فضای تولید برای تولیدکننده داخلی شبیه میدان مین است hd2 all tv logo

گروهاحزاب و تشکل‌هاسیاسی
تاریخ انتشار۲۰ فروردين ۱۴۰۰۰۸:۳۱
کد خبر۷۷۰۵۳۸۱
دانلود PDF
نظر دادن

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق درباره شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،مسئله اقتصاد و معیشت باید در اولویت کار مسئولان قرار بگیرد، رهبر انقلاب اسلامی با توجه به اینکه دغدغه توسعه و نیل به پیشرفت، یکی از اهداف اساسی نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا می‌باشد، لزوم حمایت از تولید را گوشزد می‌کنند. یکی از لوازم توسعه پایدار, رشد تولید داخلی و تبدیل آن به کالاها و محصولات با کیفیت جهت مصارف داخلی است.

به عبارت ساده‌تر رشد اقتصادی یعنی تولیدات یک کشور نسبت به قبل افزایش پیدا کرده باشد. برای مثال اگر یک کشور در طی یک سال ۱۰۰۰ دستگاه خودرو تولید کرده و در سال بعد ۱۵۰۰ دستگاه خودرو تولید کرده؛ یعنی رشد اقتصادی این کشور ۵۰ درصد افزایش داشته است.

با افزایش میزان تولید نسبت به قبل یا رشد اقتصادی، تعداد نیروی کار مورد نیاز نیز افزایش می‌یابد و اشتغال بهبود پیدا می‌کند. با افزایش تولید میزان عرضه کالا‌ها نیز افزایش یافته و در پی آن قیمت کالا‌ها کاهش یافته و قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد؛ پس به وضوح مشاهده می شود که رونق تولید یعنی رونق اقتصاد و ورونق اقتصاد یعنی بهبود معیشت مردم و بهبود معیشت مردم یعنی پیشرفت کشور در همه زمینه ها.

پس از انتخاب شعار سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری مبنی بر  «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» بر آن شدیم تا از کارشناسان اقتصادی درباره چگونگی حمایت از تولیدکننده و موانعی که بر سر راه او وجود دارد بپرسیم.

از همین رو نیز به سراغ حجت عبدالملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ره) رفتیم تا در این باره از او بیشتر جویا شویم.

فضای تولید برای تولیدکننده داخلی شبیه میدان مین است/

اولین  عنصر لازم برای تولید بازار است

باشگاه خبرنگاران جوان:باسلام ؛ در حال حاضر وضعیت تولید در کشور را چه طور می‌بینید؟

عبدالملکی:ایران یکی از کشور‌های پر ظرفیت برای تولید در دنیاست و همه منابعی که برای تولید لازم است؛ همه آن‌ها در حد اعلا در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.  

باشگاه خبرنگاران جوان:این منابع تولید چه مواردی هستند؟

عبدالملکی:اولین  عنصرلازم برای تولید؛ بازار است که ما در داخل کشور یک بازار ۸۵ میلیون نفری داریم که سالانه بیش از هزاران هزار میلیارد تومان مصرف می‌کنند و یک بازار بالقوه ۶۲۰ میلیون نفری هم در کشور‌های همسایه داریم که سالانه بیش از هزار میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند. این‌ها دو بازار خوب است که ما در اختیار داریم و اولین نیاز ما برای تولید را رفع می‌کند.

دومینموضوع مورد نیاز، بازار کار است که در کشور ما بیش از ۴۰ میلیون نفر جمعیت در سن کار وجود دارد که ۳۵ میلیون نفر از آن‌ها جوان هستند و حدود ۱۵ میلیون نفر هم تحصیلات دانشگاهی دارند و ۱ میلیون آن‌ها هم نخبه‌های علمی و تخصصی هستند که این جمعیت بسیار بالایی در حوزه کار محسوب می‌شود؛ بنابراین دومین عنصر مهم در حوزه تولید  هم در کشور ما وجود دارد.

سومینموضوع هم از نظر علم فناوری است که باز هم در داخل کشور وجود دارد و ایران حدود ۵ هزار شرکت دانش بنیان دارد که قابلیت تولید محصولات پیچیده و پیشرفته دارند و بیش از ۱۲۰ هزار نفر استاد دانشگاه و صد دانشگاه و دانشکده و مراکز تحقیقاتی آزمایشگاه‌های مرجع و زیرساخت‌های علم و فناوری دارد که می‌تواند به موضوع تولید کمک کند.

موضوعچهارمموضوع سرمایه است که ما امروز بیش از سه هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم که برای تولید قابلیت تامین سرمایه لازم را در کشور دارد.پنجمینعامل کشور هم منابع طبیعی نظیر زمین، مواد معدنی و ذخایر نفت و گاز و اقلیم مناسب است که همه این‌ها را هم در حد عالی در اختیار داریم.

فضای تولید برای تولیدکننده داخلی شبیه میدان مین است/

بهترین مجموعه نفت و گاز دنیا را داریم

در بحث زمین؛ جمهوری اسلامی ایران سه برابر فرانسه وسعت دارد که این یک ظرفیت بسیار عالیِ سرزمینی است که ما داریم، علاوه بر این سرزمین ما در یکی از بهترین نقاط اقتصادی دنیا یعنی در غرب آسیا واقع شده است و اهمیت منطقه‌ای و سرزمینی ما را به خوبی مشخص کرده است.

از نظر نفت و گاز بهترین مجموعه نفت و گاز دنیا را داریم؛ از نظر ذخایر معدنی هم یکی از بهترین منابع در جهان هستیم. بیش از ۳۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم و بیش از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال نذولات جوی داریم و این یعنی اگر از آب درست استفاده شود مشکلی برای تامین آب هم نداریم و به آب دریا‌های شمال و جنوب هم برای کشاورزی دسترسی داریم و موضوع آب‌های ژرف هم که مطرح شده که در اعماق زمین وجود دارد و اگر حفاری اتفاق بیفتد می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت و به آب‌های شیرین رسید.

همچنین ما در نوار ۳۰ درجه شمالی کره زمین قرار داریم که بهترین اقلیم کشاورزی جهان محسوب می‌شود؛ بنابراین ما برای تولید همه چیز داریم و انتظار می رود که جزو قدرت‌های برتر تولیدی دنیا باشیم، اما این گونه نیست و ما در رتبه ۱۸ قرار داریم که البته چندان هم بد نیست، اما آن جایگاه عالی که در دنیا باید داشته باشیم را نداریم.

باشگاه خبرنگاران جوان:چرا این جایگاه را نداریم؟

عبدالملکی:به سبب موانعی که ما در فضای کسب و کار و تولید داریم. ذات تولید تمایل به اتفاق افتادن دارد یعنی اقتصاد ذاتا نیاز به تولید دارد. شما اگر مردم را رها کنید این مردم منابع را به کار خواهند گرفت و تولید اتفاق خواهد افتاد. ولی وقتی شما موانع دارید، این عناصر تولیدی به هم نمی‌رسند تا یک تولید خوب را نشان دهد.

متاسفانه سرزمین ما با اینکه یک سرزمین اقتصادی است، اما پر از موانع تولیدی است لذا نمی‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. برخی از این موانع در زمینه امور ادارای و قوانین و ضوابط کسب و کار است. زمانی که یک تولیدکننده نیاز به تولید دارد در مراحل ابتدایی یعنی موضوع مجوز‌ها دچار چالش می‌شود و سال‌ها و ماه‌ها نیاز به دوندگی برای اخذ آن مجوز دارد و حتی گاهی مجبور می شود برای اخذ آن مجوز رشوه دهد و یا آنقدر فرآیند صدور مجوز زمان‌بر می‌شود که کلا این فعالیت اقتصادی از صرفه خارج شود و تولیدکننده قید آن را می زند.

فضای تولید برای تولیدکننده داخلی شبیه میدان مین است/

همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از افرادی که می‌توانند تولید کننده باشند وارد فضای رقابتی تولید نشوند، بنابراین یک عده وارد شده و بعد از مدتی پشیمان می‌شوند و عده کمی هم که می‌مانند و فرآیند‌ها را تا آخر طی می‌کنند وارد خان‌های بعدی می‍‌ شوند و عده دیگری هم اصلا وارد نمی‌شوند؛ بلکه با حجم بسیار سرمایه و نقدینگی از خیر تولید می‌گذرند. این عده یا وارد فضای استخدام شدن می‌روند و یا وارد فعالیت‌های اقتصادی بی فایده و یا حتی مضر مانند فعالیت در بازار‌هایی مثل دلار، ملک، خودرو و سایر مواد می‌شوند.

بخشی از موانع هم مربوط به حوزه بازار است. همان طور که ما گفتیم ما بازار‌های بسیار خوبی نظیر بازار‌های داخلی و کشور‌های همسایه داریم، اما یک زمان ممکن است که ایجاد یک رقابت ناسالم با بیگانکان باعث این شود که این بازارها از بین بروند.

شرایط تبلیغ کالاهای داخلی و خارجی نابرابر است

باشگاه خبرنگاران جوان: منظورتان از رقابت ناسالم چیست؟

عبدالملکی:برای مثال زمانی که شما اجازه واردات یک کالا از خارج کشور با تعرفه کم را می‌دهید و یا از آن بدتر مساله قاچاق کالا که تولید کننده‌ای که با وجود همه مشکلات به میدان آمده و تولید را انجام داده با سختی‌هایی که در نظام اداری و بروکراسی وجود دارد وقتی می‌خواهد حصول خود را در بازار عرضه کند با این مواجه می‌شود که قبل از آن عده‌ای با قاچاق این کالا را به کشور آورده و در حجم بالا و هزینه اندک آن‌ها را عرضه می‌کنند و آنها نمی‌توانند رقابت کنند.  

مساله جدی در موضوع عدالت در رقابت این نیست که ما به تولیدکننده امتیاز ویژه بدهیم، بلکه بحث این است که تولید کننده‌های داخلی هم بتوانند در یک شرایط مساوی اقدام به رقابت کنند.

مساله بعدی هم موضوع تبلیغات است که خیلی از تولیدکننده‌های خارجی و نمایندگی‌های آن‌ها در کشور شدیدا تبلیغات قوی دارند و زمانی می‌رسد که بستر‌های داخلی درون کشور هم به سبب بسیار گران قیمت بودنشان صرفا در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که توانایی پرداخت هزینه‌های بسیار سنگین دارند که این هم نوعی بی عدالتی در تبلیغات است که خودش یک مانع بسیار بزرگ بوده و یک تولید کننده خرد و کوچک نمی‌تواند محصول خود را عرضه کند. علاوه بر این قوانین کار و تامین اجتماعی و قوانین مالیاتی هم باعث زمین‌گیر شدن تولیدکننده می‌شود.

فضای تولید برای تولیدکننده داخلی شبیه میدان مین است/

قوانین حوزه کار هزینه را برای تولیدکننده بسیار سنگین کرده است

باشگاه خبرنگاران جوان:قوانین کار و تامین اجتماعی چگونه باعث زمین‌گیر شدن تولید خواهند شد؟

عبدالملکی:برای مثال فرض کنید قوانین حوزه کار انقدر هزینه را برای تولیدکننده سنگین می‌کند که تولیدکننده عملا از تولید منصرف می‌شود. در بحث قانون کار مساله تفیک قائل شدن بین مناطق مختلف موضوع بسیار جدی است که قانون‌گذار به آن توجه نمی‌کند؛ برای مثال کارگری که می‌خواهد در جایی استخدام شود شرایطش در روستاها با تهران بسیار متفاوت است. ما حداقل قانون کار را در کل کشور به صورت یکسان می بندیم، در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان در شهرستان های محروم فعالیت های تولیدی شان آنقدر خروجی ندارد که بتوانند هزینه کارگر را تامین کنند.

این تولید کنندگان می توانند حقوق های پایین پرداخت کنند و کارگران بیکاری هم هستند که حاضر هستند با این حقوق پایین کار کنند، اما قانون کار این اجازه را نمی دهد، یعنی با وجود اینکه هم کارگر و هم کارفرما راضی است اما به طور کلی قانون کار اجازه این کار را نمی دهد که خود یک مانع بسیار اساسی در مسیر تولید محسوب می‌شود.

بحث مالیات هم بسیار مهم است؛ زیرا الان نظام مالیاتی ما بر روی تولیدکننده زوم کرده است، در حالی که از تولیدکننده باید انتظار پرداخت حداقل مالیات را داشت برای اینکه انگیزه تولید خود را از دست ندهد و مالیات بیشتر از سودهای باد آورده و فعالیت‌های اقتصادی ناسالم و با ارزش افزوده کم اخذ شود تا هم یک ضد انگیزه برایشان محسوب شود تا سرمایه های خود را به آن سمت نبرند و هم اینکه تولیدکننده تنفس داشته باشد؛ امثال این مواردی که گفته شد مشکلاتی است که در فضای کسب و کار کشور ایجاد شده و این یک میدان مین بسیار سخت است و هر کس بخواهد از آن عبور کند با سختی‌های بسیاری مواجه خواهد شد.


بیشتر بخوانید

  • مردم هم مثل دستگاه‌ها در تحقق شعار سال ۱۴۰۰ نقش آفرین هستند/ افزایش تولید، راهکار برون رفت از گرفتاری‌های فعلی است

انتهای پیام/

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق درباره شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» توضیحاتی ارائه داد.#‌سیاسی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

لیست نهایی استقلال برای سفر به عربستان اعلام شد که نکته جالب حضور محمد دانشگر در این لیست است.

11 دقیقه پیش

درخواست رئیس شورای اسلامی از شهروندان همزمان با آغاز پیک چهارم کرونا

12 دقیقه پیش

سازمان فاوا شهرداری اصفهان,به زودی آیین بهره برداری از پروژه های ICT شهرداری اصفهان برگزار می شود

12 دقیقه پیش

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400,اطلاعیه تأمین اجتماعی درباره مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین 1400,جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400

14 دقیقه پیش

اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت

14 دقیقه پیش

آشنایی با خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,تصاویر خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,مشخصات خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,طراحی خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,کابین خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,امکانات خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,ویژگی های خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022

یک ربع پیش

شرایط بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400,بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400, بیمه کارفرمایان در سال1400,جزئیات بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان,جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400

یک ربع پیش

اردیبهشت 1400 طلا بخریم یا نه,قیمت روز طلا در 21 فروردین 1400,اردیبهشت 1400 بهترین زمان خرید طلا,پیش بینی قیمت طلا  و سکه در اردیبهشت 1400

یک ربع پیش

سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ابراز امیدواری کرد که پیشرفت مذاکرات کارشناسی برجام در وین منجر به گشایش در نشست آتی کمیسیون مشترک شود.

یک ربع پیش

امروز در تهران هفتاد بیمار کرونایی فوت کردند و ۶ هزار و ۱۲۶ نفر مبتلای جدید گزارش شد.

یک ربع پیش

بندرعباس-مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از برگزاری نخستین جشنواره نقاشی شنی در جزیره هرمز خبرداد.

نیم ساعت پیش

تعداد ۱۵۱ نفر از کارکنان منطقه عملیاتی آغار و دالان در راستای تعهد به مسئولیت های اجتماعی و به منظور تامین نیاز بانک خون استان فارس، ۶۸ هزار سی سی از خون خود را به نیازمندان اهدا نمودند.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس با تایید خبر ابتلای سعید آقایی توضیحاتی در این زمینه داد.

نیم ساعت پیش

شرایط سفارش اینترنتی کتب درسی از 22 فروردین 1400,نحوه سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,زمان ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,جدول زمانبندی ثبت سفارش کتب درسی در سال 1400,نحوه برگزاری امتحانات خرداد 1400

نیم ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰,پیش بینی هواشناسی بعد از 21 فروردین 1400,پیش بینی آب و هوا در پایان فروردین 1400,پیش بینی جدید آب و هوا

نیم ساعت پیش

بیشتر...