دانش موزه داری در ایران رو به پیشرفت است all tv logo

ادیب‌زاده:
فرهنگی هنریمیراث و گردشگری

نخستین نشست از سلسله نشست‌های «کتاب‌موزه» با حضور مرتضی ادیب‌زاده، سجاد باغبان، مهران نوروزی و یوسف منصورزاده، عصر سه‌شنبه دوم اسفندماه در سالن خلیج فارس واقع در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار شد. ادیب‌زاده، مدیرکل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در ابتدای این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره نوشیندخت نفیسی - از مؤلفان پیشگام در حوزه موزه‌داری - گفت: خوشبختانه دانش موزه داری ما در کشور بیش از پیش رو به پیشرفت است و اکنون در مرحله جدیدی در حوزه موزه داری، موزه شناسی و مخاطب شناسی هستیم. به طوری که گروه‌های مختلف تخصصی در دانشگاه‌ها نیز تشکیل شده است.

ادیب زاده افزود: در گذشته متون و تالیف و ترجمه در این رشته تنها حول محور اجرایی موزه داری بود، در صورتی که رفته رفته نیاز به رویکرد ارتباط میان رشته‌ای برای علم موزه داری احساس شد.. همانطور که در عصر حاضر رویکرد‌ها به این رشته در سطح دنیا تغییر کرده است و این تغییر رویکرد‌ها می‌بایست به نسل جدید متخصصین این امر منتقل شود.

وی با تاکید بر برنامه ریزی برای نسل جوان در این رشته اذعان داشت؛ در راستای شعار امسال که تسهیل گری در دسترسی به منایع موزه داری در سرلوحه آن قرار دارد امور پژوهش و آموزش نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

وی افزود: برنامه ریزی‌های آموزشی و پژوهش و تسهیل گری دسترسی به منابع علم موز داری نوین از جمله اقدامات مهم و مورد حمایت اداره کل موزه‌ها می‌باشد و در این راستا ارتقاء کیفی، اولین قدم در چشم انداز ماست. مخاطب شناسی و مخاطب محوری می‌بایست سرلوحه هر موزه قرار گیرد و کلیه متخصصین این حوزه توجه ویژه به این مر داشته باشند. همچنین دسترسی به منابع موزه داری بسیار مهم است که باید در اختیار مدیران موزه‌ها و کارشناسان قرار گیرد.

مدیر کل موزه‌های در پایان پیشنهاد داد کارگروهی برای چاپ و نشر در زمینه موزه داری تشکیل شود و اداره کل موزه‌ها از این موضوع حمایت خواهد کرد.

مهران نوروزی هم در بخش دیگری از نشست «کتاب‌موزه» اظهار داشت: طی حدوداً نیم قرن اخیر در ایران ۱۱۴ جلد کتاب در حوزه موزه‌داری چاپ شده که ۷۴ جلد از آن‌ها تألیف است. در حالی که به نظر می‌رسد ما به عنوان یک کشور در حال توسعه، به ترجمه بیشتر نیاز داریم تا تألیف.

بخش دوم نشست «کتاب موزه» با حضور سجاد باغبان (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان) و یوسف منصورزاده به عنوان مؤلف برگزار شد و در این بخش به بازخوانی و بررسی کتاب «مبانی موزه داری» از انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتاب‌های علوم انسانی (سمت) پرداختند. نشست مذکور به صورت مجازی هم برگزار شد و تعدادی از علاقمندان این حوزه به صورت مجازی همراه نشست بودند.

باشگاه خبرنگاران جوانفرهنگی هنریمیراث و گردشگری#‌اخبار_فرهنگی_هنری منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۴ هفته پیش

واکنش زیبای کریستوفر کنت دروازبان فولاد روی شوت بازیکن الهلال در لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

متاسفانه وزیر ورزش و جوانان کشور امروز در حادثه سقوط بالگرد در شهر بافت کرمان از ناحیه مغز آسیب دید.

۴ هفته پیش

تنیسورهای زن عربستانی برای اولین بار حضور در یک رویداد جهانی را تجربه خواهند کرد.

۴ هفته پیش

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا را ببینید.

۴ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۴ هفته پیش

بیشتر...