تاثیر مثبت کاهش نرخ بهره بین بانکی بر بازارهای موازی سنا

تالار

یک کارشناس صنعت بانکی، کاهش نرخ سود بین بانکی را در بلندمدت بر بازارهای موازی موثر دانست.

مجید شاکری در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اظهار داشت: نرخ بهره بین بانکی طبق چارچوب سیاستی بانک مرکزی در حال افت و خیز است و به طور کلی کاهش نرخ سود بین بانکی در کشور اگرچه اثر فوری بر متغیرهای اقتصادی ندارد، ولی قطعا در بلند مدت بر روند بازارهای موازی موثر است.

این کارشناس صنعت بانکی با اشاره به اینکه چسبندگی هایی بین اثر نرخ سود بین بانکی و نرخ تسهیلات وجود دارد که ارتباط مستقیمی بر سایر بازارها می گذارد، افزود: نرخ بهره بین بانکی طبق چارچوب های سیاستی در مواقع مختلف تغییر می کند.

به گفته شاکری،  تقریبا یک ماه گذشته نرخ بهره در حال خروج از کریدور بانکی بود، اما بانک مرکزی وارد عملیات بازار باز شد و با تزریق پایه پولی، نرخ را تا حدی کاهش داد.

این کارشناس بازار بانکی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی می تواند نقش مهمی در حرکت نقدینگی از بانک به بازار سرمایه داشته باشد، گفت با کاهش همزمان این متغیر، به طور قطع شاهد رونق بازار سرمایه خواهیم بود. اما در صورتی که نرخ سود بانکی بالا بماند، نقدینگی راهی بانک ها می شود. هر چند که در هر دو حالت، بازارها تلاش می کنند تا شرایط ایده آلی را برای سرمایه گذارانشان مدنظر داشته باشند.

این کارشناس صنعت بانکداری خاطرنشان کرد: با توجه به رکود بازارهای مسکن، خودرو و دیگر بازارهای موازی، کاهش نرخ بهره بین بانکی، به طور مستقیم بر روند معاملات بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود.


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مشهد- شاعر و ترانه سرا آیینی گفت: هنجار گریزی توانسته باعث پديد آمدن شعرهای آیینی زیبا شود.

4 دقیقه پیش

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران اظهار داشت:‌ وقتی آقای شیوا اعلام کرد که شورای رقابت قیمت خودروها را افزایش خواهد داد، برای چند روزی روی بازار تاثیر روانی داشت. بطوریکه برخی خودروها بین 2 تا 3 میلیون تومان و برخی تا 4 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. اما بعد از عقب‌نشینی شورای رقابت بازار تقریبا آرام شده است.

6 دقیقه پیش

سید جلال حسینی دیروز نام خود را به عنوان مسن ترین بازیکن ایرانی که در لیگ قهرمانان آسیا گلزنی کرده است ثبت کرد.

6 دقیقه پیش

الریان قطر در حضور مدافع ایرانی‌اش برابر گوآ هند به تساوی بدون گل رضایت داد.

8 دقیقه پیش

سیدجلال حسینی با گلی که وارد دروازه الوحده امارات کرد، زننده اولین گل در رقابت های امسال لیگ قهرمانان آسیا لقب گرفت.

8 دقیقه پیش

مدافع رئال مادرید از عملکرد خود در این تیم بسیار راضی و خوشحال است.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها- مدیرکل کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان 100 هزار بسته مواد غذایی توسط کمیته امداد بین نیازمندان توزیع شود.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها-رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: به دنبال ثبت نام متقاضیان شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس برای حوزه انتخابیه تفرش، فراهان و آشتیان، 95 درصد از داوطلبان که معادل 75 نفر می‌شود تایید صلاحیت شدند.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها- مدیرکل مدیریت بحران گیلان رانش زمین در تعدادی از روستاهای شهرستان‌های شرقی و غربی گیلان را مخاطره‌ای جدی خواند و گفت: ایجاد استحکام در این مناطق نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری است.

1 ساعت پیش

گروه استان ها-دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: شورای آینده شورایی جوان توام با نیروهای باتجربه، انقلابی و کارآمد خواهد بود و بی‌شک در این مقطع زمانی، شهر و استان به این گونه شوراها نیازمند آن است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها‌- در طول سال گذشته بدون اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی قبلی برق نقاط مختلف استان زنجان همواره قطع می‌شد و این موضوع گلایه شدید مردم را در پی داشت اما آیا امسال نیز امکان تکرار این مسئله وجود دارد؟

1 ساعت پیش

باتوجه به اینکه میزان ترخیص روغن از گمرک افزایش یافته بازار چشم انتظار توزیع آن است.

1 ساعت پیش

گروه استان‌ها – سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا استان یزد با تاکید بر اینکه والدین از کودکان خود در برابر کرونا به صورت ویژه مراقبت کنند گفت: همشهریان به منظور حفظ سلامت خود فعالیت‌ها و ارتباطات اجتماعی غیر ضرور خود را به حداقل برسانند.

1 ساعت پیش

وضعت جوی گیلان تا اوایل هفته آینده صاف و آفتابی است.

1 ساعت پیش

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های کشور درخصوص افزایش کرایه‌های تاکسی و تخلف رانندگان توضیحاتی داد.

1 ساعت پیش

بیشتر...