خبرآنلاین |
1 ماه پیش

نگهداری موقت از کودکان اتباع میسر شد خبرآنلاین

نگهداری موقت از کودکان اتباع میسر شد

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: نگهداری موقت از کودک تبعه بی‌سرپرست یا بدسرپرست در اجرای طرح خانواده میزبان برای ایرانیان و دیگر اتباع میسر شد.

به گزارشخبرآنلاین،سعید بابایی گفت: کار سپردن موقت فرزندان اتباع در استان‌هایی که مرکز حضور تجمعی اتباع هستند، شروع شده است. احتمالا اولین کودک اتباع در استان کرمان در همین روزها وارد خانواده میزبان خواهد شد، چون کارهای آن در حال انجام شدن است

ایرنا در خبری نوشت:وی تصریح کرد: در قانون فرزندخواندگی یک نقطه مغفول داریم و آن فرزندخواندگی کودکان اتباع است؛ اما این مساله در طرح خانواده میزبان دیده شده است. در اجرای این طرح کودک اتباع می‌تواند هم به خانواده میزبان ایرانی و هم خانواده میزبان اتباع هم‌ملیت خود برود.

بابایی خاطرنشان کرد: در واقع خانواده‌های کشورهای همسایه که به عنوان اتباع مجوزدار رسمی ثبت شده داخل کشور هستند، می‌توانند کودکان اتباع را به عنوان خانواده میزبان پذیرش کنند.

طرح خانواده میزبان، تکمیل کننده سایر طرح های خانواده محوری است که در سال‌های گذشته در کشور اجرا شده است و به دنبال اصلاح آیین نامه اجرایی ماده ۲۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست موثر (مصوب ۱۳۹۲) به تصویب رسید و پس از ابلاغ شیوه نامه اجرایی توسط وزیر دادگستری در مهرماه سال ۱۴۰۲ به سازمان بهزیستی ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش، در فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی تا ۲۰۰ سال پیش هیچ کودک فاقد سرپرستی در مرکز شبانه روزی نگهداری نمی شد و جای این کودکان در خانواده خویشاوندان بود که به مرور با گسترش شهرنشینی و ورود الگوی غربی، مراکزی با نام دارالایتام که سپس به یتیم‌خانه و پرورشگاه تغییر نام یافت در کشور راه اندازی شد و گسترش یافت.

اجرای طرح خانواده میزبان مکملی برای بازپیوند کودکان به خانواده، ورود کودکان به خانواده جایگزین خویشاوندان و همچنین فرزندخواندگی است و یک مرحله دیگر از ورود کودک به مراکز نگهداری شبانه روزی جلوگیری می‌کند.

با توجه به حساسیت طرح و لزوم یافتن خانواده های شایسته و آموزش دیده برای طرح، مراحل اجرایی به مرور در پنج ماه گذشته اجرایی و فراخوان این طرح در استان‌ها اعلام شد.

در پایان سال ۱گذشته ۴۶ کودک در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، تهران، مرکزی و همدان وارد خانواده میزبان شده و تحت مراقبت خانواده ها و نظارت سازمان قرار گرفتند.

این طرح جایگزین طرح فرزندخواندگی نیست و شیوه جدیدی از فرزندپذیری برای بهره مندی کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست موثر از نعمت خانواده است.

بنا بر این گزارش، خانواده های متقاضی می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه ملی فرزندپذیری به آدرس http://adoption.behzisti.net بخش «خانواده میزبان» مراجعه کنند.

۲۳۳۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهاناپلیکیشن خبرآنلاینرا نصب کنید.


#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشداری ضمن اشاره به ماندگاری هوای گرم در استان تا جمعه (۵ مرداد)، نسبت به لزوم مدیریت مصرف برق و آب تاکید کرد.

دیروز

سازمان مدیریت بحران شهر تهران نقشه‌ای برای «تعیین مسیرهای ویژه تردد اضطراری» در شبکه معابر اصلی و فرعی تهیه کرده است.

11 ساعت پیش

ادارات استان سمنان پنجشنبه‌ها تعطیل شد.

22 ساعت پیش

سازمان هواشناسی از فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌های کشور خبر داد که خطر خسارت به محصولات کشاورزی را در پی دارد و شدت این بارش‌ها در حد هشدار هواشناسی زرد خواهد بود.

دیروز

یک فوریت لایحه احداث آرامستان های جدید تهران با ۱۰ رأی مخالف تصویب نشد.

9 ساعت پیش

سازمان هواشناسی از فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌های کشور خبر داد که خطر خسارت به محصولات کشاورزی را در پی دارد و شدت این بارش‌ها در حد هشدار هواشناسی زرد خواهد بود.

دیروز

فرمانده انتظامی استان از کشف ۱۰۲ کیلو و ۵۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک در بازرسی از سواری پژو پارس در شهرستان فیروزآباد خبر داد.

دیروز

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان از تعطیلی پنج شنبه ها تا ۱۵ شهریور ماه در این استان خبر داد.

11 ساعت پیش

شهرداری تهران ساختمان انجمن جامعه شناسی ایران را  پلمب کرد.

22 ساعت پیش

بیشتر...