عصر ایران |
۱ هفته پیش

لوکاشنکو: اعزام نیروهای صلحبان به قزاقستان تصمیم مشترک من پوتین بود

اولین هواپیماها در عرض چند ساعت به خاک قزاقستان اعزام شدند. تمامی این عملیات بدون هیچ گونه شک و تردید "به سرعت" و "با قاطعیت" انجام شد.

رئیس جمهوری بلاروس گفت که او برنامه اعزام نیروهای صلحبان "سازمان پیمان امنیت جمعی" (CSTO) به قزاقستان را به صورت مشترک با ولادیمیر پوتین طراحی کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در جلسه‌ای با صلحبانان بلاروسی که تازه از قزاقستان برگشته بودند، اظهار کرد: بدون هیچ گونه لاف زدنی می‌گویم؛ کل این عملیات حتی تا خود جزئیات آن توسط روسای جمهور روسیه و بلاروس تنظیم و انجام شد. یک سناریویی طراحی شد و «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه و «ویکتور خرنین»، وزیر دفاع بلاروس، برنامه‌های روسای جمهور دو کشور را بررسی و آن‌ها را هدایت کردند؛ بعد از این مراحل، اولین هواپیماها در عرض چند ساعت به خاک قزاقستان اعزام شدند. تمامی این عملیات بدون هیچ گونه شک و تردید "به سرعت" و "با قاطعیت" انجام شد.

تظاهرات در چندین شهر قزاقستان در ۲ ژانویه آغاز و چند روز بعد به شورش‌های دسته جمعی تبدیل شد. به دنبال این تظاهرات و درگیری‌ها، ساختمان‌های دولتی در چندین شهر عمدتا در آلماتی غارت شد. خشونت متعاقب آن هزاران نفر را مجروح کرد و تلفاتی نیز گزاش شد. پس از آن، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان به سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه کرد و از این بلوک تحت رهبری روسیه درخواست کمک کرد.

در تاریخ ۶ ژانویه، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان پس از گفتگوی تلفنی با توکایف، تصمیم به استقرار نیروهای حافظ صلح جمعی CSTO در قزاقستان گرفت.

مقامات قزاق تاکید می‌کنند که نظم و قانون به تمامی منطق این کشور بازگشته است.

رئیس جمهور قزاقستان گفت که نیروهای صلحبان "سازمان پیمان امنیت جمعی" نقش مهمی را در ایجاد ثبات وضعیت در قزاقستان ایفا کردند و ماموریت آن‌ها را "موفقیت آمیز" خواند. در تاریخ ۱۳ ژانویه، CSTO "خروج نیروهای صلحبان" خود را از جمهوری آسیای مرکزی آغاز کرد.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جهش در فرآیند تکثیر دی ان ای والدین منجر به ناباروری مردان می‌شود.

لحظاتی پیش

بررسی پرونده‌های خارجی پرسپولیس نشان می‌دهد که مدیران این باشگاه با علم به وضعیت موجود و آگاهی از امکان ایجاد خسارت به بیت‌المال، چنین پرونده‌هایی را ایجاد کرده‌اند.

2 دقیقه پیش

پرسپولیس شدیداً این بازیکن استقلال را می خواهدشنیدیم در لیستی که یحیی گل محمدی برای خرید زمستانی به مدیرعامل جدید پرسپولیس ارائه کرده تنها اسم یک استقلالی دیده می‌شود و آن هم رشید مظاهری است.

4 دقیقه پیش

با نزدیک شدن به پایان سال، این سوال مطرح می‌شود که بالاخره تکلیف حذف ارز ترجیحی و در پی آن یارانه جدید چه شد؟

نیم ساعت پیش

وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرده که این کشور ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است.

نیم ساعت پیش

فرمانده سپاه نینوا استان گلستان گفت: در شناخت شخصیت حضرت زهرا (س) درک این نکته ضروری است که ایشان اولین شهیده راه ولایت بوده و برای دفاع از ولی و امام زمان خود جان فدا می‌کند و درس ولایت‌مداری برای ما شیعیان است.

نیم ساعت پیش

خرید طلای نو و کارکرده و راه تشخیص آن نیازمند توجه به نکاتی است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

نیم ساعت پیش

بوشهر- امام جمعه آبدان به چرایی قرائت زیارت عاشورا اشاره کرد و افزود: در زیارت عاشورا درس‌هایی است که شیعیان باید هر روز آن را بخوانند.

نیم ساعت پیش

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی مخالفت کردند.

نیم ساعت پیش

قیمت مسکن های مهر وابسته به منطقه ای که تاسیس شده‌اند از ۳۰۰ میلیون تومان تا نزدیک به ۲ میلیارد تومان متغیر است.

نیم ساعت پیش

وی تصریح کرد: در عرصه بین‌المللی نیز دیدگاه‌های دو رئیس‌جمهور به هم نزدیک بود و هر دو با یک جانبه‌گرایی غرب مخالفت کردند.

نیم ساعت پیش

فارس نوشت:جوکار گفت: باید یکبار برای همیشه بحث شرکت‌های تأمین نیروی انسانی و جذب نیرو به صورت شرکتی برای دستگاه‌های دولتی جمع شود این شرکت‌ها خود نوعی رانت و فساد هستند.

نیم ساعت پیش

ایسنا نوشت: مقامات حاکم بر افغانستان اعلام کردند، یک انفجار یک خودروی ون را در شهر هرات واقع در غرب این کشور هدف قرار داده و کشته شدن دست کم شش تن را در پی داشته است.

نیم ساعت پیش

عباس زاده مشکینی: رسیدن به یک توافق خوب و برد _ برد را قابل تحقق می‌دانیم هر چند ‌غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌هایی به دنبال این هستند که یک توافق بد را به ما تحمیل کنند

نیم ساعت پیش

ایسنا نوشت: انگلیس با متهم کردن کرملین به تلاش برای روی کار آوردن یک رهبر حامی روسیه در اوکراین، گفت که افسران اطلاعاتی روسیه با شماری از سیاستمداران سابق اوکراین در بخشی از طرح‌هایشان برای اجرای یک حمله در تماس بوده‌اند.

نیم ساعت پیش

بیشتر...