خبرگزاری ایسنا |
۲ هفته پیش

از نقش پیشرانی دانشگاه در انتخابات تا مطالبه گری دانشجویان از کاندیداها ایسنا

از نقش پیشرانی دانشگاه در انتخابات تا مطالبه‌گری دانشجویان از کاندیداها

ایسنا/کرمانهمایش مشارکت حداکثری با حضور جمعی از دانشگاهیان استان شامگاه ۲۴ بهمن ماه در فرمانداری کرمان برگزار شد.

سیدعبدالمجید جلایی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نقش دانشگاه در موضوع انتخابات یکی از نقش‌های پیشران است و دانشگاهیان هم جوان و هم با فضای فکری که در جامعه هست، آشنایی دارند.

وی بیان کرد: متناسب با رشته‌های دانشگاهی اگر بتوانیم روشنگری کنیم و اطلاعات درست را از اوضاع کلی کشور و شرایطی که در آن زندگی می‌کنیم و حتی محیط ارتباط با دنیا در اختیار دانشجویان قرار بدهیم، خیلی تعیین کننده است.

جلایی گفت: به عنوان مثال در اقتصاد اگر آمار دقیق و درستی از پیشرفت‌های اقتصادی، شرایط کشور و نقطه‌ای که شروع کردیم و اکنون هستیم، فرآیند پیشرفتی که اتفاق افتاده را بتوانیم با استدلال تبیین کنیم، طبیعتا برای ورود دانشجویان به عرصه، کمک و خانواده‌های دانشجویان را نیز درگیر می‌کند.

این استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان با تاکید بر اینکه باید در هر حوزه‌ای که دارای تخصص و دانش هستیم، با پرسش و پاسخ بین استاد و دانشجو، خرد جمعی ایجاد کنیم، افزود: هر چه مشارکت بیشتر و انتخابات پرشورتر باشد، می‌تواند شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور را در آینده بهتر بکند و بهتر بتوانیم در صحنه بین‌المللی مشارکت و فعالیت کنیم و این نقش تعیین کننده و بارزی دارد.

جلایی با اشاره به نشست‌های مشارکتی با دانشجویان در زمینه انتخابات و فعال شدن انجمن‌های علمی و کانون‌های دانشجویی اظهار کرد: مشارکت دادن دانشجویان در این حوزه خیلی کمک کننده است و تاکنون نیز اقدامات مختلفی در این زمینه انجام و نشست‌های مشترک برگزار شده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علی عارفی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این رابطه اظهار کرد: دانشگاه‌ها یکی از مراجع تاثیرگذار بر افکار عمومی هستند و می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین تاثیرگذاران در حوزه مسائل سیاسی کشور محسوب می‌شوند و مردم نوعا به نخبگان، دانشگاهیان و حوزویان نگاه می کنند، لذا این قشر وظیفه خطیر و بسیار مهمی دارند.

وی افزود: در راستای جهاد تبیین، در دانشگاه علوم پزشکی کرمان کرسی‌های آزاداندیشی را فعال و گروه‌های محفل سیاسی را در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها ایجاد کرده‌ایم و اساتید به عنوان داور دعوت و گروه‌های مختلف با هم بحث و مناظره می‌کنند و به شبهات و سئوالات دانشجویان و اساتید پاسخ داده می‌شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: در بخش دیگر تریبون‌های آزاد را راه‌اندازی و از نامزدهای انتخابات استان دعوت کردیم و به همه نامه زدیم که دانشگاه پذیرای شماست، در بین دانشجویان مطالب خود را اعلام و به سئوالات پاسخ بدهید.

وی ادامه داد: دانشجویان افراد فرهیخته و نخبه‌ای هستند و قاعدتا با تبلیغات معمولی تاثیر نمی‌پذیرند و از کاندیداهای انتخاباتی برنامه می‌خواهند و سئوال می‌کنند و نامزدها پاسخ می‌دهند و دانشجویان و اساتید تشخیص می‌دهند کدام فرد برنامه دارد.

عارفی گفت: این کار در تشخیص اولویت‌ها موثر است و نامزدهای برتر را می‌توانند انتخاب کنند و زمینه‌ای برای شور و هیجان انتخاباتی در دانشگاه‌ها می‌شود و دانشگاه فعال می‌شود و این شورا را به بستر جامعه انتقال می‌دهد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: در بحث انتخابات برنامه‌های بسیار متنوع و خوبی داریم و هر صبح با «شبهه روز» به صورت مجازی و حضوری برنامه اجرا می‌کنیم و دانشجویان مرتب شرکت می‌کنند.

همچنین قاسم محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر و رئیس بسیج اساتید استان کرمان نیز در حاشیه همایش مشارکت حداکثری در انتخابات که با حضور جمعی از دانشگاهیان استان کرمان برگزار شد، اظهار کرد: حضور حداکثری در انتخابات یک تکلیف شرعی و یکی از موضوعات بسیار مهمی است که با آن سر و کار داریم و طبیعتا یکی از جاهایی که بیشترین نقش را نسبت به سایر حوزه‌های اجتماعی در این زمینه دارد، دانشگاه است.

وی بیان کرد: دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی، یک جامعه قابل توجهی را می‌توانند روشن بکنند و اگر تبیین در دانشگاه خوب جا بیفتد، مطمئنا اثرگذار است.

محمدی تصریح کرد: برنامه‌ریزی جامعی در بسیج اساتید استان کرمان در این راستا انجام داده‌ایم و یکی از کارها، برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت است تا ببینیم واقعا پیشرفت‌های نظام اسلامی در حوزه‌های علم، فناوری، تاثیرگذاری اجتماعی در زندگی افراد و ... چه اندازه بوده و این کار امیدآفرینی واقعی انجام می‌دهد و طبیعتا آنچه که منجر به ایجاد امید در افراد بشود، اثر مثبت خواهد داشت.

رئیس بسیج اساتید استان کرمان با اشاره به اینکه می‌خواهیم آنچه هست را نشان بدهیم و در عین حال ضعف‌هایی را که وجود دارد نیز بگوییم، افزود: مردم دلخوری‌هایی دارند و به جای خودش است و همه این موارد در فضای دانشگاهی گفتمانی است که می‌تواند مطرح شود و تلاش داریم در نشست با حوزه‌های نخبگانی دانشجویان و اساتید موثر، در بحث تبیین نقش ایفا کنند.

وی اظهار کرد: برای کارکنان دانشگاه نیز برنامه داریم و جلسات مختلفی در تبیین فضای موجود، حساسیت شرایط و دعوت برای حضور در انتخابات برگزار می‌کنیم.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر بازرگانی و صنعت فدرال پاکستان، گوهر اعجاز مدعی شد که پاکستان اقتصاد بزرگ امت اسلامی در ۱۰ سال آینده خواهد بود.

یک ربع پیش

دانیال شه‌بخش و میثم قشلاقی کار خود در رقابت‌های بوکس قهرمانی جهان و گزینشی المپیک پاریس را با پیروزی آغاز کردند.

یک ربع پیش

قیمت بیت‌کوین به بالاترین میزان خود یعنی بیش از ۶۸ هزار و ۷۹۰ دلار رسید و از رکورد قبلی ثبت شده در ماه نوامبر ۲۰۲۱ فراتر رفت.

یک ربع پیش

تحلیلگر معروف جهان عرب با بررسی تحولات اخیر غزه، به دلایل تلاش بایدن و تل آویو برای دستیابی به این توافق قبل از فرا رسیدن ماه رمضان پرداخت.

یک ربع پیش

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: گسترش نظام شبکه بهداشتی در سراسر کشور از جمله دستاوردهای نظام سلامت است.

یک ربع پیش

رییس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: ۳۴ تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی، امسال با انجام ۹۱۵ مورد بازدید از خودروهای حمل فرآورده‌های دامی در این شهرستان ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.

یک ربع پیش

قندهای آزاد مانند گلوکز، فروکتوز و ساکارز اضافه شده به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها جزو عوامل اصلی پوسیدگی دندان محسوب می‌شوند.

یک ربع پیش

وزیر فرهنگ گفت: چند مطالبه روی زمین مانده در حوزه قرآنی داریم و یکی از مطالبات تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم است که توسط رهبر انقلاب تاکید شده است.

یک ربع پیش

هزاران نفر در یک باغ وحش نزدیک سئول، پایتخت کره جنوبی جمع شدند تا با پاندایی که که قرار است به چین برود، وداع کنند.

یک ربع پیش

بیشتر...