خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

واکسیناسیون همگانی مهمترین مطالبه مردمی رضوی

خبرگزاری رضوی گزارش می دهد؛
واکسیناسیون همگانی مهمترین مطالبه مردمی
خبرگزاری رضوی- ملیحه رفیع طلب؛از 18 اردیبهشت سامانه ثبت واکسن راه اندازی شد. در خصوص جزییات بیشتر باید بگوییم ️سامانه ثبت رسمی واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی salamat.gov.ir از امروز شنبه ۱۸ ارديبهشت راه اندازی می شود. با راه اندازی این سامانه، افراد با وارد کردن کد ملی و شماره همراه از طریق پیامک زمان مراجعه برای تزریق واکسن به آنها اعلام می گردد. ️در تهران ۲۲ محل جدید، برای واکسیناسیون کرونا اضافه شده است. 
علاوه بر این که از اخبار و رسانه ها خبرهایی خوبی مبنی بر روند واکسیناسیون همگانی در کشورمان می خوانیم هرکدام از ما در اطرافمان سالمندی را داریم که از طریق خانه بهداشت محله سکونت تزریق واکسن کرونا را در این چند روز اخیر برایش انجام داده است و بعد از یک و سال و چهار ماه کمی از نگرانی هایمان در خصوص حال پدربزرگ و مادربزرگ هایمان کم شده و خیال جمعی را در چهره خودشان نیز می بینیم. البته این حواشی که ممکن است واکسن به تعداد کافی برای سالمندان در دسترس نباشد پیش آمد که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توضیح داد که نوبت واکسیناسیون افراد در اولویت سوخت نمی شود. افراد در اولویت تزریق واکسنی که با آنها تماس گرفته نشده است، می توانند در موعد اعلامی وزارت بهداشت با ورود به سامانه salamat.gov.ir با ورود کد ملی و شماره تماس خود ثبت نام کنند تا برای تزریق واکسن با آنها تماس گرفته شده یا برای آنها پیامک ارسال شود.

کدام واکسن ها در کشور تزریق می شود؟
هرچند روند تزریق واکسن کرونا در کشورمان کمی کند پیش میرود و وعده وزارت بهداشت که تا پایان اردیبهشت قشر زیادی از مردم واکسینه می شوند، تحقق نیافت اما بازهم به نسبت بسیاری از کشورها در جایگاهی خوبی در این زمینه قرار داریم و روحانی امروز اعلام کرد در روزهای آینده یک میلیون دوز و اوایل خرداد ۸میلیون دوز واکسن در اختیار کشور قرار می‌گیرد. 
واکسن‌های آسترازنکا، اسپوتنیک‌وی، بهارات و واکسن چینی؛ چهار واکسنی هستند که در حال حاضر به ترتیب اولویت به ایرانیان تزریق می شود. و چند روز پیش اعلام شد که سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم ساخت چین را صادر کرده که با این اوصاف خبری خوش برای ماهم خواهد بود. 
در توضیحی کوتاه از هرکدام از این واکسن ها باید بدانید واکسن ۱۹-COVID  آسترازنکا  واکسنی است که برای محافظت از افراد بزرگتر از ۱۸ سال در مقابل بیماری COVID ۱۹ ساخته شده و در کشورهای مختلف، در گروه‌های سنی مختلف در حال استفاده است. باید توجه کرد که واکسن وارد شده به ایران تولید کارخانه Bio SK  کره جنوبی است. بنابراعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، اثربخشی واکسن آسترازنکا علیه ابتلا به بیماری علامت‌دار کووید-۱۹ در بررسی اولیه سازمان جهانی بهداشت در فوریه ۲۰۲۱، برابر ۶۳ درصد ذکر شده است. هر چند که با افزایش فاصله نوبت اول و دوم از چهار هفته به ۱۲ هفته، اثربخشی بالاتر و تا ۷۹ درصد نیز اعلام شده است. 

اسپوتنیک روسی
ااین واکسن نیز برای ایجاد مصونیت علیه ویروس کرونا ۱۹-COVID  است. واکسن اسپوتنیک، نوترکیب و با استفاده از وکتور آدنو ویروس انسانی ۶۲ برای واکسن نوبت اول و آدنوویروس انسانی ۵ برای واکسن نوبت دوم تولید شده است. ژن تولید گلیکوپروتئین S  در ژنوم آدنوویروس قرار داده شده است. بنابراین آدنوویروس در سطح خودش این آنتی ژن را دارد که باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود.
آنتی ژن S  سبب اتصال ویروس کرونا به سلول‌های بدن و آغاز روند بیماری می‌شود. بنابراین با تحریک سیستم ایمنی می‌توان از ابتلا به بیماری محافظت کرد. آدنوویروس استفاده شده به عنوان وکتور، به نحوی تغییر داده شده که قابلیت تکثیر و بیماری‌زایی در بدن نخواهد داشت. اثربخشی این واکسن ۹۱.۶ درصد است. هر چند که ممکن است اثربخشی آن در سالمندان و یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد. 

واکسن سینوفارم
واکسن سینوفارم از نوع واکسن غیرفعال شده ویروس کووید ۱۹ است که توسط یک شرکت چینی تولید شده است. برای تهیه واکسن ابتدا ویروس در روی کشت سلولی تکثیر شده، سپس با استفاده از بتا پروپیوالکتون غیرفعال شده، بعد از عملیات تغلیظ  و خالص‌سازی، با ادجوان آلومینیوم به شکل مایع واکسن تبدیل شده است.
ظاهر محلول سوسپانسیون نیمه شفاف کمی سفید رنگ است که ممکن است لایه رسوب داشته باشد، اما  به سادگی با تکان دادن سوسپانسیون یکنواخت می شود. بعد از دریافت واکسن، آنتی بادی علیه ویروس کووید ۱۹ در بدن ایجاد شده و سبب محافظت و مصونیت فرد در مقابل بیماری می‌شود. البته باید در نظر داشت که هیچ واکسنی مصونیت کامل ایجاد نمی کند و اثربخشی این واکسن ۷۹ درصد ذکر شده است. 

بهارات هند
 واکسن بهارات هند برای ایجاد مصونیت علیه ویروس کرونا ۱۹-COVID است و نوع غیرفعال شده تمام ذره ویروسی است که به شکل مایع سفید شفاف حاوی ۶ میکروگرم ذره ویروسی کامل آنتی ژن ویروس کرونای غیر فعال شده (۷۷۰
-۲۰۲۰-) NIV Strain است. واکسن بهارات برای افراد ۱۸ سال و بالاتر قابل استفاده است. 

تولید اسپوتنیک داخلی تا دو ماه دیگر
اما از خبرهای خوب طرح واکسینه شدن داخلی اینکه واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده تولید می شود. جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرده است: ۴ شرکت کاندیدای  تولید واکسن اسپوتنیک در کشور هستند که ۳ شرکت به طرف روسی معرفی شده اند. تا ۲ ماه آینده نخستین محصول اسپوتنیک تولید داخل کشور وارد کمپین واکسیناسیون  عمومی علیه کووید ۱۹ خواهد شد. تا امروز بیش از ۳ میلیون  و ۲۰۰ هزار دوز واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری وارد کشور شده است که افزون بر یک میلیون و ۲۵۰ هزار دوز آن در سراسر کشور تزریق شده است. واکسیناسیون نیمی از افراد گروه سنی بالای ۸۰ سال انجام شده است. 

ایرانیان فاقد کارت ملی نگران واکسن نباشند
از جمله سوالات مکرری که پیش می آید این است که نحوه واکسیناسیون کرونا برای ایرانیان فاقد کارت ملی چگونه است؟ که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه پاسخ داده: قرار شد به ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی از سوی وزارت کشور یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را به عنوان کد فرد مهمان در سیستم نظام سلامت‌مان ثبت کنیم. گرچه ما مقداری دیر واکسیناسیون را شروع کردیم آن هم به دلیل اینکه واکسن دیر به دست‌مان رسید، اما با سرعت خوبی واکسیناسیون را از اواخر تیر ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهیم داد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: خاصیت مغناطیسی ایجاد شده در بدن برخی دریافت کننده‌های واکسن کرونا ممکن است در هر نوع از این واکسن بروز کند. بر اساس فرضیه‌ها ممکن است این عارضه بر اساس مواد موجود در واکسن بروز کند. به دنبال یافتن دلیل علمی این موضوع هستیم.

۱ هفته پیش

«غیبت هنر» عنوان گزارشی است که در آن حضور بسیار کمرنگ اهالی فرهنگ و هنر در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شده است.

۱ هفته پیش

مجری یک شبکه عراقی گفت: بهتر است بشار رسن در فصل آینده به پرسپولیس و ایران برگردد یا به یک لیگ اروپایی برود.

۱ هفته پیش

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

بندرعباس-نماینده ولی فقیه در هرمزگان افزود: حضور در انتخابات استفاده از حق و انجام تکلیف است و مشارکت درآن موجب افزایش عزت و استقلال کشور خواهد شد.

۱ هفته پیش

بوژیدار رادوشوویچ ، ناامید از بدقولی مدیران باشگاه به کشورش رفته و شاید این آغاز جدایی او از پرسپولیس باشد.

۱ هفته پیش

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار رتبه‌بندی تامین می‌شود، به این پرسش پاسخ داد که آیا رتبه‌بندی معلمان با تغییر دولت متوقف خواهد شد؟!

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۴۰ درصد باقیمانده سهام عدالت چه زمانی آزادسازی خواهد شد، گفت: این موضوع وابسته به شرایط بازار است، اگر شرایط بازار مناسب شود اقدامات لازم برای آزادسازی ۴۰ درصد دوم سهام عدالت انجام می شود.

۱ هفته پیش

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، دوشنبه، همچنان تحت تاثیر گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد تورم آمریکا بیش از حد انتظار بالا رفته است، رشد کرد.

۱ هفته پیش

باشگاه الهلال عربستان اعلام کرد با لئوناردو ژاردیم سرمربی پرتغالی سابق موناکو قراردادی یک ساله امضا کرد.

۱ هفته پیش

تیم ملی فوتبال ایران برای دیدارهای مقدماتی جام جهانی از پیراهن‌های جدید سفید و قرمز استفاه خواهد کرد.

۱ هفته پیش

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام است.

۱ هفته پیش

یکی از چالش های افرادی که صاحب ایده و دانش هستن

۱ هفته پیش

در نمایشگاه «اولین نمایشگاه توانمندسازی و حمایت از شرکت‌های منطقه در تامین نیازهای شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر»، شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، کارون، اروند، شهید تندگویان، خوزستان، بوعلی سینا، شرکت فجر انرژی خلیج فارس و شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی در منطقه با هدف تأمین نیازهای خود از واحد‌های تولیدی منطقه ماهشهر و با حضور مدیران عامل این شرکت‌ها ۶۶ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۱ هفته پیش

بیمه تعاون در راستای سیاست های ترویج علم در صنعت بیمه، اقدام به دستاوردهای پژوهشی متخصصان آکادمیک کرده است.

۱ هفته پیش

بیشتر...