اقتصاد آنلاین |
۱ هفته پیش

روزهایی که در سربازی تلف شد جایگزین سربازی اجباری چیست اقتصاد آنلاین

اقتصادآنلاین - سیده زهرا محمودی؛ سربازی اجباری؛ کلمه‌ای که سال‌هاست به کابوسی برای پسران و حتی بسیاری از خانواده‌ها در ایران بدل شده است؛ این قانون سبب شده تا دو سال از بهترین سال‌های پسران در اوج جوانی تلف شود و افراد بسیاری فرصت‌هایی که می‌توانند در این سال‌ها به دست آورند را از دست بدهند؛ همچنین قانون سربازی اجباری موجب شده تا جوانان در سنی که بهترین‌های زندگی در پیش رویشان قرار دارد، از بسیاری از حقوق محروم شوند و مجبور باشند بخشی از عمر خود را صرف سربازی اجباری کنند.

البته تلف شدن عمر جوانان تنها بخش ماجرا نیست؛ در سمتی دیگر هم این سربازی اجباری منفعتی متناسب با هزینه‌هایش برای جامعه ندارد و این سازوکار فعلی سرمایه و منابع کشور را تلف خواهد کرد؛ به همین دلیل لزوم اصلاح این قانون و ارائه جایگزین‌هایی برای آن ضروری است که باید مورد توجه قانون‌گذاران و سیاستمداران قرار بگیرد.

اقتصادآنلاین در یک نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی خود نظر مخاطبانش در خصوص سربازی اجباری و فرصت‌هایی که این قانون از آن‌ها سلب کرد و نیز راهکارهایی که برای جایگزینی سربازی اجباری دارند، جویا شد که در ادامه مشروح برخی از پرتکرارترین نظرات را خواهید خواند.

پیش از بررسی موردی و جزیی نظرات باید گفت یکی از پرتکرارترین پاسخ‌های مخاطبان در این باره، اتلاف وقت و عمر بود؛ بسیاری از مخاطبان اعلام داشتند که سربازی اجباری سبب شد تا فرصت ادامه تحصیل، ازدواج، یافتن شغل مناسب، دنبال کردن علایق و... از آنان گرفته شود.

 برای مثال یکی از مخاطبان برای اقتصاد آنلاین نوشت: به خاطر سربازی فرصت زیادی برای درس خواندن نداشتم و مجبور شدم به جای مطالعه برای دانشگاه و قبولی در رشته مورد علاقه به خدمت بروم؛ البته برخی نظرات نیز عکس این موضوع بود. مثلا مخاطبی در این باره گفت: به خاطر اینکه اگر درس نمی‌خواندم، مجبور می‌شدم به سربازی بروم، چاره‌ای نداشتم جز اینکه تحصیل در رشته مورد علاقه‌ام را رها کنم و در رشته‌ای که دوست ندارم درس بخوانم که به سربازی نروم. این امر هم سبب شد سال‌های زیادی را صرف درس خواندن در رشته‌ای کنم که دوست ندارم و در آخر نیز بخشی از عمرم صرف سربازی شد و به همین علل، نصف جوانیم بر باد رفت؛ چرا زندگی پسران باید قربانی چنین قوانین منسوخی شود؟

شغل موضوع دیگری بود که بسیاری از مخاطبان اقتصادآنلاین بدان اشاره داشتند و می‌گفتند وقتی مجبور به رفتن به سربازی می‌شوند، دو سال از زندگی عقب می‌افتند و پس از دو سال امکان یافتن شغل مرتبط به تحصیل سخت‌تر خواهد شد. برای مثال یکی از مخطبان اقتصاد آنلاین نوشت: سربازی اجباری دو سال از زندگی من را تلف کرد؛ سربازی سبب شد تا دو سال از زندگی و خانواده‌ام دور باشم و از آن سمت نیز هیچ فرصتی برای مرور آنچه پیش از سربازی آموخته بودم نداشتم؛ در نهایت هم پس از چند سال دوری از درس، دیگر چیزی در خاطرم باقی نمانده بود و مجبور بودم زمان زیادی را نیز صرف مرور آنچه پیش از سربازی آموخته بودم کنم؛ با این اوصاف چند از سال زندگیم رفت و شانس پیدا کردن شغلی که دوست داشتم، بسیار پایین آمد.

بسیاری دیگر نیز به شرایط فعلی جامعه اشاره داشتند و گفتند: در شرایط اقتصادی فعلی حتی زندگی کردن با حقوق معمول هم سخت است؛ چه برسد به حقوق یک سرباز؛ برای مثال مخاطبی نوشته بود: بسیاری از جوانان من جمله من، در شرایطی مجبور شدیم به سربازی برویم که تشکیل خانواده هم داده بودیم. در این مدت سربازی و با این حقوق چگونه می‌توان یک زندگی را پیش برد؟

نظر مخاطب دیگری نیز جالب توجه بود؛ این مخاطب برای اقتصاد آنلاین نوشته بود: سربازی اجباری سبب شد تا دو سال از تمام حقوقی که انسان‌های دیگر از آن برخوردار هستند محروم باشیم؛ حق تحصیل، حق یافتن شغل، حق زندگی در مکان مورد علاقه، حق خروج از کشور، حق ملاقات و تماس با خانواده و.... تنها بخش کوچکی از حقوق انسانی است که سربازی اجباری ما را از آن محروم کرد.

یکی دیگر از مخاطبان هم نوشته بود سربازی اجباری به اسم دو سال است؛ اما بسیاری از اوقات بیش از دو سال ما را تلف خواهد کرد؛ هر تاخیر کوتاهی به هر دلیلی مساوی با اضافه خدمت است و بسیاری از سربازان زمان بیشتری از عمرشان صرف سربازی خواهد شد و این سربازی برایشان هیچ عایدی در آینده نخواهد داشت.

یکی دیگر از مخاطبان نیز نوشته بود: سال‌هاست ساکن خارج از ایران هستم و حال به خاطر سربازی امکان بازگشت به کشور را ندارم؛ چرا یک جوان نباید به خاطر این قانون بتواند به کشورش بیاید؟

این موارد تنها بخش کوچکی از انبوهی از پیامدهای بی‌شماری بود که قانون سربازی اجباری برای پسران به دنبال داشته است. آنچه تاکنون بیان شد، به صورت واضح آسیب‌هایی که سربازی برای فرد و جامعه به دنبال داشته است را نشان می‌دهد؛ اما چاره چیست؟ آیا واقعا هیچ راه دیگری وجود ندارد که یک جوان ۱۸ساله زندگی خود را صرف سربازی و یا عواقب آن نکند؟ مخاطبان در پاسخ به این سوال نیز راهکارهای زیادی را پیشنهاد داده بودند که سربازی حرفه‌ای یکی از پرتکرار‌ترین این پیشنهادات بود. البته سربازی با حقوق مکفی، سربازی داوطلبانه مانند سایر نقاط دنیا و... نیز در بین پاسخ‌ها به چشم می‌خورد. پس چرا با وجود تذکرات بسیار زیاد از سوی کارشناسان همچنان سازوکار فعلی ادامه دارد؟ چرا دغدغه یک جوان در اوج جوانی باید سربازی باشد؟ چرا جوانان باید به خاطر سربازی از بسیاری از حقوق محروم شوند؟

آیا واقعا هیچ جایگزین دیگری برای سربازی اجباری وجود ندارد؟ و چرا باوجود راهکارهای بسیار منطقی که از سوی کارشناسان مطرح می‌شود و این آسیب‌ها به حداقل خواهند رسید، این قانون هنوز ادامه دارد و نشانه‌ای از تلاش برای برداشتن و اصلاح آن دیده نمی‌شود؟

شرط معافیت پزشکان از سربازی چیست؟


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...