تیتر برتر |
۳ هفته پیش

دلیل حذف طلا سکه از سبد خرید خانوارهای ایرانی سایت تیتربرتر TitreBartar com

پیش بینی قیمت طلا و سکه در 24 فروردین 1400

به گزارشتیتربرتر؛ در سال‌های اخیر همانند سایر بازارها،طلانیز با تحولات بسیاری روبه‌رو شده است. افزایشقیمت طلادر کشور به عنوان مهم‌ترین متغیر باعث شده است تا میزانتقاضا برای طلای ساخته شده به صورت ویژه و سکهافت محسوسی داشته باشد.

به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که طلا تا حدود زیادی از سبد هزینه مردم خارج شده است و دیگر به عنوان یک زیورآلات، تقاضای آنچنانی ندارد. از سوی دیگرتقاضای سرمایه‌گذاری طلاکه ریشه تاریخی در میان ایرانیان دارد هم تحت تأثیر قرار گرفته است که ناشی از نوسانات بالای قیمتی طلاست.

چرا مردم طلا و سکه نمی‌خرند؟

طلادر بازار ایران علاوه بر جو روانی و میزان تقاضا به صورت عمده تحت تأثیر نرخ ارز در بازار داخل و بهای جهانی اونس طلا قیمت می‌‌خورد. این در حالی است که در کنار افزایش قابل توجهنرخ دلار، اونس جهانی طلا نیز رشد قابل توجهی داشته است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با «ایران» در این زمینه گفت: به دلیل افزایش قابل توجهقیمت طلادر دو سال اخیر، میزان تقاضا در این بازار نیز بشدت کاهش یافته است، هرچند تقاضا صفر نشده است، اما در مقایسه با سال‌های گذشته تفاوت معناداری دارد.

ابراهیم محمدولی توضیح داد: برای مثالمیزان تقاضا برای خرید طلاقبل از سال 1397 بین 60 تا 70 درصد بود که این رقم هم اکنون به 30 درصد رسیده است. این درحالی است که میزان تقاضا در سال گذشته در برخی از مواقع که قیمت رشد بالایی داشت به حدود 10 درصد هم تنزل پیدا کرد.

محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز در گفت‌وگو با «ایران» در این باره گفت: همزمان با افزایش قیمت طلا، هزینه ساخت طلا نیز به دلیل این که پرتی جزو اجرت ساخت محاسبه می‌‌شود، افزایش یافته است و از سوی دیگر قدرت خرید مردم نیز با افت زیادی همراه بوده و به همین دلیل هم اکنون شاهدخروج طلا از سبد هزینه‌ای خانوارهای ایرانیهستیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره تأثیر افزایش قیمت بر تغییر اشکال تقاضا نیز افزود: در دو سال اخیر بخصوص سال گذشته، میزان تقاضا برایخرید مصنوعاتساخته شده بشدت افت کرد و به جای آن مردم به سمتخرید طلای خام یا آب شدههدایت شدند که به دلیل نداشتن اجرت ساخت، قیمت کمتری دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، در بازار طلا شاهد کاهش وزن مصنوعات هستیم. با توجه به اینکه قیمت افزایش یافته وقدرت خریدکمتری وجود دارد، تولیدکنندگان طلا وزن مصنوعات را نصف کرده‌اند. به طوری که برای مثال وزن یک سرویس طلای 60 گرمی به حدود 30 گرم و وزن یک سرویس 30 گرمی به حدود 17 گرم کاهش یافته است.

بدلیجات جایگزین طلا شد

کشتی‌آرای همچنین اظهار کرد: به دلیل مسائل گفته شده، طی سال‌های اخیر میل و رغبت برایخرید طلابه عنوان زیورآلات در کشور روند نزولی داشته است به طوری که هم اکنون بدلیجات و نقره جای طلا را گرفته است. این در حالی است که از گذشته‌های دور خانوارهای ایرانی از طلا علاوه بر زیور به عنوان یک پشتوانه مالی نیز استفاده می‌‌کردند.

افت شدید تقاضا در بازار سکه

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر در بازار سکه نیز شاهد افت قابل توجه تقاضا هستیم با این تفاوت که دربازارسکهبه دلیل نداشتن ارزش افزوده و استاندارد بودن آن وضعیت بهتر از بازار طلاست. برهمین اساس قیمت سکه تمام که در نیمه دوم سال گذشته در کانال قیمتی 11 تا 12 میلیون تومان قرار داشت، هم اکنون به کانال 10 میلیون تومان کاهش یافته است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره تقاضا در بازار سکه گفت: از ماه‌های پایانی سال گذشته بشدت میزان تقاضا برای خرید سکه کاهش یافت و برهمین اساس از پیش از عید نوروز شاهد روند کاهشیحبابسکهبودیم که در سال جدید نیز ادامه یافته است. این در حالی است که بهای اونس جهانی طلا در این مدت تقریباً ثابت بوده و نوسان یک تا دو درصدی داشته است.

کشتی آرای ادامه داد: برخلاف گذشته که انواع سکه به عنوان هدیه بخصوص در عید نوروز خریداری می‌‌شد، در دو سال اخیر این اتفاق نیفتاده است و برهمین اساس شاهد افزایش تقاضا برای شمایل‌های زیر یک گرم هستیم و هم اکنون قطعات 100 و 200 سوتی به دلیل بالا بودن تقاضا در دستور کار تولیدکننده‌های طلا قرار گرفته است.

عیار طلا کاهش می یابد؟

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این سؤال که پیشنهادکاهش عیار طلاچه شد، توضیح داد: براساس تحقیقی که توسط جهاد دانشگاهی انجام شد، بیش از 86 درصدمردم با کاهش عیار طلا مخالف هستندو بر همین اساس این پیشنهاد از دستور کار خارج شد.

وضعیت قاچاق طلا چگونه است؟

محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این سؤال که هم اکنون با توجه به تحولات بازار،وضعیت قاچاق طلاچگونه است، اظهار کرد: هموارهقاچاق طلابه کشور اندک بوده است با این حال افت تقاضا و همچنین برخورد قانونی نهادهای نظارتی باعث شده است تا هم اکنون براساس برآوردها قاچاق ورودی طلا به کشور به 5 درصد کاهش یابد.

رونق دوباره فروش اینترنتی طلا با محدودیت کرونایی

رئیس اتحادیه طلا و جواهر همچنین درباره وضعیت معاملات اینترنتی طلا بخصوص پس ازتعطیلی دو هفته‌ای واحدهای صنفی به دلیل کرونااظهار کرد: با توجه به توسعه گسترده فضای مجازی در ایران و جهان نمی‌توان جلوی کار معاملات اینترنتی را گرفت و در نهایت همه کسب و کارها به این سمت خواهند رفت.

وی اضافه کرد: اما درخصوص طلا به دلیل ارزش بالا و نیاز به رعایت استانداردها شرایط حساس‌تر است و بر همین اساس معاملات اینترنتی طلا نیازمند بسترسازی‌های مناسب است.

به گفته وی، هم اکنون تنها چند واحد درفضای مجازی به صورت رسمی فعالیت می‌‌کنند و مابقی مجوز ندارند. برهمین اساس مردم باید مراقب خرید طلا به صورت اینترنتی باشند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در 24 فروردین 1400

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز دوشنبه ۲۳ فروردین با ۶,۲۰۰ تومان افزایش، یک میلیون و ۳۹ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. همچنین نرخ سکه بهار آزادی به ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. امروز برای قیمت طلا چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

محمود فضل آذر شربیانی، بازرس اتحادیه طلای تهران با تائید بر اینکه تنش‌های سیاسی باعث افزایشقیمت دلارشده است، گفت: هر چند بازار طلا به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونا تعطیل است اما قیمت طلا به دلیل تنش‌های سیاسی اندکی گران شد. فعلا واحدهای صنفی تعطیل هستند. چنانچه امروز اتفاق خاصی رخ ندهد قیمت طلا ثابت باقی می‌ماند.

در این مورد دنیای اقتصاد هم نوشت: دیروز در بازارهای داخلی اتفاق مهم دیگری نیز رخ داد و آن هم برگشت سکه به بالای سطح روانی ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومانی بود. ساعت ۴ بعدازظهر فلز گرانبهای داخلی با قیمت ۱۰میلیون و ۵۲۰هزار تومان مورد معامله قرار گرفت که ۱۰۰ هزار تومان بیشتر از روز یکشنبه بود.

افزایش قیمت سکه در شرایطی صورت گرفت که در معاملات پشت خطی در برخی مقاطع، فلز گرانبهای داخلی ارقام زیر ۱۰میلیون و ۴۰۰هزار تومان را نیز تجربه کرده بود. به گفته فعالان،‌ عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش بهای دلار بود.

افزایش بهای سکه در شرایطی صورت گرفت که در بازارهای جهانی،قیمت اونس طلاافزایش معناداری را تجربه نکرده بود. سکه در صورتی که در روزهای آینده بتواند خود را به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی برساند، با ورود بیشتر خریداران مواجه خواهد شد.

با این حال، از دست دادن محدوده ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومانی بار دیگر فروشندگان را به بازار سرازیر خواهدکرد. برخی فعالان انتظار دارندبا آغاز ماه مبارک رمضان میزان خریدها در بازار سکهکاهش پیدا کند. با این حال، سکه در هفته‌های اخیر نشان داده است که بیش از هر عاملی به روند قیمت دلار دقت می‌کند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس از درج شرکت «گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان» در شرکت فرابورس خبر داد.

1 ساعت پیش

مدیریت نظارت بر بازاراولیه سازمان بورس اعلام کرد: شرکت «صنایع مس افق کرمان» به عنوان ناشر اوراق بهادار درج شد.

1 ساعت پیش

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: کلیه سهامدران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت کنند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق و ... با اختلال مواجه نشود.

1 ساعت پیش

شرکت «سرمایه‌گذاری هامون صبا» در بازار اول فرابورس درج شد.

2 ساعت پیش

مدیر نظارت بر بازار اولیه از درج شرکت «مجتمع جهان فولاد سیرجان» در فرابورس ایران خبر داد.

2 ساعت پیش

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

2 ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی گفت: تحقیقات در کشورهای مختلف نشان داده که بازار سرمایه نه تنها تورم زا نیست، بلکه سدی در مقابل تورم است، بنابراین با استناد به چه مدارک و شواهدی  گفته می شود که بورس عامل تورم است ؟!

3 ساعت پیش

نمادهای معاملاتی (سدشت۱)، (وبملت۱)، (کلوند۱) و (کماسه۱) متوقف شدند.

3 ساعت پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۹ ارز افزایش و ۶ ارز کاهش یافت. نرخ ۱۱ ارز نیز ثابت ماند.

3 ساعت پیش

سهام بازارهای آمریکا در پایان معاملات دیروز، علی‌رغم گزارش اشتغال ناامیدکننده این کشور رشد کرد و شاخص داوجونز به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت.

3 ساعت پیش

دو هزار میلیارد تومان اوراق اجاره به منظور سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس توسط (ومهان) منتشر می‌شود.

3 ساعت پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه میزبان عرضه ۶ هزار تن ورق گالوانیزه خودرو و یک هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی است.

3 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

18 ساعت پیش

ممنوعیت خرید و فروش مسکن ملی,سلب امتیاز متقاضی طرح اقدام ملی مسکن در صورت فروش امتیاز

18 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

18 ساعت پیش

بیشتر...