خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

پاکستان اقتصاد بزرگ مسلمان تا ۱۰ سال آینده خواهد شد ایسنا

پاکستان اقتصاد بزرگ مسلمان تا ۱۰ سال آینده خواهد شد

وزیر بازرگانی و صنعت فدرال پاکستان، گوهر اعجاز مدعی شد که پاکستان اقتصاد بزرگ امت اسلامی در ۱۰ سال آینده خواهد بود.

به گزارش ایسنا،گوهر اعجاز خطاب به جامعه تجاری در دفتر منطقه‌ای فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت (FPCCI) گفت که پاکستان درهای تجارت را به روی چین، امارات و سایر کشورها باز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: درصددیم صادرات کشور را به ۱۰۰ میلیارد دلار برسانیم. ما نرخ دلار را از ۳۴۰ روپیه به ۲۸۰ روپیه رساندیم و تلاش کردیم درهای تجارت را بر روی چین، امارات و سایر کشورها باز کنیم.

گوهر اعجاز با اشاره به اینکه چین، آمریکا و منطقه خلیج فارس بازارهای اصلی محصولات پاکستانی محسوب می‌شوند در این مورد بیان کرد: سیاستی تدوین شده است که پس از سه سال، هیچ ماده خامی از پاکستان خارج نشود.

وی گفت که تجارت ترانزیتی افغانستان (ATT) از ۲ میلیارد دلار امریکا به ۷.۲ میلیارد دلار امریکا از ماه جولای ۲۰۲۲ تا ماه ژوئن ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

وارداتی که ما از طریق اعتبار اسنادی (LC) ممنوع کرده بودیم، از طریق تجارت ترانزیتی افغانستان به پاکستان می‌رسید و نرخ بالای دلار آمریکا در برابر روپیه عمدتا ناشی از تجارت ترانزیتی افغانستان بود و از ۷.۲ میلیارد دلار تجارت ترانزیتی افغانستان، ۳ میلیارد دلار کالا/واردات را ممنوع کرده بودیم. به محض اینکه سیاست تجارت ترانزیتی افغانستان را روشن کردیم، نرخ دلار آمریکا به میزان قابل توجهی کاهش یافت، یعنی از ۳۴۰ روپیه به ۲۸۰ روپیه رسید.

وی خاطرنشان کرد: معمولا باید نرخ بهره را بالاتر از نرخ تورم نگه داشت و در آن زمان نرخ تورم ۲۸ درصد بود، اما آخرین دولت موقت نرخ بهره را ۲۲ درصد تعیین کرده بود که پس از آن مورد اعتراض صندوق بین المللی پول قرار گرفت.

گوهر اعجاز گفت: ۵۰ درصد فرصت‌های شغلی در کشور توسط بخش خصوصی ایجاد شده است.

پاکستان نیوز نوشت، وی پیشنهاد کرد که وظیفه فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان تدوین سیاست‌هاست و باید اقتصاددانانی داشته باشد که به هدایت دولت کمک کنند.

وزیر بازرگانی و صنعت فدرال پاکستان افزود که فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت باید هیاتی متشکل از پنج اقتصاددان بزرگ تشکیل دهد که چشم‌انداز صنعتی ۱۰ ساله برای دولت ایجاد کنند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست با انتشار نقشه‌ای، اهدافی را که ایران در حمله تلافی‌جویانه به رژیم صهیونیستی مورد هدف قرار داده است، منتشر کرد.

1 ساعت پیش

روزنامه اسرائیلی روز یکشنه نوشت، زرادخانه اتمی دیمونا در اسرائیل، هداف آسانی برای حمله سنگین ایران خواهد بود.

نیم ساعت پیش

وبسایت اسرائیلی در مطلبی به پاسخ پهپادی و موشکی بامداد امروز ایران پرداخت و نوشت که سیاست مهار ایران دیگر از بین رفته است.

نیم ساعت پیش

هفته سی‌وسوم لیگ برتر انگلیس با شکست ناباورانه لیورپول همراه شد.

1 ساعت پیش

فرمانده مرزبانی انتظامی از کشف حدود ۵.۵ تن انواع موادمخدر و جلوگیری از خروج ۲ میلیون قلم دارو از مرزها در ایام نوروز ۱۴۰۳ خبر داد.

1 ساعت پیش

گروه‌های فلسطینی با اشاره به حملات ارتش رژیم صهیونیستی به آوارگان فلسطینی در حال بازگشت به شمال غزه، اعلام کردند اسرائیل همچنان به جنایت نسل‌کشی علیه مردم غزه ادامه می‌دهد و تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس را مختل می‌کند.

1 ساعت پیش

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که تعطیلی تمامی فعالیت‌های آموزشی و ممنوعیت تجمع در سرزمین‌های اشغالی تا روز دوشنبه تمدید شده است.

نیم ساعت پیش

عکسی از پوشیدن عبای عربی توسط حسن روحانی مشاهده می‌کنید.

1 ساعت پیش

وزارت خارجه روسیه حملات تنبیهی ایران علیه رژیم صهیونیستی را برابر با منشور سازمان ملل مشروع ارزیابی کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...