خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

تریلیون دلار اندازه بازار آموزش های مهارتی تا ۲۰۳۰ ایسنا

۱.۵ تریلیون دلار اندازه بازار آموزش‌های مهارتی تا ۲۰۳۰

بر اساس گزارش‌ها اندازه بازار آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دنیا تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۱.۵ تریلیون دلار خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، یکی از عوامل و پارامترهای عمده رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی هر جامعه، تربیت نیروی انسانی کارآمد است و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از جمله راهکارهای تربیت نیروی انسانی متخصص به شمار می‌رود.

آموزش فنی و حرفه‌ای به معنای مرتبط کردن آموزش با دنیای کار برای بهبود وضعیت اشتغال جوانان و کاهش میزان بیکاری است.به زعم کارشناسان مرتبط کردن هرچه بیشتر آموزش با نیازهای اقتصادی ضروری است زیرا عدم وجود ارتباط بین مباحث آموزشی و نیازهای اقتصادی و بازار کار باعث بروز مشکلات عمده می‌شود.

رشد سالانه ۱۰ درصدی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، موجب افزایش ۳ درصدی بهره‌وری جهانی، کاهش نابرابری‌ها و افزایش کیفیت اشتغال شده است.

طبق گزارش‌های بین المللی، تا سال ۲۰۲۲ ‌اندازه بازار آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در جهان ۶۶۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. امروزه آموزش‌های مهارتی در نگاه جهانی جایگاه و اهمیت ویژه‌ای یافته و به بستر مناسبی برای گسترش تعاملات مؤثر بین المللی تبدیل شده است.

علی حسین شهریور ـ معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در این باره می‌گوید: اندازه بازار آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دنیا در سال ۲۰۳۰ میلادی به ۱.۵ تریلیون دلار خواهد رسید.

به گفته وی رشد سالانه حدود ۱۰ درصدی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، باعث افزایش ۳ درصدی بهره‌وری جهانی، کاهش نابرابری‌ها و افزایش کیفیت اشتغال شده و نیاز به نوآوری و دیجیتال در مشاغل را ارتقا خواهد داد.

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به عوامل اثرگذار در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی آموزی اشاره کرده و می‌گوید: اقتصاد اولین عامل تاثیرگذار است و در حال حاضر اقتصاد کشور نیازمند تبدیل شدن به یک اقتصاد دانش بنیان با سطح مهارتی بالاست و تقاضای بنگاه‌های اقتصادی برای نیروی کار ماهر به طور فزاینده‌ای در حال رشد است.

۱.۵ تریلیون دلار اندازه بازار آموزش‌های مهارتی تا ۲۰۳۰

وی ضمن اشاره به افزایش توجه به مهارت آموزی در دنیا تاکید دارد که همه کشورها ارتقای جایگاه آموزش فنی و حرفه‌ای، توسعه مهارت آموزی و آموزش مبتنی بر شایستگی و صلاحیت حرفه‌ای را در دستور کار قرار داده‌اند.

بررسی راهبردهای ۵۲ کشور جهان نشان می‌دهد که ۲۴ کشور ارتباط و تطابق مهارت‌آموزی با بازار کار را ترجیح می‌دهند، ۱۸ کشور به موضوع تضمین کیفیت مهارت تاکید دارند، ۱۱ کشور به ارتباط و همکاری با ذینفعان و کارفرمایان و ۱۱ کشور به چهارچوب صلاحیت حرفه‌ای اولویت می‌دهند و ۸ کشور نیز به بهبود دسترسی به مهارت آموزی توجه ویژه داشتند.

امروزه رشد فزاینده جمعیت، میزان بالای بیکاری و مشارکت روزافزون در فعالیت‌های اقتصادی، تقاضاهای جدیدی را برای تربیت نیروی انسانی ماهر ایجاد کرده که این شرایط به نوبه خود بر اهمیت و حساسیت این آموزش‌ها افزوده است. بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به سرعت به سمت مهارت‌آموزی و تربیت نیروی کار ماهر حرکت کرده و از نقش راهبردی آموزش‌های مهارتی در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان خود سود برده‌اند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، موضوع بیکاری است و فقدان مهارت مورد نیاز بازار در افراد جویای کار از جمله علل آن به شمار می‌رود. به اعتقاد کارشناسان توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارت آموزی و تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآمد در راستای اشتغالزایی و رفع نیازهای جامعه ضروری است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بیش از سقف ترازنامه بانک‌ها برای پروژه‌های پیشران و ملی به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسیده است.

۱ هفته پیش

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در رابطه با خودروهای تانک‌بر ما یک قرارداد با سوئد داشتیم و ۱۵۰ دستگاه خریداری کرده بودیم. تا امارات نیز آمدند آما آمریکایی‌ها متوجه شدند و آن را برگرداندند. ما گفتیم هیچ اشکالی ندارد. روی پای خود ایستادیم و حتی تا یک ماه آینده یک تانک‌بر هم در نیروی زمینی کسری نداریم. با توجه به علم و نوآوری این اتفاق رقم خورد. این همایش می تواند کمک کند دستاوردهای علمی خود را بین همه مراکز علمی به اشتراک بگذاریم. جهاد و کوشش و تلاش ما با تایید مهر ولایت معنای جهاد می یابد. تلاش ما دانش بنیان کردن نیروی زمینی است./ ایسنا

۱ هفته پیش

رویداد ملی جوانی جمعیت با شعار «هر فرزند هدیه‌ای از بهشت» در باغ موزه دفاع مقدس استان قم برگزار شد.

۱ هفته پیش

به گفته معاون رئیس‌جمهور امسال مبلغ ۷۵ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های راه و شهرسازی اختصاص داده شد‌.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور از تشدید سامانه بارشی در روزهای آینده برای استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، مناطق مرکزی و شرقی فارس خبر داد.

۱ هفته پیش

شاهدان دروغگو یا دلالان کذاب، افرادی هستند که مقابل مجتمع‌های قضایی برای شهادت دروغ در محاکم در ازای دریافت پول حاضر می‌شوند؛ موضوعی که در قانون جرم‌انگاری شده و قوه قضاییه درصدد است با رصد هوشمند این پدیده مذموم از وقوع و تکرار آن جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

معاون نخست وزیر اسلواکی می‌گوید به دلیل پیچیدگی جراحات وارده ، وضعیت نخست وزیر این کشور هنوز «وخیم» است و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شود.

۱ هفته پیش

بارش شدید باران مجددا از شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مشهد آغاز شد.

۱ هفته پیش

سیل برزیل که از هفته گذشته آغاز شده صد‌ها هزار نفر را مجبور به تخلیه منازل خود کرده و جان ۱۵۰ نفر را گرفته است.

۱ هفته پیش

بیشتر...