عصر ایران |
2 ماه پیش

10 نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

اگر قبل از ثبت نام کنکور ارشد، نکات مهم در مورد ثبت نام را بدانیم می توانیم ثبت نام بهتری داشته باشیم. مهم ترین نکات در زمان ثبت نام مربوط به شرایط و ضوابط می باشد که با دانستن آن به راحتی می توانید ثبت نام نمایید. قبل از معرفی 10نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، زمان ثبت نام کنکور را باهم بررسی کرده و سپس به نکات طلایی ثبت نام می پردازیم. همچنین امکان دریافت بهترینمشاوره ارشدبه صورت آنلاین یا تلفنی و یا مشاور خصوصی کنکور با کمترین هزینه برای این عزیزان در ایران تحصیل فراهم شده است.در ادامه همراه ما باشید.

10 نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد!

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

زمان ثبت نام کنکور ارشد 1402 نیز در اواسط آذر ماه یعنی از 16 تا 22 آذر ماه باشد، پس زمان زیادی تا آغاز ثبت نام نمانده و بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی اطلاعات لازم در زمان ثبت نام را در اختیار شما قرار بدهیم. همچنین شما می توانید در صورت هرگونه سوال در خصوص ثبت نام آزمون ارشد با کارشناسان ایران تحصیل به شماره 5307 907 909 تماس حاصل فرمایید. طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور کارشناسی ارشد

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

16 تا 1401/09/22

زمان برگزاری آزمون کنکور کارشناسی ارشد

عصر پنجشنبه و صبح و عصر جمعه

از 1401/12/11 تا 1401/12/12

شرایط عمومی ثبت نام آزمون ارشد

در زمانثبت نام آزمون ارشدسعی کنید ابتدا تمامی شرایط آزمون را مطالعه نمایید و سپس برای ثبت نام اقدام کنید. اگر شرایط زیر را دارا بودید می توانید برای این آزمون برنامه ریزی نمایید:

شرایط عمومی به شرح زیر است:

 • متقاضی باید به دین اسلام یا یکی از ادیان قانون اساسی اعتقاد داشته باشد.

 • با جمهوری اسلامی خصومت نداشته باشد و همچنین داوطلب متقاضی در آزمون ارشد سابقه همکاری با گروه های ضد دینی و ساوام را نیز نداشته باشد.

 • عدم سوء سابقه در مسائل اخلاقی در طول دوره تحصیلی

 • نداشتن هر گونه اعتیاد به مواد مخدر و نداشتن فساد اخلاقی

10 نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد!

نکات مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

در هنگام ثبت نام کنکور ارشد به نکات زیر توجه بفرمایید تا ثبت نام بهتر و دقیق تری را در آزمون کارشناسی ارشد انجام بدهید:

1-اگر دانشجو در حال تحصیل مقطع دکتری و یا ارشد هستید نمیتوانید در این آزمون ثبت نام نمایید مگر اینکه تا زمان مهلت آزمون انصراف قطعی خود را داده باشید.

2-اگر دانشجویی در رشته پزشکی مشغول به تحصیل می باشد و یا حتی اگر فارغ التحصیل شده باشد باید تا قبل از ثبت نام آزمون ارشد وضعیت طرح تعهد به خدمت را مشخص نمایید. پس سعی کنید تا آذر ماه این رود را انجام بدهید.

3-دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته دبیری حتما باید تا قبل از ثبت نام در آزمون ارشد موافقت نامه ای از وزارت آموزش و پرورش دریافت نمایند.

4-دارندگان مدارک معادل تحصیلی با تأییدیه دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امکان ثبت نام دارند.

5-اگر داوطلب شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد، در یکی از نهادهای دولتی و وزارتخانه ها مشغول کار باشد، باید تا زمان شروع ثبت نام موافقت کتبی برای ادامه تحصیل را آماده نمایند.

6- داوطلبانکنکور کارشناسی ارشدآقا می بایست در زمان ثبت نام کارت پایان خدمت سربازیهوشمند و یا کارت کارت معافیت پزشکی خود را داشته باشد. این نکته مهم را بیان کنیم که مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نبوده و اگر در آزمون ثبت نام نمایند و پذیرفته شوند، معافیت تحصیلی برایشان صادر نمیگردد.

7- سهمیه های آزمون ارشددر زمان ثبت نام به دو دسته رزمندگان و ایثارگران تقسیم بندی می گردد که این سهیمه ها به شرح زیر می باشد:

سهمیه رزمندگان

سهمیه رزمندگان به افرادی تعلق می گیرد که حداقل 6 ماه در جبهه حضور داشته اند، در این صورت افراد و همسر و فرزندان آن ها می توانند از سهیمه 5 درصدی استفاده نمایند و افراد پرسنل کادری و نیروهای مسلح که به صورت 6 ماه پیوسته و یا حداقل 9 ماه ناپیوسته در جبهه حضور پیدا کرده باشند نیز می توانند سهمیه 5 درصدی را داشته باشند

سهمیه ایثارگران

سهمیه ایثارگرانخود به دو دسته 5 و 25 درصدی تقسیم می گردد.

این سهمیه به دو دسته 5 درصدی و 25 درصدی تقسیم می شود به داوطلبان دارای شرایط زیر تعلق می گیرد:

*سهمیه 25 درصدی متعلق به خانواده شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و خانواده هایشان و جانبازان بالای 25 درصد و همسر و فرزندان آنها ها

* سهمیه 5 درصدی متعلق به خانواده رزمندگان که حداقل شش ماه حضور در جبهه داشته اند می باشد.

سهمیه استعداد های درخشان

یکی دیگر از سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد استعداد های درخشان است، که افرادی که در دانشگاه های خود در مقطع کارشناسی، دانشجو برتر بوده اند، می توانند بدون آزمون در دانشگاه های پذیرنده ارشد شرکت نمایند و در آزمون ده درصد سهمیه به این افراد تعلق می گیرد.

8-اگر خواهان ثبت نام آزمون ارشد می باشید باید معدل سال آخر کارشناسی شما بالای 12 باشد تا اجازه ثبت نام داشته باشید.

9- افراد علاقه مند فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر خارجی با معادل سازی مدرک خود می توانند در آزمون ثبت نام نمایند. این افراد ابتدا باید حداقل 80 درصد نمره حد نصاب را به دست آورند تا عنوان معادل از مدرکشان حذف شده و مجاز به ادامه تحصیل داشته باشند.

10- متقاضیان طلاب و حوزه های علمیه، اگر مدرک سطح 2 داشته باشند و یا تا آخر تابستان یعنی 31 شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند، می توانند در رشته های علوم انسانی شرکت نمایند.

10 نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد!

نحوه ثبت نام آزمون ارشد

برای ثبت نام آزمون ارشد مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

1-مراجعه بهسایت ثبت نام آزمون ارشد به نشانی sanjesh.org

2-دانلود دفترچه ارشد و مطالعه آن

دفترچه کنکور ارشد، در تاریخ 16 آذر همزمان با آغاز ثبت نام، در سایت رسمی سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر می شود. دانلود دفترچه ارشد 1402 فعلا در دسترس نمی باشد . دفترچه ثبت نام سال 1401 را می توانید آن را مطالعه کرده و خود را برای آزمون سال جاری آماده نمایید.

دانلود دفترچه ارشد1402

دانلود دفترچه ارشد

3-مطالعه دقیق تمامی شرایط عمومی و اختصاصی آزمون

4- بارگذاری مدارک مورد نیاز

5- وارد کردن اطلاعات درخواست شده

اطلاعات درخواست شده در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد شامل:

 • اطلاعات شناسنامه ای:

اطلاعات شناسنامه ای شامل شماره شناسنامه، سریال شناسنامه، کد ملی و ... می باشد.

 • اطلاعات تحصیلی:

این اطلاعات نظیر محل تحصیل، کد رشتهو .. است

 • پرونده سازمان بهزیستی:

افراد نابینا، کم بینا و افرادی که معلولیت های جسمانی و حرکتی دارند با تشکیل پرونده در بهزیستی می توانند از مزایای آن در ثبت نام استفاده نمایند.

 • کد سهمیه

این کد که یک کد12 رقمی می باشد، برای افرادی که دارای سهمیه می باشند و قصد استفاده از آن را دارند الزامی است، افراد باید قبل از ثبت نام این کد را تهیه نمایند.

 • کد اتباع

این کد نیز برای افراد غیر ایرانی می باشد که باید در مراحل ثبت نام این کد را وارد نمایند.

 • عکس

در زمان بارگذاری عکس در سامانه ثبت نام کارشناسی ارشد باید به نکاتی توجه بفرمایید، برای مثال عکس باید پشت سفید باشد و برای خانم ها با حجاب کامل، همچنین اندازه عکس 400 × 300 پیکسل و یا 300 × 200 می باشد.در بارگذاری عکس بر اساس قوانین سایت توجه بفرمایید.

6-پرداخت هزینهثبت نام آزمون ارشد که کاملا اینترنتی بوده و به کمک کارت های بانکی عضو شتاب صورت میگیرد.

پس از ثبت نام آزمون ارشد چه کارهایی باید انجام دهیم؟

پس از ثبت نام و وارد کردن تمامی اطلاعات باید تمامی اطلاعات خود را چک نمایید و از درست بودن آنها مطمئن شوید. پس از ثبت نهایی، کد پیگیری در اختیار شما قرار گرفته می شود که باید تا زمان اعلام نتایج آن را نگهداری کنید.

مشاوره ثبت نام آزمون ارشد

داوطلبین علاقه مند به شرکت در آزمون ارشد باید با دقت کافی اطلاعات فردی و تحصیلی خود را وارد نمایند تا از بروز خطا و مشکلاتی در مراحل بعدی جلوگیری نمایند. همچنین در زمان مهلت ثبت نام مجدد آزمون ارشد اگر خطا و یا ایرادی داشتند آن را ویرایش کرده و مجدد ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

در نهایت، به یاد داشته باشید که برای این که بتوانید تمامی موارد را به خوبی انجام دهید، باید از یک مشاور ارشد با تجربه و ماهر کمک بگیرید. زیرا مشاوران می توانند به شما عزیزان کمک کنند تا برنامه ریزی خوبی داشته باشید و بتوانید با روشی صحیح مطالعه کنید. در صورتی که به مشاوره نیاز داشتید می توانید با مشاوره تلفنی کنکور ایران تحصیل با شماره(5307 907 909) تماس بگیرید و به صورت تخصصی مشاوره بگیرید.

سوالات متداول

 • در صورتی که در بازه زمانی در نظر گرفته شده در سامانه سنجش ثبت نام نکردیم، چه کار کنیم؟

پس از فرصت یک هفته الی ده روزه‌‌ای که سازمان سنجش برای متقاضیان ثبت نام آزمون ارشد در نظر می‌گیرد، پس از چند ماه فرصت ثبت نام مجدد به داوطلبین علاقه مند داده خواهد شد که مراحل ثبت نام را طی کرده و پس از پرداخت هزینه و دریافت کد رهگیری در آزمون ثبت نام نمایند.

 • آیا امکان ثبت نام دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی در زمان ثبت نام آزمون سراسری وجود دارد ؟

بله، آزمون این دانشگاه ها تنها در یک مرحله برگزار خواهد شد .

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما داوطلبان عزیز را به طور کامل و مفصل با 10 نکته مهم در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ، آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که برای موفقیت در ثبت نام آزمون باید تمامی شرایط را داشته باشید. علاوه بر این، فراموش نکنید که، مشاوران خوب و با تجربه ایران تحصیل می توانید شما را در تمامی مراحل ذکر شده راهنمایی کند. برای ارتباط با مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل از طریق شماره ( 5307 907 909) تماس حاصل فرمایید.

تماشاخانه
ببینید| سدی که ونیز را نجات می‌دهد/ از کف تالاب بالا می آید

ببینید| سدی که ونیز را نجات می‌دهد/ از کف تالاب بالا می آید

logo-vid

ببینید| برف سنگین در سوئد/ ترافیک و لغو حرکت قطارها

logo-vidفیلم های دیگر
کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
15 سال پیش در چنین روزی


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...