خبرگزاری تسنیم |
۲ هفته پیش

مقاومت فلسطین: صهیونیست ها به دنبال هیچ توافقی نیستند تسنیم


مقاومت فلسطین: صهیونیست‌ها به دنبال هیچ توافقی نیستند

منابع آگاه از فضای مذاکرات آتش‌بس غزه با بیان اینکه هیچ پیشرفتی در این مذاکرات حاصل نشده است تاکید کردند طرف اسرائیلی و شخص نتانیاهو به دنبال خریدن زمان و فریب افکار عمومی صهیونیست‌ها هستند و نه قصد توقف جنگ را دارند و نه رسیدن به توافق.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، درحالی که رسانه‌های عبری مدعی بودند پیشرفت‌هایی در مذاکرات غیرمستقیم رژیم صهیونیستی با حماس درباره آتش‌بس و تبادل اسرا حاصل شده و همه منتظر پاسخ حماس به پیشنهاد جدید برای توافق هستند، یک منبع وابسته به مقاومت فلسطین که از فضای مذاکرات آگاهی دارد اعلام کرد که هیچ پیشرفتی در دیدارهای اخیر میانجی‌ها با طرف اسرائیلی وجود نداشته است.

این منبع در گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت: دیدارهایی که اخیرا میانجی‌ها با هیئت صهیونیستی داشتند نتوانست منجر به توافق آتش‌بس شود و حماس باز هم تاکید می‌کند که به خواسته‌های اصلی خود پایبند بوده و هرگز در این مورد عقب‌نشینی نمی‌کند.

پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است

به گفته منبع مذکور، در این مذاکرات هیچگونه پیشرفتی به ویژه در رابطه با خواسته‌های اصلی فلسطینی‌ها یعنی توقف جنگ، عقب‌نشینی دشمن اشغالگر از نوار غزه و بازگشت آوارگان به مناطق خود حاصل نشد.

از طرف دیگر یک منبع آگاه دیگر در گفت‌وگو با الجزیره اعلام کرد که پاسخ اسرائیل به میانجی‌ها که توسط مسئولان شاباک و موساد و ارتش این رژیم در جریان سفرشان به مصر بیان شد، حامل هیچ پیشنهاد جدیدی که بتواند مذاکرات تبادل اسرا و آتش بس در نوار غزه را پیش ببرد، نیست. اسرائیلی‌ها گفته‌اند که به 2 هزار زن و کودک و افراد سالخورده بالای 50 سال اجازه می‌دهند که در مرحله اول آتش‌بس به شمال غزه برگردند.

این منبع تاکید کرد که اما مقاومت همچنان به مواضع قبلی خود مبنی بر لزوم بازگشت بی‌قید و شرط آوارگان همراه با آتش‌بس فوری و تکمیل روند تبادل اسرا که در مرحله اول متمرکز بر اسرای غیرنظامی است، پایبند می‌باشد.

منبع مذکور افزود که میانجی‌ها پاسخ مثبتی از طرف اسرائیلی دریافت نکردند اما این به معنای بسته شدن باب مذاکرات نیست. از نظر مقاومت، آنچه که کابینه صهیونیستی درباره پیشنهاد جدید برای توافق و ... در رسانه‌ها مطرح می‌کند با هدف آرام کردن افکار عمومی اسرائیلی‌ها و مانور دادن مقابل خانواده‌های اسرای اسرائیلی است تا به این ترتیب «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی وانمود کند که برای بازگرداندن اسرای اسرائیلی تلاش‌های جدی انجام می‌دهد.

بن‌بست مذاکرات آتش‌بس غزه با کارشکنی‌ صهیونیست‌ها
حماس: نتانیاهو به دنبال خرید زمان است

نتانیاهو به دنبال هیچ توافقی نیست

این منبع در ادامه گفت که نتانیاهو همچنان موانعی بر سر راه توافق قرار می‌دهد و علاقه‌ای به آزادی اسرای اسرائیلی ندارد. نتانیاهو وانمود می‌کند که علاقمند به ادامه مذاکرات است اما درواقع درتلاش برای خریدن زمان و مقابله با خشم خانواده‌های اسرای اسرائیلی است.

روز سه شنبه دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هیئت مذاکره‌کننده اسرائیل بعد از دور فشرده مذاکرات از قاهره برمی‌گردد و در جریان این مذاکرات پیشنهاد اصلاح شده جدیدی مطرح گردیده و در انتظار پاسخ حماس هستیم.

اما یکی از رهبران حماس در گفت‌وگو با العربی الجدید در این زمینه اعلام کرد که این اظهارات دفتر نتانیاهو در چارچوب ادامه طفره رفتن وی در مذاکرات است. درواقع نتانیاهو و کابینه راست افراطی وی مجددا در تلاش برای فرار از فشارهای داخلی هستند؛ به ویژه بعد از تشدید اعتراضات در تل‌آویو ضد نتانیاهو به دلیل جدی نگرفتن موضوع اسرای اسرائیلی که در غزه هستند.

این منبع وابسته به حماس در ادامه تاکید کرد که فشارها، کابینه اسرائیل را وادار می‌کند تا در مذاکرات با حماس نرمش نشان دهد و این تبدیل به یک رویه معمول شده که هر زمان فشار خانواده‌های اسرای صهیونیست و سایر اسرائیلی‌ها علیه نتانیاهو افزایش می‌یابد، او تلاش می‌کند مانور جدیدی در مذاکرات به راه بیاندازد و توپ را به زمین مقاومت منتقل کند. درواقع نتانیاهو با این مانورها می‌خواهد به شهرک‌نشینان بگوید که به حرف آنها گوش داده و در تلاش برای رسیدن به توافق تبادل اسراست اما مقاومت همه پیشنهادات را رد می‌کند.

وی افزود که در هیچ یک از پیشنهاداتی که صهیونیست‌ها ارائه می‌دهند تغییر جدیدی وجود ندارد و مطالبات فلسطینی‌ها را برآورده نمی‌کند. اکنون نیز چیزی که صهیونیست‌ها به عنوان پیشنهاد جدید از آن یاد می‌کنند چیزی نیست جز افزایش جزئی در تعداد زنان و کودکانی که می‌توانند به شمال نوار غزه برگردند. این درحالی است که مقاومت بر بازگشت همه آوارگان بدون قید و شرط تاکید دارد.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امام جمعه موقت خرم‌آباد گفت: سپاه با حمله به این غده سرطانی، دل ملت‌های جهان اسلام را شاد کرد.

نیم ساعت پیش

استقلال ۳ سال قبل در فروردین سال ۱۴۰۰ با نتایج خوب خود هوادارانش را امیدوار کرده بود.

نیم ساعت پیش

امام جمعه اصفهان گفت: عملیات وعده صادق در نوع خود بی‌نظیر بود، زیرا بسیاری از موشک‌های ایرانی به هدف برخورد کرده و این یعنی با عملیات طوفان‌القصی و عملیات وعده صادق  توانستیم از دیوار آهنین صهیونیست‌ها عبور کنیم؛ دیوارهایی که حتی از تار عنکبوت نیز سست‌تر بود.

نیم ساعت پیش

قیمت نفت پس از افزایش چشمگیری که در ابتدای معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانی های بازار نسبت به تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و متاثر شدن عرضه پیدا کرده بود، کاهش یافت.

نیم ساعت پیش

سرتیپ میهن دوست توضیحاتی درباره شلیک پدافند هوایی به اشیاء مشکوک در اسفهان ارائه داد.

نیم ساعت پیش

سخنگوی شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: صبح امروز بر اثر سقوط یک دستگاه جرثقیل در اسکله پتروشیمی رازی ۲ نفر فوت و چهار نفر مجروح شدند.

نیم ساعت پیش

نماینده مردم تهران در مجلس درباره احتمال پاسخ ایران به اسرائیل گفت: «این اتفاق مسئله‌ای نبود که بخواهیم پاسخ بدهیم و لطمه‌ای به ما وارد نکرد و این مسئله به دلیل آمادگی نیروهای ماست.»

نیم ساعت پیش

وقتی فرزاد حسنی درباره خوشبختی صحبت میکنند در ادامه مشاهده خواهیدکرد.

نیم ساعت پیش

جزئیات جدید از افزایش حقوق ایثارگران را در این خبر بخوانید. این افزایش حقوق کی و چگونه اعمال می‌شود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...