شهرآرانیوز |
2 روز پیش

آیت الله علم الهدی: با رعایت پروتکل های بهداشتی بهانه دست دشمنان ندهید شهرآرانیوز

آیت‌الله علم‌الهدی: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهانه دست دشمنان ندهید
امام جمعه مشهد مقدس با تأکید بر لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا گفت: مومنان در ماه رمضان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
به گزارششهرآرانیوز،آیت‌الله علم‌الهدی امروز در آیین غبارروبی مساجد در آستانه آغاز ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه ۱۲۵ سوره مبارکه بقره، اظهار کرد: در این آیه «وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهیمَ مُصَلًّی وَ عَهِدْنا إِلی‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ» دو نکته وجود دارد که مربوط به این ایام است.

وی افزود: نکته اول این که خداوند می‌فرماید «وَ عَهِدْنا إِلی‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ»، ما با ابراهیم و اسماعیل پیمان بستیم که خانه مرا تطهیر کنند، چرا ابراهیم و اسماعیل باهم؟ ساختار مسجدالحرام و کعبه به وسیله حضرت ابراهیم بود، هم معمار بود، هم مهندس و هم مباشر در سازندگی بود، اسماعیل نیز به‌عنوان دستیار به ابراهیم کمک می‌کرد، اما مأموریت و مسؤولیت اصلی ساخت و ساز کعبه با ابراهیم بود و اساس فرمان کعبه‌سازی را خدا برای ابراهیم صادر کرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که ابراهیم به‌عنوان متولی کعبه، مردم را به طرف کعبه دعوت کرد، خاطرنشان کرد: وقتی ساختمان کعبه تمام شد، خدا به ابراهیم دستور داد بر روی همان سنگ مقام ابراهیم که می‌ایستادی و دیوار کعبه را بالا می‌بردی، بر روی همان سنگ بایست و مردم را به زیارت کعبه دعوت کن، ما صدای تو را می‌رسانیم و ابراهیم فریاد زد «ای جهانیان، همه بیایید به طرف خانه خدا» و این صدا را خدا به همه جهانیان رساند.

وی تصریح کرد: علت این که اسماعیل در کنار ابراهیم قرار گرفت این بود که تطهیر بیت، یک جریان ادامه‌دار است، بعد از ابراهیم نیز باید استمرار پیدا کند و، چون نظافت خانه خدا به وسیله اسماعیل هست، خداوند در این خطاب، اسماعیل را در کنار ابراهیم قرار داد.

آیت‌الله علم الهدی با بیان این‌که خطاب خدا به ابراهیم، در واقع تکلیفی است که شامل همه مساجد می‌شود، اضافه کرد: نمی‌گوید کعبه را تطهیر کنید، می‌گوید «طَهِّرا بَیْتِیَ» خانه مرا تطهیر کنید، آن روز خانه خدا فقط کعبه بود، امروز همه مساجد پس هر مسجدی که خانه خدا هست، فرمان تطهیر خانه خدا به وسیله این آیه برای آن صادر شده است.

وی ادامه داد: در مسجد خیلی کار‌ها انجام می‌شود، مجالس می‌گیرند، برنامه‌های مختلف، فعالیت‌های تبلیغی می‌کنند، نماز می‌خوانند و خدا را نیز عبادت می‌کنند، اما محور کار‌های مسجد، این که خداوند امر می‌کند ابراهیم و اسماعیل، خانه مرا تطهیر کنید، طواف طواف‌کنندگان، اعتکاف معتکفین و رکوع و سجود نمازگزاران است، می‌گوید «لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ»؛ طائفین مخصوص کعبه هست که فقط اطراف کعبه طواف می‌کنند، اما در بقیه مساجد که خانه خدا هست، به‌عنوان «بَیْتِیَ» شامل می‌شود.

امام جمعه مشهد مقدس با بیان این‌که تمیز کردن هر مسجد، محور هدفی آن دو گروه «نمازگزاران» و «معتکفین» هستند، خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان ماه اعتکاف است و در مساجدی که قبلأ اعتکاف می‌شده و به‌خاطر این ویروس منحوس اعتکاف‌ها تعطیل شد، اگر این بیماری موج پیدا نکند، ممکن است امسال برقرار باشد، اما به هر حال در ماه رمضان اعتکاف می‌کنند، در عین حال که در ماه رجب اعتکاف می‌کنیم، اما سفارش اصلی اعتکاف مربوط به دهه آخر ماه رمضان است که افراد در مساجد اعتکاف می‌کنند.

وی افزود: ماه رمضان، ماه میهمانی خداست، همه مهامانان خدا به مساجد می‌آیند و با ذکر و عبادت پروردگار در این مهمانی شرکت می‌کنند بنابراین زمان تطهیر و پاکیزه کردن مساجد در مقدمه ماه مبارک رمضان است و امیدواریم این وظیفه را همه عزیزان ما در تمام مساجد استان و کشور به نحو احسن انجام دهند، مساجد را تمیز کنند، تطهیر و غبارروبی کنند و برای پذیرایی از مهمانان خدا در ماه مهمانی خدا در خانه خدا، آماده کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا، یادآور شد: با توجه به بالا رفتن موج این ویروس منحوس و بیماری، تمیزکردن و تطهیر مساجد، شامل حفظ اصول بهداشتی و اجرای برنامه‌های بهداشتی در مساجد بشود، اجرای برنامه‌های بهداشتی و تنظیف مساجد با امکانات بهداشتی، جزو تطهیرمساجد است که ان‌شاءالله همه مؤمنین رعایت می‌کنند؛ ضمن این که خودشان رعایت می‌کنند که هم ماسک می‌زنند و هم با فواصل اجتماعی در مساجد حاضر می‌شوند و ان‌شاءالله عزیزان ما پروتکل‌های بهداشتی را در مساجد مخصوصأ در ایام ماه مبارک رمضان رعایت کنند.

وی اضافه کرد: وقتی ظرفیت مساجد با حفظ پروتکل‌های بهداشتی پر شد، بروند مساجد دیگر که فضای کافی باشد، طوری نشود که مساجد ما که کانون طهارت، پاکی و نزول برکات الهی است، به‌خاطر بی‌مبالاتی و بی‌توجهی ما، مرکز شیوع و توسعه این بیماری منحوس باشد و خدایی نکرده بندگان خدا که برای اجرای عبادت خدا به مسجد می‌آیند، مبتلای به این بیماری بشوند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی متذکر شد: عزیزان حتمأ اصول بهداشتی را رعایت کنند که این بهانه به دست دشمنان اسلام نیفتد که شرکت در مجامع دینی و عبادات پروردگار باعث شیوع و توسعه این بیماری شد و بگویند مؤمنین، متدینین و خداباوران، حرکاتشان غیرعقلانی و بی‌توجه به ضرورت‌های زندگی است.

وی گفت: بهترین مدیریتی که در کل کره زمین نسبت به این ویروس منحوس شده، در این کشور انجام گرفته و امیدواریم عزیزان مسئول ما نیز در اجرای مدیریت خودشان حداکثر توجه را داشته باشند.
 
 
منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله علم الهدی


#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقتی از رابطه آلرژی‌ها و مواد غذایی صحبت می‌کنیم، بیشتر افراد به ممنوعیت‌های غذایی فکر می‌کنند اما این رابطه می‌تواند جنبه دیگری هم داشته باشد. درواقع، خوراکی‌های خاصی هم وجود دارند که می‌توانند علائم ناشی از آلرژی بهاری را کاهش دهند و فواید دیگری هم در دوران آلرژی فصلی برای شما داشته باشند، ازجمله کاهش التهابات بدنی و تقویت سیستم ایمنی بدن.

10 دقیقه پیش

مرحله حضوری جشنواره هنر قرآنی دانش ویژه دانش آموزان پسر در رشته های آوایی در آموزش و پرورش ناحیه دو برگزار شد.

یک ربع پیش

از هفته سی و سوم رقابت های لیگ فوتبال بلژیک خنت در تقابل با شارلروا به پیروزی پرگل دست یافت.

یک ربع پیش

بیانات مقام معظم رهبری در فروردین ماه ۹۸: امروز در دنیا آن کشورهایی که جمعیّت‌های زیادی دارند، به برکت آن، به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه‌ است، هند یک نمونه‌ است؛ اینکه من تکرار می‌کنم، تأکید می‌کنم، به خاطر این است.

یک ربع پیش

اعضای تیم پرسپولیس امروز وارد خاک گوا شدند.

یک ربع پیش

رئال مادرید برتری دشواری مقابل بارسلونا به دست آورد و خود را موقتاً به صدر جدول لالیگا رساند.

یک ربع پیش

پلیس هند روز شنبه ۱۰ آوریل (۱۹ فروردین) دو مرد را که به کمک میمون‌ها در خیابان‌های پایتخت، دهلی نو دزدی کرده بودند، بازداشت کردند.

یک ربع پیش

سرمریی بارسا در نشست خبری پس از ال کلاسیکو معتقد بود داور به ضرر بارسا سوت زده است.

یک ربع پیش

سرمربی استقلال درنهایت نام محمد دانشگر را از لیست خود خط زد.

یک ربع پیش

دنیله دروسی به ویروس کرونا مبتلا شده است.

یک ربع پیش

رئال مادرید موفق شد در غیاب راموس با نتیجه 2 بر 1 بارسلونا را شکست داده و به سمت فتح لالیگا حرکت کند.

یک ربع پیش

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: در ۱۲ استان شیب بسیار تند بیماری کرونا را داریم ودر ۱۱ استان دیگر شیب تند است اما به شدت ۱۲ استان دیگر نیست.

نیم ساعت پیش

تحقیق جدید نشان می دهد اندازه گیری میزان دی اکسید کربن در فضاهای بسته، روشی ارزان و قدرتمند در کنترل ریسک ابتلا افراد به بیماری کووید ۱۹ است.

نیم ساعت پیش

مقامات بهداشتی استرالیا در خصوص ویروسی مرگبار که ممکن است از خفاش به انسان منتقل شود، هشدار دادند.

نیم ساعت پیش

گزینه های اصلی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شدند؟, ماجرای ارسال نامه موحدی کرمانی به کاندیدا‌های اصولگرا,اعلام 5 گزینه نخست انتخاباتی اصولگرایان,رئیسی گزینه اول اصولگرایان,رئیسی گزینه اول اصولگرایان,تمام گزینه های اصلی نامزد‌های اصولگرایی,درخواست ارسال برنامه و افراد کلیدی کابینه از کاندیداها

نیم ساعت پیش

بیشتر...