پنج گونه گیاهی کهگیلویه بویراحمد در خطر انقراض all tv logo

پنج گونه گیاهی کهگیلویه و بویراحمد در خطر انقراض
کهگیلویه و بویراحمدیاسوج

سعید جاویدبخت در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال با موضوع مقابله با بوته کنی گیاهان مرتعی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: مقابله با متعرضان بهمنابع طبیعی و گیاهان مرتعیبه صورت جدی تر در دستور کار است.
وی با اشاره به وضعیت خاص منابع طبیعی در استان به عنوان دارنده سرانه نخست جنگل در کشور، وجود حدود ۸۷ درصد مساحت استان در عرصه های ملی و رویش ۲هزار و ۱۰۰گونه گیاهی و ۴۵۰ گونه گیاه دارویی در استان تاکید کرد: عرصه های سختگذر، زمینه را برای فعالیت سودجویان به وجود آورده است.
جاوید بخت تصریح کرد: در سال گذشته ۶۵ هزار بوته کرفس در منطقه دیمشوک با مشارکت شهروندان طبیعت دوست در عرصه‌های منابع طبیعی کشت شد و برنامه های کاشت آنغوزه، باریجه و دیگر گیاهان مرتعی نیز در حال اجراست.
جاویدبخت با اشاره به جریمه‌های ریشه کنی گیاهان کوهی افزود:جریمه ریشه کنی هر بوته براساس قانون یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته حدود ۱۰تن انواع بوته گیاهی دارویی از سودجویان در استان کشف و امحا شد و امسال نیز تاکنون ۲تن دیگر از این گونه های ارزشمند کشف و امحا شده است.
جاویدبخت بر لزوم فرهنگ سازی به خصوص از طریق صدا و سیما، رسانه های ارتباط جمعی، تشکل های مردم نهاد و همچنین همکاری سایر دستگاه ها در مقابله با بوته کنی و فروش گیاهان مرتعی تاکید کرد.
معاون دادستان مرکز استان نیز در این نشست با تاکید بر لزوم حفظ طبیعت و پیشگیری از تخریب آن، از دستگاه های اجرایی خواست تا برای مقابله با بوته کنی و فروش گیاهان دارویی اقدام کنند.
حامد رهبرایجاد تورهای ایست و بازرسی، تشکیل پرونده و برخورد قضایی، نصب بنر و تابلو با هدف آگاهی بخشی و یادآوری را از مهمترین راهکارها جهت مقابله با ریشه کنی گیاهان مرتعی در استان ذکر کرد.
کیوان آشنا،شهردار یاسوج نیز برنامه ریزی برای انجام فعالیت های آگاهی بخشی، نصب بنر و تابلو در سطح شهر با هدف فرهنگ سازی و همچنین برخورد قانونی با فروشندگان گیاهان کوهی که در سطح شهر یاسوج سد معبرکردند خبر داد.
باشگاه خبرنگاران جوانکهگیلویه و بویراحمدیاسوج#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بر اساس گزارش هواشناسی هرمزگان، سامانه بارشی جدید از بعد از ظهر امروز دوشنبه وارد استان شده و بر اساس پیش بینی ها از فردا سه‌شنبه شدت بیشتری خواهد یافت که تا ظهر چهارشنبه هفته جاری در بیشتر نقاط استان ادامه دارد.

نیم ساعت پیش

نوبخت در فضای مجازی نسبت به حملات بازدارنده نیرو‌های مسلح ایران علیه پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد.

یک ربع پیش

معاون فرهنگ و ارتباطات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی (شعام) اعلام کرد، «نور نیوز» ارگان رسانه‌ای این شورا و دبیرخانه آن نیست.

1 ساعت پیش

وزرای امور خارجه ایران و چین طی گفتگوی تلفنی، آخرین تحولات منطقه و روند توسعه و گسترش روابط دوجانبه تهران و پکن را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

5 دقیقه پیش

سردار افشار: آثار شهید آوینی تاثیرگذار بود ولی بعد از آتش‌بس (جنگ عراق و ایران) که دیگر امکان فعالیت نداشت، مانده بود چه کند. ما هم نمی‌دانستیم با صدا و سیما چه کنیم.

نیم ساعت پیش

آیت الله مکارم شیرازی درباره عملیات وعده صادق پیامی صادر کرد.

1 ساعت پیش

تمرین روز دوشنبه پرسپولیس یک میهمان ویژه داشت. یارا، دختر سروش رفیعی در استادیوم کاظمی حضور پیدا کرد.

نیم ساعت پیش

یک منبع آگاه در گفتگو با تسنیم خبر داد که در خلال تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و مصر پیام هشداری جهت ارسال به رژیم صهیونیستی داده شده است.

نیم ساعت پیش

بیش از دو دهه پیش در چنین روزی، دیوید سیمن یکی از بهترین سیو‌های تاریخ فوتبال را در بازی آرسنال برابر شفیلدیونایتد به ثبت رساند. این سیو تماشایی را می‌بینید.

نیم ساعت پیش

بیشتر...