عصر ایران |
۱ هفته پیش

چرا مغول ها نتوانستند اروپا را تصرف کنند علم با اقلیم جواب می دهد

چنگیزخان پس از به قدرت رسیدن در سال ۱۲۰۶میلادی، رهبری مغول‌ها را به دست گرفت و بخش‌هایی زیادی از آسیا و خاورمیانه را به تصرف خود درآورد.اما چرا مغول‌ها موفق به تصرف اروپا نشدند؟ محققان با دلایل علمی پاسخ این سوال را پیدا کردند.

هرچند دلایل متعددی از جمله ایجاد ارتشی متفاوت و منسجم در موفقیت مغول‌ها در جنگ‌‌ اثر گذار بود اما دلایل علمی نیز پشت این پیشتازی‌ و تصرف و تسخیر سریع مناطق و کشورها وجود داشت.

به گزارش یورونیوز، آب و هوا در استپ (سبزدشت)، منجر به افزایش تعداد و نیز هیکل قوی اسب‌های جنگی، دام‌ها و حیوانات وحشی شکاری شد که به مغول‌ها اجازه داد غذای بیشتری تولید کنند و با اسب‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری به میدان جنگ بروند.

هنگامی که چنگیز خان درگذشت، امپراتوری مغول بخش‌های زیادی از سواحل اقیانوس آرام تا سواحل دریای خزر را به تصرف خود درآورده بود.

وقتی مغول‌ها به لهستان و مجارستان رسیدند، حکومت‌ها در اروپای غربی، نیروی عظیمی را برای مقابله با آنها گرد آوردند.

مغول‌ها که در آن زمان تحت فرمان اوگتای خان بودند در سال ۱۲۴۱ میلادی موفق شدند مجارها را در رودخانه ساجو شکست دهند اما مرگ ناگهانی اوگتای خان پیشروی آن‌ها را قبل از رسیدن به وین متوقف کرد.

چرا مغول‌ها نتوانستند اروپا را تصرف کنند؛ علم با اقلیم جواب می‌دهد
اسب‌سوران مجار در فستیوال «روز اجداد» در حفظ و احیای سنت‌های خود به نیاکان ملت و شخصیت‌های بزرگ تاریخ مجارستان ادای احترام می‌‌کنندCsaba Bus/MTI - Media Service Support and Asset Management Fund

بسیاری از مورخان دلیل این توقف ناگهانی را بازگشت باتو، فرمانده مغول از اروپا و انتخاب رهبر جدید برای مغول‌ها می‌دانند اما دانشمندان اخیرا مطالعه‌ای را انجام دادند که نشان می‌دهد احتمالا دلیل دیگری نیز برای این توقف وجود داشته است.

بر اساس این مطالعه جدید، به نظر می‌رسد هرچند شرایط اقلیمی و محل زندگی مغول‌ها به آن‌ها کمک کرده بود تا بر فتوحات‌ خود بیافزایند اما در عین حال باعث شده بود آن‌ها تنها در شرایط آب و هوایی خاصی، بتوانند دشمن خود را شکست دهند.

براساس یافته‌های تاریخی، باتو هرگز به پایتخت مغول‌‌‌ها در قراقروم بازنگشت، در عوض در اروپای شرقی ماند تا بر منطقه‌ای که در جنوب روسیه امروزی فتح کرده بود، حکومت براند.

دانشمندان برای که بدانند آیا شرایط آب و هوایی در تصمیم مغول‌ها تاثیر گذار بوده است یا خیر، حلقه‌های سالیانه درختان را در مجارستان بررسی کردند.

چرا مغول‌ها نتوانستند اروپا را تصرف کنند؛ علم با اقلیم جواب می‌دهد
مجسمه چنگیزخان در نمایشگاهی در موسسه فرانکلین در فیلادلفیاAP Photo

درخت‌گاه‌شماری یا مطالعه و تحلیل حلقه‌های رشد سالانه درخت، روشی است برای تعیین تغییرات اقلیمی در دوره‌های گذشته. براساس این روش هر چقدر حلقه تشکیل شده ضخیم‌تر باشد یعنی در آن سال میزان بارندگی بیشتر بوده و اگر حلقه نازک‌تر باشد یعنی میزان بارندگی در آن سال کم‌تر بوده است.

محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند که پس از مرگ اوگتای به مدت سه سال آب و هوا در آن منطقه به صورت غیرعادی مرطوب بوده است. بنابراین مغول‌ها مجبور بودند به جای دشت‌های سرسبز در مرداب‌ها و باتلاق‌ها به پیشروی خود ادامه دهند که برای آن‌‌ها و تاکتیک‌های جنگی که استفاده می‌کردند مناسب نبود.

شرایط آب‌ و هوایی مرطوب راه رفتن را برای جنگجویان و اسب‌‌هایشان سخت کرده بود و همچین باعث شده بود تدارکات جنگی به سختی حمل شوند به همین دلیل احتمالا آن‌ها عملا دیگر نمی‌توانستند پیشروی کنند.

مطالعات تاریخی نشان می‌دهند که مغول‌ها پس از آن به سمت جنوب پیشروی کردند، جایی که هوا خشک‌تر بود و جاده‌ها و دشت‌ها برای جابه‌جایی انسان‌ها و حیوانات مناسب‌تر بود.

کانال عصر ایران در تلگرام
تماشاخانه
کشف آثار مرموز تاریخی در وسط شهر اصفهان / باستان‌شناسان: «خیلی عجیب هستند تا به حال شبیه‌شان دیده نشده‌است» (فیلم)

کشف آثار مرموز تاریخی در وسط شهر اصفهان / باستان‌شناسان: «خیلی عجیب هستند تا به حال شبیه‌شان دیده نشده‌است» (فیلم)

logo-vid

ساخت مسجد در پارک قیطریه برای نماز یا خودنمایی مذهبی؟/ مسجدی که بدون رضایت وقف‌کنندگان ساخته می‌شد! (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات صهیونیستی نوشت کابینه جنگ رژیم صهیونیستی امروز بعد از ظهر تشکیل جلسه خواهد داد تا درباره نحوه «پاسخ به حمله ایران» گفت‌وگو و رایزنی کنند.

9 دقیقه پیش

معاون شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور گفت: مراسم شکرانه تحقق وعده صادق امشب در مساجد سراسر کشور برگزار خواهد شد.

7 دقیقه پیش

دولت اتریش به منظور مهار مهاجران غیرقانونی کنترل‌های مرزی با جمهوری چک و اسلواکی را تمدید می‌کند.

12 دقیقه پیش

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه صدور مجوز با نمایندگان مجلس نیست که آنها دخالت می‌کنند، گفت: ما قطعا اجازه نخواهیم داد مجوز غیرقانونی برای تخریب طبیعت بکر شمال و محیط زیست صادر شود.

14 دقیقه پیش

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: این استان با موقعیت‌های ممتاز جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص، قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق، نزدیکی به قطب‌های صنعتی از توانمندی‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

12 دقیقه پیش

نزدیک ظهر از طریق سپاه به پسرم محمد، (برادر دوم مصطفی) زنگ زدند و گفتند مصطفی زخمی شده است، اما برادرش گفته بود که می‌دانم مصطفی شهید شده است. ما آمادگی شنیدن خبر شهادتش را داریم. برادرش تا حدودی در جریان کارهای مصطفی قرار داشت و می‌دانست در کدام جبهه مقاومت فعالیت دارد.

7 دقیقه پیش

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از آماده باش نیروهای امدادی این جمعیت در 5 استان در پی اعلام هشدار هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران خبر داد.

13 دقیقه پیش

تنقلات ناسالم بخش عمده‌ای از غذای مصرفی روزانه افراد را تشکیل می‌دهد اما راهکارهای ساده‌ای برای کاهش مصرف این تنقلات و جلوگیری از افزایش وزن وجود دارد.

یک ربع پیش

وزارت خارجه یمن در واکنش به عملیات تلافی جویانه ایران علیه رژیم صهیونیستی گفت که این عملیات قانونی و مطابق با قوانین بین‌المللی است.

یک ربع پیش

بیشتر...