سلامت نیوز |
2 ماه پیش

سقط جنایی موجب احتمال افزایش ناباروری می شود سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، دکتر شهناز برات گفت: سقط جنین برای مادران باردار موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود که یا خودبخودی، یا به دلیل پزشکی و یا سقط‌های جنایی بوده که در هر سه مورد باعث مشکلات عدیده روحی و جسمی برای مادر باردار می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: در سقط‌های خودبخود، خیلی وقت‌ها نطفه تشکیل شده کفایت لازم برای ادامه بقاء را ندارد و منجر به سقط می‌گردد که در این شرایط با اینکه پدر و مادر هیچ قصوری نداشتند ولی باز هم از نظر روحی آسیب دیده و ممکن است احساس بی‌کفایتی کنند.

این متخصص افزود: اگر سقط خودبخود بیش از دو بار پشت سرهم اتفاق بیفتد باید علت آن مشخص و اقدامات درمانی انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در همین راستا افزود: در سقط به دلایل پزشکی، ادامه بارداری برای مادر و یا جنین خطر جانی داشته و به همین دلیل پزشکی قانونی اجازه سقط جنین برای نجات جان مادر و پیشگیری از عسر و حرج نوزاد متولد شده را می‌دهد.

وی تاکید کرد: در سقط جنایی که بدترین نوع آن است، پدر و مادر به هر دلیلی تمایل به ادامه بارداری ندارند و بی‌دلیل اقدام به سقط می‌کند، در این شرایط چون اشکالات شرعی و قانونی وجود دارد، اغلب متوسل به افراد غیرمتخصص شده و دچار عوارض جانبی زیاد و خطرات جانبی می‌شوند و مادر دچار اضطراب وافسردگیشده و احساس گناه و پشیمانی در بسیاری از موارد وجود دارد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در سقط جنایی احتمال افزایش ناباروری وجود دارد، اظهار کرد: در چنین شرایطی به پدر و مادر توصیه می‌شود کمی دست نگه دارند و با آرامش بیشتری به این موضوع فکر کنند که این روش در بسیاری از موارد نشان می‌دهد تمایل زوج به نگه داری جنین بیشتر شده و خیلی وقت‌ها پس از تولد فرزند بسیار خرسند هم خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه باقی ماندن یک تکه از جنین و احتمال عفونت رحم در کورتاژهای غیربهداشتی شایع است، بیان کرد: باردار نشدن مجدد، تنبل شدن رحم، خونریزی، آسیب به دهانه یا حفره‌ی رحم، سقط مکرر، چسبندگی دیواره رحم از عوارض سقط جنایی است.

مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: هرگونه مداخله پزشکی غیربهداشتی در ناحیه رحم می‌تواند منجر به عفونت شود، اگر زنان بعد از سقط جنایی، به عفونت رحم مبتلا شوند، شانس بسیار کمی برای باروری و بارداری آینده آنها وجود دارد.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای بیش از ۱۲ تا ۱۵ ساعت در هفته ورزش می‌کنند.

21 ساعت پیش

تغییرات هورمونی که در روزها و هفته‌های قبل از عادت ماهانه رخ می‌دهد، می‌تواند مشکلات گوارشی پدید آورد

دیروز

ورزش از جمله مواردی است که می‌تواند به سلامت قلب کمک کند.

5 روز پیش

 زنان بیشتر از مردان عمر خود را با سلامت ضعیف می‌گذرانند، در نتیجه هر سال ۷۵ میلیون سال از زندگی زنان از بین می‌رود و پرداختن به این شکاف می‌تواند یک تریلیون دلار سود اقتصادی جهانی تا سال ۲۰۴۰ به همراه داشته باشد که بیشتر این پتانسیل از سوی زنان در سن کار حاصل می‌شود.

23 ساعت پیش

چکیده : در یک رابطه سالم باید علاوه بر عشق و صمیمیت، خط قرمزهایی از هر دو طرف تعیین شوند. در مشاوره قبل از ازدواج با دکتر حامد توکلی می توانید مهارت برقراری رابطه ایمن را کسب کنید.

دیروز

پروستات غده ای کوچک و گردو مانند در سیستم تولید مثل مردانه است. این غده، مجرای میزراه را در بر گرفته و مقدار زیادی از مایع موجود در منی را می سازد. عملکرد پروستات به بیرون راندن مایع منی در طول انزال جنسی کمک می کند. در بسیاری از مردان پروستات می تواند به بیماری های مختلفی از جمله بزرگی خوش خیم و سرطان پروستات منجر شود.

دیروز

 یک مشاور خانواده گفت: ﺷﺎﺩی، یک ﺍﺣﺴﺎس ریشه‌ای ﻭ ﻧﻴﺎﺯ فطری انسان است که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ سلامت افراد دارد و به ما امکان می‌دهد که فعال باشیم و مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیریم و اگر به هدف خود هم نرسیم، اما رضایت بیشتری از زندگی داریم.

دیروز

لوازم خانگی بخش مهمی از بافت استاندارد زندگی معاصر هستند. در حالی که احتمالا وجود برخی از آنها ضروری بنظر نرسد اما سطح قابل توجهی از راحتی و آسایش ما را در خانه‌ تامین میکنند.یکی از این وسائل ماشین ظرفشویی است.

4 روز پیش

حرکات کششی برای بهبود انعطاف‌پذیری و نیز سلامت عضلات و مفاصل مهم‌اند.

دیروز

بیشتر...