدگی دندان کدامند سایت تیتربرتر TitreBartar com

اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی دندان کدامند؟

تیتربرتر؛بررسىی ها نشان می دهد که علت پوسیدگی دندان ها این است که باید از ابتدا باتمیز نگه داشتن دندانو شست شوی بعد از همه وعده غذایی باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

پوسیدگی دندان چیست؟

وقتی غذاهای شیرین می خورید، باکتری های موجود در دهانتان، ترکیبات شکر را در هم می شکنند و آن را تبدیل به اسید می کنند. در نتیجه، این مواد اسیدی مینای دندان را از بین می برند و ساختار دندان آسیب می بیند. اگر به این شرایط رسیدگی نکنید، مینای دندان فرو می ریزد و داخل آن سوراخ یا به‌‍اصطلاح پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی دندان ایجاد می شود. حال اگر سریع این سوراخ را پر نکنید، فرایند تخریب ادامه پیدا می کند؛ تا جایی که کل دندان از بین می رود.

علت پوسیدگی دندان و عوامل موثر بر آن

علت پوسیدگی دندان  تشکیل یک لایه چسبنده اسیدی به نام پلاک بر روی دندان ها می باشد که باعث از بین رفتن سطح دندان ها می شود. دهان شما پر از باکتری است و با ترکیب این باکتری ها با ذرات ریز مواد غذایی و بزاق دهان امکان تشکیل پلاک بر روی دندان ها وجود دارد. هنگامی که شما غذاها یا نوشیدنی های دارای سطح بالای کربو هیدرات مصرف می کنند (به خصوص غذاها و نوشیدنی های حاوی شکر) باکتری های موجود در پلاک، کربو هیدرات های موجود در مواد غذایی را به انرژی مورد نیاز خود تبدیل می کنند و به این ترتیب بطور همزمان در دهان اسید ترشح می کنند که می تواند از جمله علل پوسیدگی دندان باشد.

ایجاد پوسیدگى به عوامل زیر بستگى دارد:

عوامل ژنتیکی: یعنی جنس دندانها و ترکیبات مینا و عاج دندان، محل قرارگیرى دندان ها، ترکیبات و میزان ترشح بزاق و جنس بزاق (میزان اسیدی آن) وجود شیارها و حفرات در تاج دندان.

رعایت بهداشت دهان و دندان

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، در مورد علت پوسیدگی دندان باید یاد اوری کرد که هر فرد باید دندانی داشته، میکروبی موجود باشد و قندی را مصرف کند و در کنار این موارد باید زمان کافی به میکروب و قند داده شود تا میکروب بتواند قند را تبدیل به اسید کرده و در دندان ایجاد پوسیدگی کند.هنگامی که ما مسواک می زنیم، زمان را عقب می بریم، یعنی اگر احتیاج است زمانی طول بکشد تا میکروب به طور کافی قندها را مصرف کند و اسید تولید شود، با مسواک زدن ، قند و میکروب از بین می رود و زمان کافی نیزاز این دو گرفته می شود. ولی پوسیدگی دندان نمی تواند بدون این دلایل باشد.

بهداشت دهانی ضعیف:

مسواک زدن به طور مرتب به پلاک ها اجازه می دهد تا از مینای دندان بالا رود و به مینای دندان حمله کند.

تشکیل پلاک:

علت تشکیل پلاک زمانی است که باکتری، اسید، ذرات غذا و بزاق دهان باهم ترکیب می شوند. پلاک به دندان های شما می چسبد و در طول زمان ساخته می شود.

اسید موجود در پلاک، به مینای دندان آسیب می زند و در نهایت می توانند باعث ایجاد سوراخ هایی در دندان ها شوند.

عوامل تغذیه اى جزو علت پوسیدگی دندان

عوامل تغذیه ای می تواند از علت پوسیدگی دندان باشد . عوامل تغذیه اى موثر بر پوسیدگى دندان عبارتند از : دفعات مصرف مواد کربوهیدراتی یا قندی، نوع تغذیه، دفعات غذا خوردن، ترکیبات مواد غذایى و آشامیدنى، مدت زمان تماس دندان با مواد غذایى و آشامیدنى. تمایز بین مواد مولد پوسیدگى دندان،و مواد ضد پوسیدگى بسیار مهم است.

دهان خشک:

بزاق، به شستن پلاک دندان ها کمک می کند. اگر دهان خشک با بزاق بسیار کمی دارد، پلاک می تواند به سرعت رشد کند.

خوردن و نوشیدن از دلایل پوسیدگی دندان:

این، جایی است که همه چیز از آن شروع می شود. از آنجا که همه ما مجبور به خوردن و نوشیدن برای زندگی هستیم، هیچ راهی برای جلوگیری از این مورد وجود ندارد، اما نقش مهمی در شکل گیری حفره ها دارد.

وقتی شما غذا یا نوشیدنی هایی می خورید، کربوهیدرات ها تا زمانی که مسواک بزنید روی دندان های شما باقی می مانند. حتی بعد از مسواک زدن، شما ممکن است قادر به حذف همه ذرات غذایی و یا کربو هیدرات ها از دندان ها نباشید. غذاهایی که تمایل به چسبیدن به دندان های شما دارند، می توانند ریسک شما را برای پوسیدگی دندان افزایش دهند.

حتما به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید.

باکتری ها و اسیدها:

در حالی که اکثر مردم دوست ندارند به آن فکر کنند، اما باکتری ها به طور طبیعی در دهان شما زندگی می کنند. زمانی که این باکتری ها کربوهیدرات را هضم می کنند، شکلی اسیدی روی دندان ها و دهان شما می مانند.

چرک از علائم خرابی دندان:

یکی از علائم جدی خرابی دندان، چرک در اطراف دندان است. علائم متداول دیگری از خرابی دندان وجود دارد که به احتمال زیاد خودتان متوجه اش می شوید، مانند دندان درد یا دندان حساس - به خصوص در هنگام خوردن غذاهای شیرین، داغ یا سرد. این علائم معمولاً با پوسیدگی دندان پیشرفته مرتبط هستند و بنابراین نیازمند توجه فوری از دندان پزشک هستند.

علائم پوسیدگی دندان

نشانه های سوراخ شدن دندان به شدت پوسیدگی آن بستگی دارد. این نشانه ها به شرح زیر هستند:
• حساسیت دندان
• درد دندان
• مشاهده سوراخ داخل دندان
• لکه های سفید یا سیاه روی دندان

راههای پیشگیری

اولین قدم در پیش گیری از سوراخ شدن دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. گزینه های بسیاری برای بهداشت دهانی در این روزها وجود دارد و در اینجا یک چک لیست اصلی از موارد اصلی وجود دارد که شما باید در برنامه روزمره خود وارد کنید تا به جلوگیری از آسیب زدن به دندان هایتان کمک کنید، این لیست را دم دست نگه دارید تا به شما کمک کند در مسیر بهداشت دهان و سلامتتان باشید و همچنین از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

همه می دانند که انسان به مسواک نیاز دارد تا دندان های خود را تمیز نگه دارد، اما بسیاری از افراد زیاد مسواک نمی زنند. به دقت مسواکی را پیدا کنید که می تواند به تمام سطوح دندان شما برسد.

هم چنین باید بدانید که باکتری های داخل دهان باعث می شود دهان شما بوی زننده ای بدهد.

خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

این، بخش مهمی از برنامه بهداشت دهان شما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. در حالی که بسیاری از محصولات موجود هستند، اما بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند محصولی را انتخاب کنید که توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا پذیرفته شده است (ADA).

نخ دندان منظم بسیار مهم است.

با حذف ذرات غذا از دندان ها، نخ دندان می تواند به جلوگیری از کرم خوردگی دندان کمک کند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که نخ دندان کشیدن، به ویژه در فضاهای بسته دندان ها و دهانشان را سالم تر نگه می دارد.

درمان پوسیدگی دندان

علائمی مانند درد یا حساسیت دندان را برای دکتر توضیح دهید. او بعد از معاینه دهان می تواند پوسیدگی دندان را تشخیص دهد اما بعضی از کرم‌خوردگی ها با چشم قابل مشاهده نیستند و دندانپزشک معمولا از عکسبرداری استفاده می کند.روش های درمانی به شدت کرم‌خوردگی دندان بستگی دارد. برای درمان این مشکل راه های زیادی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

ترمیم و پر کردن دندان

دندانپزشک با استفاده از مته دندانپزشکی بقایای پوسیدگی را از داخل دندان خارج می کند. سپس با پوششی مانند نقره، طلا یا کامپوزیت دندان آن را پر می کند.

روکش دندان

برای پوسیدگی های شدیدتر، دندانپزشک روکشی متناسب با سایز دندان روی آن می کشد تا جایگزین روکش اصلی دندان شود. البته قبل این فرایند، پزشک حتما قسمت های خراب شده دندان را می تراشد.

عصب‌کشی دندان

وقتی پوسیدگی دندان آنقدر شدید شود که به عصب برسد و آن را نابود کند، دندانپزشک برای احیای دندانتان عصب‌کشی می کند. در این فرایند، بافت های عصب، بافت های رگ خونی و تمام ناحیه های خراب دندان را خارج می کنند. سپس پزشک دندان را معاینه می کند و درصورت تشخیص عفونت دندان برایتان چرک‌خشک‌کن تجویز می کند. بعد از این مرحله، دندان را پر می کنند و گاهی حتی روی آن را روکش می کنند.

درمان زودهنگام

اگر دکتر خیلی زود متوجه پوسیدگی دندان بشود و پوسیدگی در مراحل اولیه‌اش باشد، با فلوراید درمان می شود و می توانید حتی مینای دندانتان را بازسازی و از پوسیدگی های بیشتر جلوگیری کنید.

به طور کلی  از دندان نیز همانند عضو های دیگر بدن باید مراقبت شود و همیشه تمیز و از آسیب و عفونت دور کرد و بعد از هر وعده غذا باید به صورت منظم شسیتشو و مسواک زد تا دندان ها بیشتر عمر کنند.

گردآورنده: علی اکبر رضایی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آشنایی با سریال خاتون,معرفی سریال خاتون,اسامی بازیگران سریال خاتون,خلاصه داستان سریال خاتون,زمان پخش در سریال خاتون در شبکه نمایش خانگی,معرفی عوامل سریال خاتون

3 روز پیش

ماجرای درگذشت ابوالفضل شاه کرم بازیگر سینما,جزئیات درگذشت ابوالفضل شاه کرم,علت درگذشت ابوالفضل شاه کرم,واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ابوالفضل شاه کرم,زمان مراسم خاکسپاری ابوالفضل شاه کرم,بیوگرافی ابوالفضل شاه کرم,سوابق هنری ابوالفضل شاه کرم

3 روز پیش

اگر در کسب ‌و کارتان با چک سر و کار دارید باید اطلاعات خود پیرامون چک را افزایش دهید در این مطلب به اقدامات حقوقی وجه چک می‌پردازیم.

3 روز پیش

نحوه ست کردن رنگ چشم با مانتو,ست کردن رنگ چشم با مانتو,راهکاری برای ست کردن رنگ چشم با لباس,,,,,,,

3 روز پیش

در کشور پیش فروش مسکن با مشکلاتی مواجه است، که یکی از دلایل اصلی ناامنی در آن ، پیش فروش یک ملک به چند نفر است.

3 روز پیش

سریع ترین راه کسر خدمت سربازی در سال 1400,معرفی شرایط کسر خدمت سربازی در سال 1400,انواع کسری خدمت سربازی,راه کسرخدمت

3 روز پیش

مقررات و فراخوان سی‌وچهارمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که پاییز امسال با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود، منتشر شد.

3 روز پیش

آشنایی با سریال شب عید,معرفی سریال شب عید,خلاصه داستان سریال شب عید,اسامی بازیگران اصلی سریال شب عید,اسامی کامل بازیگران سریال شب عید,زمان پخش سریال شب عید,معرفی عوامل سریال شب عید

3 روز پیش

آشنایی با سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی سریال دیو و ماه پیشونی,خلاصه داستان سریال دیو و ماه پیشونی,اسامی بازیگران سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی عوامل سریال دیو و ماه پیشونی

3 روز پیش

,معرفی فیلم داستانی خوناب,خلاصه داستان فیلم داستانی خوناب,اسامی بازیگران فیلم داستانی خوناب,بیوگرافی مجتبی قاسمی کارگردان فیلم داستانی خوناب,معرفی عوامل فیلم داستانی خوناب

3 روز پیش

آشنایی با فیلم یوشید,معرفی فیلم یوشید,خلاصه داستان فیلم یوشید,اسامی بازیگران فیلم یوشید,بیوگرافی پیمان مقدمی بازیگر فیلم یوشید,معرفی عوامل فیلم یوشید

3 روز پیش

آشنایی با مارین ون هولک بازیگر فیلم قبله عالم,بیوگرافی مارین ون هولک,بیوگرافی مارین ون هولک ,تحصیلات مارین ون هولک,شروع فعالیت هنری مارین ون هولک,بازیگر فیلم قبله عالم,فیلم قبله عالم,معرفی سریال قبله عالم,اسامی بازیگران سریال قبله عالم,خلاصه داستان سریال قبله عالم,,

3 روز پیش

بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی کیست,بیوگرافی غزل شجاعی,بیوگرافی بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,نقش ایرینا درسریال مردم معمولی,ایرینا در سریال مردم معمولی,سریال مردم معمولی,ازدواج غزل شجاعی,شروع فعالیت هنری غزل شجاعی,بازی غزل شجاعی نقش ایرینا فیلم مردم معمولی,معرفی سریال مردم معمولی,اسامی بازیگران سریال مردم معمولی,خلاصه داستان سریال مردم معمولی,عوامل فیلم مردم معمولی,مریم بالوی فیلی

3 روز پیش

آشنایی با فیلم ارتودنسی,معرفی فیلم کوتاه ارتودنسی,حضور فیلم ارتودنسی در جشنواره ها,اسامی بازیگران فیلم کوتاه ارتودنسی,معرفی عوامل فیلم کوتاه ارتودنسی

3 روز پیش

آشنایی با پرواز همای خواننده ستاد رئیسی,جزئیات انتخاب پرواز همای به عنوان خواننده ستاد رئیسی,صفحه اینستاگرام پرواز همای,زندگی‌نامه پرواز همای,تحصیلات پرواز همای,ازدواج و همسر پرواز همای,صحبت های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همای

3 روز پیش

بیشتر...